1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Styl Życia

Boomer – co to znaczy?

Nie wiesz, co to znaczy być boomerem? To znaczy, że prawdopodobnie nim jesteś! (Fot. iStock)
Nie wiesz, co to znaczy być boomerem? To znaczy, że prawdopodobnie nim jesteś! (Fot. iStock)
Mówi się o nim w lekceważącym tonie, choć definicja słowa boomer jest szeroka: od jawnie pejoratywnej po neutralną. Boomer to osoba urodzona w szczycie demograficznym po wojnie, która weszła już w wiek emerytalny. Nie uważa się za seniora, zaś siedemdziesiątka to dla niego nowa pięćdziesiątka. Co jeszcze oznacza pokolenie boomer?

Kim jest boomer? To osoba urodzona pomiędzy rokiem 1946 a 1964, czyli podczas wyżu demograficznego po wojnie (i dlatego pełna nazwa brzmi „baby boomer” od „baby boom” – czyli wzrost urodzeń). Czasy, w którym przyszło mu żyć, ukształtowały wiele charakterystycznych cech wspólnych dla całej generacji. Jednocześnie np. boomerzy z USA zachowują się nieco inaczej niż ci z Polski, z uwagi na odmienny system polityczny, w którym dorastali.

Polski boomer – kto to?

Codzienność polskiego boomera wyznaczały wojenne opowieści rodziców, nierzadko doświadczonych traumą. Kształtowały go surowe, patriarchalne wzorce, co sprawiło, że boomer niekoniecznie ma dostęp do emocji, priorytetyzując rozum i myślenie. Jego dzieciństwo przypadło na czasy intensywnej odbudowy kraju po stratach wojennych, zaś dorosłość – odbudowy gospodarki po komunizmie, wierzy więc w mit ciężkiej pracy, dzięki której można osiągnąć wszystko. Ważne są dla niego stabilizacja i bezpieczeństwo, niechętnie zmienia pracę, rzadko się rozwodzi. Dorastał w czasach kolejek do sklepów, kartek na żywność, niemożności wyjazdu za granicę, z ograniczonym dostępem do mediów i brakiem wolności słowa. A jednocześnie mimo nieprzychylnego systemu politycznego boomer wchodził w dorosłość w sprzyjających warunkach: miał zapewnione mieszkanie (wielu z nich mieszka w nich do dziś) i nie musiał borykać się z bezrobociem. W latach 90. prawdopodobnie zrobił szybką i oszałamiającą karierę. Wierzy, że wystarczą edukacja i ciężka praca, by odnieść sukces. Nie musiał borykać się z problemami, które stały się udziałem późniejszych pokoleń. Często stanowi to więc zarzewie konfliktów z młodszymi generacjami, które już tak łatwo nie miały: tort był już podzielony, a sama edukacja i ciężka praca nie wystarczały, by odnieść sukces (wystarczy napomknąć, że w pokoleniu milenialsów, co drugi jego przedstawiciel ma wykształcenie wyższe, zaś tytuł magistra jako gwarant kariery, tak oczywisty dla boomerów, dawno się zdewaluował).

Co to znaczy boomer?

Jeśli zastanawiasz się, kto to jest boomer, mamy jeszcze kilka podpowiedzi. Osoba z tego pokolenia ma trudności z utrzymanie tzw. work-life balance. Praca bardzo często wyznaczała sens jej istnienia, więc ciężko jej z niej zrezygnować nawet na emeryturze. Jeśli się na to zdecyduje, pozostaje aktywna. Jesień życia nie ma dla niej nic wspólnego z powolnym egzystowaniem! Typowy boomer lub boomerka podróżuje i spotyka się ze znajomymi. Niekoniecznie chce się zajmować wnukami. Korzysta z mediów społecznościowych, nierzadko spamując memami lub filmikami (czym irytuje swoje dzieci z pokolenia X lub milenialsów). Nie wpisuje się w stereotyp seniora i nie lubi, gdy tak się go nazywa. Starość odkłada na później (także dzięki postępowi w medycynie, którego może doświadczyć), chętnie podkreśla, że siedemdziesiątka to nowa pięćdziesiątka. Tak jak Irena Wielocha, czyli na Instagramie Kobieta Zawsze Młoda.

Boomer kontra świat – na czym polega ten konflikt pokoleń?

Nie wiesz, co to znaczy być boomerem? To znaczy, że prawdopodobnie nim jesteś! Boomerzy, jak to w życiu bywa, nie unikają konfliktów z młodszymi pokoleniami. Wszystko przez odrobinę skostniały światopogląd, w którym nie ma miejsca na elastyczność i krytyczne myślenie. Można to jednak zrozumieć, biorąc pod uwagę, że to pokolenie dorastało w bardzo jednorodnym środowisku, bez możliwości podróży, doświadczania innych perspektyw, obserwowania odmiennych kultur (co było już zupełnie naturalne dla dorastających w czasach globalizacji milenialsów). Boomer ceni autorytety (ach, to patriarchalne wychowanie) i nie potrafi zrozumieć, że można się do nich nie odwoływać. Często może mieć więc dość usztywnioną perspektywę, zwłaszcza gdy chodzi o tematy nowych odkryć lub zagrożeń. Nie da się ukryć, że poglądy boomerów na wiele spraw bywają konserwatywne. Trudno tu uniknąć stereotypizowania, ale to często przedstawiciel tego pokolenia będzie śmiać się z katastrofy ekologicznej, feminatywów, potrzeby parytetu czy koordynatorki intymności na planie filmowym. Niekoniecznie zrozumie też potrzebę psychoterapii, wyraźną już u młodszych pokoleń. Uważa, że nad emocjami należy panować. Jak? Tłumiąc je w sobie. Bardzo często konserwatywny światopogląd nie pozwala mu zobaczyć innej perspektywy – ale czy można go za to winić? Wychowywał się w świecie bez dostępu do Internetu, odmiennych punktów widzenia, a do tego przez straumatyzowanych wojną rodziców.

Co to znaczy „OK, boomer”?

W Internecie mnóstwo jest memów z hasłem „OK, boomer”. Skąd się ono wzięło? Pierwotnie było odpowiedzią młodych na politykę przedstawiciela pokolenia – Donalda Trumpa. Z czasem stało się ciętą ripostą młodego pokolenia na ucięcie jałowej dyskusji, w której dużo starszy oponent nie przyjmuje innej perspektywy niż jego własna. Dla wielu młodych ludzi odpowiedź na pytanie „Kto to boomer?” jest jednoznaczna i negatywna. Oznacza skostniałą mentalność, brak krytycznego myślenia i otwartości na refleksję czy zmiany. I to niezależnie od rocznika urodzenia. Działa to i w drugą stronę – oskarżanie kogoś o bycie boomerem może być oznaką ageizmu. Przymiotnik „boomerski” ma ewidentnie pejoratywny wydźwięk i oznacza wszystko, co dawno powinno już odejść do lamusa. A przecież wielu przedstawicieli generacji boomerów podąża z duchem czasów. Może więc warto poszukać nowych słów, by nie zamykać całego pokolenia w garści nieprzychylnych stereotypów?

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze