1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Styl Życia

Monika Witkowska: „Chyba wciąż nie dociera do mnie, że ta wyprawa to nie sen i że ja na tym K2 faktycznie byłam”

Monika Witkowska na szczycie K2 (Fot. Adam Rowicki)
Monika Witkowska, polska himalaistka, która 22 lipca zdobyła szczyt K2, właśnie wróciła do kraju. Jest drugą Polką – po legendarnej Wandzie Rutkiewicz – która stanęła na najtrudniejszym ośmiotysięczniku.

– Chyba wciąż nie dociera do mnie, że ta wyprawa to nie sen i że ja na tym K2 faktycznie byłam. Jestem szczególnie szczęśliwa, że dokonałam tego właśnie teraz, kiedy obchodzimy rok Wandy Rutkiewicz. Dla mnie to bardzo ważne i symboliczne. Jestem wdzięczna mojej niezawodnej ekipie oraz partnerom. Firma Dr Irena Eris wspierała moją wyprawę już po raz drugi. Kilka dni po mnie szczyt zdobyła kolejna Polka. Wierzę, że przetarłyśmy szlak kolejnym himalaistkom – mówi Monika Witkowska.

„W górach kosmetyki są niezbędne. To już nie kwestia urody czy komfortu, ale przede wszystkim zdrowia i bezpieczeństwa. Ze względu na specyfikę wyprawy najczęściej używałam kremów Dr Irena Eris z filtrami oraz nawilżających. Jako »kobieta gór« potrzebuję najwyższej ochrony z filtrem SPF +100 i +50”– mówi Monika Witkowska. (Fot. Adam Rowicki)

Monika Witkowska wierzy, że nie ma rzeczy niemożliwych, a także jest inspiracją dla innych kobiet marzących o przekraczaniu własnych granic i dokonywaniu rzeczy niezwykłych. Wejście na K2 było jej największym marzeniem, które w końcu udało jej się zrealizować. Jednak himalaistka ma na swoim koncie również trzy inne ośmiotysięczniki (Mt. Everest, Lhotse, Manaslu i wyprawę na Broad Peak), a także zdobycie Korony Ziemi, czyli najwyższych szczytów wszystkich kontynentów.

Monika to także żeglarka, która dwukrotnie opłynęła Przylądek Horn, pokonała Przejście Północno-Zachodnie, czyli arktyczny szlak żeglarski między Grenlandią a Alaską, oraz dopłynęła jachtem do Antarktydy. Tym samym jest jedyną osobą na świecie, która zdobyła nie tylko dwa najwyższe szczyty na świecie, lecz także ich żeglarskie odpowiedniki. Dodatkowo w 2011 roku na małym jachcie „Anna” Monika i żeglarz ze Szwecji jako pierwsi na świecie wyznaczyli trasę opłynięcia Czukotki przez 4 arktyczne morza: Beauforta, Czukockie, Wschodniosyberyjskie i Beringa. Łącznie wymagało to 3 miesięcy lodowej żeglugi.

Monika Witkowska podczas rejsu na Grendlandię (Fot. Adam Rowicki)

Za sukcesami Moniki Witkowskiej kryją się nie tylko upór i odwaga, lecz także ciężka praca i doświadczenie. Podróżniczka na ośmiotysięczniki wspina się niemal od dziesięciu lat. Do wejścia na K2 przygotowywała się od 2020 roku. Wówczas wyprawa nie doszła do skutku ze względu na wybuch pandemii koronawirusa. Również w ubiegłym roku nie udało się zrealizować planów, ponieważ na tydzień przed planowanym terminem ekspedycji, ze względu na pandemię, wycofała się lokalna agencja z Nepalu. Jednak mimo niesprzyjających okoliczności himalaistka zdecydowała się wtedy wyruszyć na sąsiedni Broad Peak. Tegoroczna próba zdobycia K2 powiodła się już bez przeszkód, z czego relację można prześledzić na jej profilu na Facebooku: Monika Witkowska – podróże małe i duże.

Monika Witkowska w drodze na K2 (Fot. Adam Rowicki)

– Jesteśmy dumni, że po raz kolejny mogliśmy towarzyszyć Monice Witkowskiej w jej wyprawie na szczyt, i jednocześnie szczęśliwi, że bezpiecznie wróciła już do domu. Współpracę z Moniką rozpoczęliśmy w zeszłym roku, kiedy planowała zdobycie K2. I choć wyprawa z powodów niezależnych od Moniki musiała się wtedy przenieść na inny ośmiotysięcznik, na Broad Peak, ta sytuacja pokazała nam, że Monika łatwo nie poddaje się przeciwnościom losu. Dziękujemy jej za to, że jest promotorką aktywnego stylu życia kobiet, które motywuje i dopinguje w spełnianiu marzeń. Właśnie takie idee i postawy są bliskie filozofii firmy Dr Irena Eris, która od lat wspiera Polki w sięganiu po to, czego pragną i na co zasługują. Z przyjemnością będziemy wspierać Monikę w kolejnych planach – mówi Joanna Łodygowska z firmy Dr Irena Eris.

Monika Witkowska na Mount Everest (Fot. Adam Rowicki)

Monika Witkowska jest nie tylko doświadczoną alpinistką i żeglarką, ale też podróżniczką. Zwiedziła ok. 180 krajów, w zdecydowanej większości samotnie z plecakiem. Od lat pracuje również jako dziennikarka. Jest autorką kilkunastu książek o tematyce podróżniczej, żeglarskiej i górskiej. Należy też do kapituły „Kolosów” – najważniejszego konkursu podróżniczego w Polsce. Równocześnie udziela się w roli pilotki wycieczek i przewodniczki wypraw trekkingowych na różnych kontynentach.

Źródło: materiały prasowe

Share on Facebook Send on Messenger Share by email

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze