1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Styl Życia

Szkocja pierwszym krajem z bezpłatnym dostępem do produktów menstruacyjnych

Już od 2018 roku w Szkocji we wszystkich instytucjach edukacyjnych można było bezpłatnie skorzystać ze wszelkich produktów higienicznych potrzebnych w czasie menstruacji. (Fot. iStock)
W Szkocji właśnie weszła w życie ustawa gwarantująca darmowy dostęp do produktów menstruacyjnych. Jest to pierwszy kraj na świecie, w którym wprowadzono takie prawo.

Władze Szkocji od wielu lat czynnie walczą z problemem ubóstwa menstruacyjnego. Już od 2018 roku w instytucjach edukacyjnych na terenie całego kraju można było bezpłatnie skorzystać ze wszelkich produktów higienicznych potrzebnych w czasie menstruacji. Natomiast w listopadzie 2020 roku członkowie szkockiego parlamentu jednogłośnie zatwierdzili ustawę o bezpłatnych produktach menstruacyjnych. Efektem tego prawo nakazujące zapewnienie produktów menstruacyjnych wszystkim potrzebującym w Szkocji weszło w życie 15 sierpnia 2022 roku. Od tego momentu władze lokalne mają obowiązek dostarczania bezpłatnych artykułów, takich jak tampony i podpaski, każdemu, kto ich potrzebuje. Tym samym Szkocja stała się pierwszym krajem na świecie, który wprowadził tego typu prawo.

Produkty mają być dostarczane za pośrednictwem specjalnych punktów, których na terenie całego kraju istnieje ponad tysiąc. W ich zlokalizowaniu ma pomóc specjalna rządowa aplikacja na telefon. Rząd przeznaczy również fundusze na edukacyjną stronę internetową i podejmie działania, które mają poprawić opiekę zdrowotną osób z problemami menstruacyjnymi.

Projekt ustawy został wprowadzony przez posłankę Partii Pracy, Monikę Lennon, która od 2016 roku prowadzi kampanię na rzecz walki z ubóstwem menstruacyjnym. – To kamień milowy dla działaczy na rzecz godności menstruacji i ruchów oddolnych, który pokazuje, jak wiele mogą zdziałać postępowe i odważne wybory polityczne. […] Ustawa o produktach menstruacyjnych jest światełkiem nadziei, które pokazuje, jak wiele można osiągnąć, gdy politycy działają razem dla dobra ludzi – podsumowała Monika Lennon.

Źródło: bbc.com

Share on Facebook Send on Messenger Share by email

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze