1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. REKLAMA

Ile kosztuje Internet w telefonie?

(Fot. materiały partner)
(Fot. materiały partner)
Smartfony zyskały ogromną popularność przede wszystkim dzięki temu, że pozwalają na swobodne przeglądanie sieci. Oczywiście korzystanie z tej opcji jest możliwe po podłączeniu do sieci Wi-Fi lub opłaceniu odpowiedniego abonamentu bądź pakietu, w którego skład wchodzi transfer danych.

Internet w telefonie – koszty

Obecnie można znaleźć zarówno oferty na abonament, jak i na kartę, które zawierają również transfer danych, czyli dostęp do Internetu. Przed wyborem konkretnej oferty warto zastanowić się nad tym, ile gigabajtów Internetu jest nam potrzebne. Przykładowo, obejrzenie jednego filmu trwającego 2 godziny, w serwisie VOD i jakości HD, zabiera aż 5 GB. Prowadzenie rozmów wideo przez 5 godzin to 2,5 GB, a przeglądanie mediów społecznościowych przez 10 godzin – 2 GB. Zwyczajne przeglądanie sieci jest w sumie bardzo ekonomiczne, ponieważ dopiero po 50 godzinach takiego działania wykorzystamy 0,5 GB. W praktyce można więc uznać, że najwięcej zabierają wszystkie czynności związane z oglądaniem filmów lub prowadzeniem wideorozmów. Osoby, które oglądają filmy w telewizji i prowadzą rozmowy przez laptopa, podłączone do Wi-Fi, nie potrzebują bardzo dużego pakietu GB. Zwykle koszt abonamentu z 15 GB oraz nielimitowanymi rozmowami i SMS-ami wynosi od 15 do 30 złotych miesięcznie. Taniej jest w sieciach wirtualnych, a drożej u wielkich operatorów. Dodatkowe koszty wiążą się z zakupem kolejnych GB, blokadą numerów (przeczytaj artykuł o tym, ), płatnymi wiadomościami, połączeniami Premium. Za większy pakiet w wysokości 50 GB trzeba z kolei zapłacić miesięcznie od 40 do 80 złotych, w zależności od operatora. W wielu przypadkach można również dokupić kolejne gigabajty – pojedynczo albo w pakiecie.

Gdzie znaleźć dobrą ofertę?

Zanim zdecydujemy się na konkretną ofertę, warto dokładnie zastanowić się nad swoimi potrzebami i stylem życia. To ogólne zdanie odnosi się do wielu ważnych aspektów. Przykładowo, osoba, która pracuje zdalnie i ma w domu Wi-Fi, a wychodzi tylko na spacer, zakupy czy spotkanie ze znajomymi, zwykle nie potrzebuje dużego pakietu transferu danych i spokojnie wystarczy jej 15 GB miesięcznie. Jednak ktoś, kto wychodzi do pracy stacjonarnej i nie korzysta tam z Wi-Fi, tylko ogląda filmy w czasie dojazdów do biura, a dodatkowo po południu chodzi na siłownię i słucha tam muzyki, będzie potrzebować znacznie większego pakietu. W takim wypadku można postawić na 50 lub 80 GB miesięcznie. Dobrym rozwiązaniem jest również przetestowanie tego, ile Internetu zużywamy danego miesiąca, a dopiero później wykupienie konkretnego abonamentu. Jak to przetestować? Można np. przez miesiąc korzystać z Internetu na kartę. Taka opcja pozwoli sprawdzić, jakie są nasze potrzeby.

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze