1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Styl Życia
  4. >
  5. Kochany Pamiętniku! O notesach rozwojowych, które pomogą ci lepiej poznać siebie

Kochany Pamiętniku! O notesach rozwojowych, które pomogą ci lepiej poznać siebie

Jeśli jako nastolatka prowadziłaś pamiętnik, pisanie w rozwojowym notesie da ci na pewno mnóstwo frajdy. Oprócz tego to doskonałe narzędzie do pracy nad sobą. (Fot. iStock)
Jeśli jako nastolatka prowadziłaś pamiętnik, pisanie w rozwojowym notesie da ci na pewno mnóstwo frajdy. Oprócz tego to doskonałe narzędzie do pracy nad sobą. (Fot. iStock)
Nawet jeśli już dawno skończyłaś szkołę, możesz ulec wrażeniu, że we wrześniu zaczynasz wszystko od nowa. Być może nawet… potrzebujesz wyprawki. Co powiesz na piękny, rozwojowy notes – pełen ćwiczeń, pytań oraz inspiracji do działania? Przy okazji warto też docenić sam rytuał ręcznego pisania, który pozwoli ci połączyć się z obszarami mózgu odpowiedzialnymi za emocje, naukę i kreatywność – niezbędnymi do wewnętrznej przemiany.

Wrzesień to nowy początek. Czy czujesz ten powiew świeżości? Zaczyna się nowy rok szkolny, a wiele z nas, dorosłych, chce wraz z nim wprowadzić w życie zmiany, zacząć odważniej realizować swoje zawodowe cele, dbać o pasje, spisywać marzenia, planować albo po prostu inwestować we własny rozwój. W takich procesach przydaje się notes, w którym możesz monitorować swoje postępy albo po prostu przelewać na papier wszystkie troski, które towarzyszą ci w trudnym procesie zmian. Pisanie jest bowiem świetną metodą pracy ze sobą. Co więcej, nie potrzebujesz pisarskich umiejętności, by z niej skorzystać (choć nad nimi również możesz pracować, o czym przekonasz się w dalszej części tego tekstu). Dlaczego też notes, a nie komputer? Gdy chodzi o rozwój własny, ręczne pisanie ma większe korzyści: pomaga połączyć się z tymi rejonami mózgu, które odpowiedzialne są za uczucia, uczenie się oraz kreatywność. Nic dziwnego, że jest coraz więcej metod, które wykorzystują je jako metodę rozwojową.

Poranne strony – czas dla siebie zamiast gonitwy z budzikiem w tle

Julia Cameron, autorka książki „Droga artysty”, wymyśliła technikę porannych stron, czyli zapisywania strumieniem świadomości trzech kartek w zeszycie jako jednej z czynności, którą wykonujesz tuż po przebudzeniu. Ma to na celu oczyścić umysł z lęków i wątpliwości, zainicjować wewnętrzną przemianę oraz pozwolić z lekkością wejść w dzień. Sprawdza się nie tylko w przypadku rozedrganych emocjonalnie artystów. Jeśli jeszcze nie znasz tej metody, spróbuj, bo naprawdę działa!

Dziennik wdzięczności – dla poprawy nastroju

Inną metodą jest dziennik wdzięczności, który z kolei prowadzisz wieczorem. W punktach lub bardziej rozbudowanych zdaniach spisujesz w nim, co dobrego spotkało cię danego dnia. Taki rytuał poprawia nastrój i pomaga zasnąć z poczuciem, że dobrze spędziłaś dzień. Możesz też do niego wracać w słabszych momentach, by podnieść samą siebie na duchu. Są powody do wdzięczności!

Listy – w drodze do manifestacji marzeń

Rytuał robienia list – i to wcale nie zadań do wykonania, tylko celów i marzeń, pozwala je lepiej poczuć i skuteczniej zrealizować. Samo ich spisanie sprawia bowiem, że przestają być krążącą w umyśle mrzonką, a stają się bardziej namacalne. Tym samym nasza podświadomość dostaje sygnał, że może je łatwo zrealizować. Do dzieła!

Rozwojowe notesy – samopoznanie przez pisanie

Jeśli nie wiesz, jak zacząć praktykę terapeutycznego pisania, zacznij od tego, co najprostsze – nowego zeszytu. Niekoniecznie musi mieć czyste, białe kartki. Coraz popularniejsze notesy rozwojowe podpowiedzą ci odpowiednie pytania albo poprzez intrygujące ćwiczenia zainspirują do działania. Który wybierasz?

„Dziennik Wieloletni”

„Dziennik Wieloletni” Pani Swojego Czasu, 119 zł, www.paniswojegoczasu.pl (Fot. materiały prasowe) „Dziennik Wieloletni” Pani Swojego Czasu, 119 zł, www.paniswojegoczasu.pl (Fot. materiały prasowe)

Podróże w czasie nie są jeszcze możliwe, no, chyba że na papierze. „Dziennik Wieloletni” Pani Swojego Czasu to niezwykłe narzędzie, które umożliwi ci przyjrzenie się swoim przekonaniom na przestrzeni lat. Do każdego dnia przypisane jest jedno pytanie, na które odpowiadasz co roku – i tak przez pięć lat. Tematyka krąży wokół celów, rozwoju i zainteresowań, sposobów na czas wolny i przyjemności. Notes ma oprawę z materiału i piękne grube kartki – ma ci w końcu służyć przez pół dekady! Świetna sprawa, jeśli chcesz się przyjrzeć temu, jak się zmieniałaś na przestrzeni lat.

„#gerlsuje. Rozwój w notesie Fundacji Gerlsy”

„#gerlsuje Rozwój w notesie”, Fundacja Gerlsy + Mohito, 149 zł, www.shop.gerlsy.com (Fot. materiały prasowe) „#gerlsuje Rozwój w notesie”, Fundacja Gerlsy + Mohito, 149 zł, www.shop.gerlsy.com (Fot. materiały prasowe)

Ten piękny, fioletowy notes z materiałową okładką przez 12 tygodni będzie cię zachęcał do spotkań samej ze sobą oraz odkrywania własnego potencjału. Jest dziełem Fundacji Gerlsy, inicjatywy Olgi Bołądź, Jowity Radzińskiej i Magdaleny Lamparskiej, która wspiera kobiety w solidarności i mówieniu własnym głosem. Znajdziesz w nim pytania i ćwiczenia, które pozwolą ci lepiej rozpoznawać swoje pragnienia, pielęgnować zadowolenie z siebie i życia. Powstał we współpracy z marką Mohito.

„Zeszyt Pisarza”

„Zeszyt Pisarza” Maria Kula oraz „Zeszyt Pisarza Fantastyczny” Marta Marecka, 79 zł każdy, www.pisarskabanda.com (Fot. materiały prasowe) „Zeszyt Pisarza” Maria Kula oraz „Zeszyt Pisarza Fantastyczny” Marta Marecka, 79 zł każdy, www.pisarskabanda.com (Fot. materiały prasowe)

Terapeutyczne pisanie to jedno, ale co, jeśli marzysz by spróbować pisać bardziej literacko? Pisarskie ćwiczenia, które znajdziesz w „Zeszytach Pisarza” Marii Kuli i Marty Mareckiej, czyli Pisarskiej Bandy, pozwolą ci napisać pierwsze zdanie, a może i postawić kropkę. Podsuną tematy (a także udowodnią, że można je znaleźć wszędzie!) oraz solidną dawkę warsztatowej wiedzy. Dadzą okazję, by poćwiczyć styl. Zainspirują i zmotywują. Przede wszystkim jednak przyniosą ci masę radości z pisania i własnej twórczości – z niecierpliwością będziesz do nich siadała każdego dnia.

„Zeszyt kreatywny” Mroux

„Zeszyt kreatywny” Mroux, 79 zł, www.rzeczownik.pl (Fot. materiały prasowe) „Zeszyt kreatywny” Mroux, 79 zł, www.rzeczownik.pl (Fot. materiały prasowe)

Oto notes idealny dla tych z nas, które chcą potrenować swoją wyobraźnię. Po co to robić? By twoje życie stało się bogatsze, by stymulować kreatywność oraz połączyć się z tym, co podświadome. W środku znajdziesz 55 ćwiczeń, które zaangażują cię nie tylko do pisania, ale też kaligrafowania, bazgrania, rysowania. Szalej! Zeszyt został stworzony przez ilustratorkę Mroux, a wydrukowany jest na świetnym jakościowo, chropowatym papierze. Do tego 10 proc. dochodu z jego sprzedaży wspiera Ukrainę.

„Jaśnie Myśli”

Dziennik „Jaśnie myśli”, 99 zł, www.rzeczownik.pl (Fot. materiały prasowe) Dziennik „Jaśnie myśli”, 99 zł, www.rzeczownik.pl (Fot. materiały prasowe)

Polska marka Jaśnie Plan stworzyła dziennik, w którym znajdziesz 128 pytań z różnych obszarów (m.in. emocji, rozwoju, miłości). Chwila z tym pięknym notesem pozwoli ci na refleksje, małe i duże olśnienia. Możesz w nim wypisać swoje marzenia, a może nawet ułożyć sobie plan, jak je zrealizować…

„Dziennik wdzięczności”

„Dziennik wdzięczności”, Pracowania Zeszytów, 125 zł, www.notebooks-design.com (Fot. materiały prasowe) „Dziennik wdzięczności”, Pracowania Zeszytów, 125 zł, www.notebooks-design.com (Fot. materiały prasowe)

Pisaliśmy już, że codzienna praktyka wdzięczności to jeden ze sprawdzonych sposobów na wewnętrzny dobrostan. Pozwala docenić to, co cię spotyka, i nawet w małych rzeczach odnajdywać radość. Warto, by stała się nawykiem. Chcesz wcielić ją w życie? Pomoże ci ten piękny „Dziennik wdzięczności”. Wykonany ręcznie w polskiej Pracowni Zeszytów zachwyca dbałością o detal.

„Nieśpiesznik”

„Nieśpiesznik B5 (odwaga)”, Pracowania Zeszytów, 139 zł, www.notebooks-design.com (Fot. materiały prasowe) „Nieśpiesznik B5 (odwaga)”, Pracowania Zeszytów, 139 zł, www.notebooks-design.com (Fot. materiały prasowe)

Pracownia Zeszytów stworzyła też „Nieśpiesznik” – stworzony do celebrowania sztuki pisania i wgłębiania się w siebie. Może służyć jako notatnik, ale także jako bullet journal – w którym będziesz odhaczała swoje spełnione marzenia (i opisywała, jakie przeżycia ci dały). W środku znajdziesz akwarelowe rysunki, kolaże, strony na listy marzeń, tabele do śledzenia nawyków i do wpisania jednego słowa, którym chcesz opisać dany miesiąc. Przeglądanie takiego notesu po latach może być prawdziwą frajdą!

„Codziennik”

„Codziennik”, Karolina Sobańska, 111,11 zł, www.karolinasobanska.com (Fot. materiały prasowe) „Codziennik”, Karolina Sobańska, 111,11 zł, www.karolinasobanska.com (Fot. materiały prasowe)

Mamy też coś dla zwolenniczek ebooków i treści elektronicznych. Karolina Sobańska, blogerka i dziennikarka, we współpracy z psychoterapeutką Małgorzatą Majewską-Tomasik stworzyła „Codziennik”, na który składają się ułożone w odpowiedniej kolejności pytania, które dzień po dniu prowadzą cię przez proces lepszego poznania samej siebie. Powstały w oparciu o fundamenty psychoterapii poznawczo-behawioralnej, logoterapii, psychologii pozytywnej i filozofii małych kroków. „Codziennik” ma piękną szatę graficzną – możesz go wydrukować lub zapisywać odpowiedzi na pytania w oddzielnym zeszycie. Autorki rekomendują bowiem, by dla lepszego skontaktowania się z samą sobą pisać – a jakże – odręcznie.

„Notes Slow Life. Nowy sposób życia”

„Notes Slow life. Nowy sposób życia” Robert Chamczyk, wyd. SBM, 34,95 zł (Fot. materiały prasowe) „Notes Slow life. Nowy sposób życia” Robert Chamczyk, wyd. SBM, 34,95 zł (Fot. materiały prasowe)

Tempo twojego życia bywa przytłaczające? Choć wrzesień zachęca do rzucenia się w wir obowiązków, możesz równie dobrze zwolnić. Oto notes, który przybliży cię do życia w duchu slow, bez pośpiechu, presji i nadmiernej konsumpcji, w zgodzie z tym, co podpowiada ci serce. Znajdziesz tu też garść inspiracji dotyczących zdrowego stylu życia (w tym przepisy kulinarne), inspirujące cytaty, wskazówki rozwojowe, a przede wszystkim odpowiednio sformułowane pytania, które pozwolą ci przybliżyć się do życia w duchu slow life.

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze