Noc rzemiosła w Warszawie – Festiwal Warsztatów to świetna okazja, aby poznać metody pracy twórczej tworzących w Warszawie rzemieślników i rzemieślniczek. Tego wieczoru kilkadziesiąt pracowni z Warszawy otworzy swoje przestrzenie dla wszystkich, których interesuje ręczna wytwórczość.
Festiwal Warsztatów Rzemieślniczych to rozwinięcie znanego już wydarzenia, jakim jest organizowana od trzech lat Noc Rzemiosła. Podobnie do słynnej już Nocy Muzeów, pracownie rzemieślnicze otwierają raz do roku swe podwoje, aby pokazać, jak wygląda od kulis proces tworzenie ceramiki, fotografii, szkła artystycznego, a także ręcznego szycia butów czy ubrań na miarę.
W tym roku, oprócz możliwości zwiedzania pracowni, zaplanowano dodatkowe wydarzenia: panele dyskusyjne, warsztaty i lekcje mistrzowskie.
W najbliższy weekend 17–18.09 w Domu Kultury Kadr będzie można wziąć udział w panelach dyskusyjnych dotyczących kondycji rzemiosła we współczesnym świecie. Rzemieślnicy i rzemieślniczki będą rozmawiać o tym, jaki jest kształt ręcznej wytwórczości w dobie mediów społecznościowych, co to znaczy być dziś rzemieślnikiem, jaką rolę w definiowaniu rzemiosła pełnią nowe technologie. To pytania, na które wiele osób zajmujących się dziś rzemiosłem szuka odpowiedzi, zwłaszcza w kontekście nowej odsłony rzemiosła, które po latach powraca dziś do łask. Nowi rzemieślnicy to przedsiębiorcy, artyści, osoby wykształcone, często po wyższych studiach, dla których praca jest konsekwentnym i świadomym wyborem. W ostatnich latach dzięki ich kreatywności powstało w Warszawie kilkadziesiąt pracowni ceramicznych, stolarskich, odzieżowych i jubilerskich. Równolegle nadal funkcjonują rzemieślnicy tradycyjni, związani z twórczością ludową, ale nie tylko – tradycyjni rzemieślnicy to wszelkiego rodzaju naprawiacze i wytwórcy: szewcy, kaletnicy, stolarze.
W następny weekend 24–25.09 pracownie, biorące udział w wydarzeniu zapraszają nie tylko do zwiedzania ich przestrzeni, ale również do wzięcia udziału w warsztatach, w czasie których będzie można stworzyć coś własnymi rękami: ulepić, uszyć czy zaprojektować. Wśród zapraszających do wspólnego działania są znane pracownie ceramiczne, takie jak Ronja Ceramics, Lumo Ceramic, Pracownia ceramiczna Stowarzyszenia Keramos, Moja Siostra Alchemicus, pracownie jubilerskie MedusaArt, DOT Manufacture, a także pracownie szewskie i krawieckie.
Więcej informacji znajdziecie na stronie nocrzemiosla.pl