1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Styl Życia

Cały świat żegna królową Elżbietę II

Królowa Elżbieta II (Fot. Max Mumby/Indigo/Getty Images)
Zobacz galerię 6 Zdjęć
Dzisiaj ostatni raz żegnamy królową Elżbietę II. Uroczystości pogrzebowe potrwają do późnych godzin wieczornych. Poniżej opisujemy przebieg pogrzebu królowej, natomiast w galerii zdjęć zamieściłyśmy kilka najpiękniejszych kadrów z uroczystości.

8 września w wieku 96 lat, po 70 latach sprawowania władzy w Wielkiej Brytanii, zmarła królowa Elżbieta II. W opactwie Westminster w Londynie trwają właśnie uroczystości pogrzebowe. W przeddzień pogrzebu Pałac Buckingham opublikował ostatni portret królowej, wykonany podczas obchodów jubileuszu 70-lecia jej panowania. Zdjęcie wykonał Ranald Mackechnie.

W pogrzebie, obok brytyjskiej rodziny królewskiej, uczestniczyli najważniejsi międzynarodowi dygnitarze: prezydent USA Joe Biden i pierwsza dama Jill Biden, wszyscy przywódcy Wspólnoty Narodów, w tym premier Kanady Justin Trudeau, prezydent Indii Draupadi Murmu i prezydent Republiki Południowej Afryki Cyril Ramaphosa, a także przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen, prezydent Francji Emmanuel Macron, pierwsza dama Ukrainy Ołena Zełenska oraz prezydenci Austrii, Finlandii, Niemiec, Węgier, Irlandii, Włoch i Polski. W sumie w pogrzebie wzięło udział około 2 tys. osób, w tym około 500 osób spoza Wielkiej Brytanii. Królową żegnają również miliony Brytyjczyków i ludzie z całego świata.

O 7.30 (6.30 czasu londyńskiego) zamknięto drzwi Westminster Hall, gdzie od środy znajdowała się trumna z ciałem królowej Elżbiety, by każdy mógł osobiście pożegnać królową. Od 9.00 uczestnicy pogrzebu mogli udawać się Opactwa Westminsterskiego. O 10.30 król Karol III i jego syn książę William, książę Walii, opuścili Pałac Buckingham i udali się do Westminster Hall. Tam, razem z innymi członkami rodziny królewskiej, wzięli udział w uroczystym przeniesieniu trumny królowej z Hallu do Opactwa Westminsterskiego po drugiej stronie placu.

Kondukt pogrzebowy z ciałem królowej Elżbiety wyruszył o 11.47. Na jego czele znalazła się orkiestra wojskowa szkockich i irlandzkich regimentów. Tuż za nimi kroczyli Brygada Gurkhów oraz członkowie Royal Air Force. Lawetę z trumną ciągnęło 98 marynarzy Royal Navy, dalej znalazło się kolejnych 40. Za nimi szła najbliższa rodzina Elżbiety II: dzieci – król Karol III, księżniczka Anna, książę Andrzej i książę Edward, synowie Karola III – książę William i książę Harry, za nimi syn księżniczki Anny Peter Phillips, jej mąż wiceadmirał Timothy Laurence, książę Gloucesteru Ryszard i syn księżniczki Małgorzaty, młodszej siostry Elżbiety II, David Armstrong-Jones.

Kilka minut po godzinie 12 trumna z ciałem królowej została umieszczona na katafalku w Opactwie Westminsterskim. Wraz z jej przybyciem dzwon w świątyni zaczął dzwonić 96 razy, by upamiętnić 96 lat panowania królowej. Następnie dr David Hoyle rozpoczął uroczystości pogrzebowe.

O 12.57 w całej Wielkiej Brytanii na dwie minuty zapadła cisza w hołdzie zmarłej królowej. Pogrzeb zakończyły: hymn narodowy Wielkiej Brytanii „God Save the King” oraz melodia grana przez dudziarzy. Trumna z ciałem królowej została ponownie przeniesiona na lawetę i przetransportowana z Opactwa Westminsterskiego do Wellington Arch w procesji prowadzonej przez jeźdźców z Królewskiej Kanadyjskiej Policji Konnej. Uroczysty kondukt żałobny przemierzał ulice Londynu, a tysiące londyńczyków po raz ostatni żegnało królową. Około 14.30 procesja dotarła do Wellington Arch i trumna królowej została przeniesiona z lawety do karawanu. Stamtąd rodzina królewska ruszyła do Zamku w Windsorze.

Przy Long Walk, czyli drodze prowadzącej bezpośrednio do Zamku w Windsorze, karawan dołączył do konduktu pogrzebowego składającego się z oddziałów wojskowych oraz członków osobistego personelu Elżbiety II. Zebrało się tam również około 100 tys. ludzi chcących pożegnać królową.

Po godzinie 17.00 rozpoczęło się nabożeństwo pogrzebowe w kaplicy św. Jerzego na zamku w Windsorze. Po jego zakończeniu trumna z ciałem królowej Elżbiety II zostanie opuszczona do krypty królewskiej znajdującej się w podziemiach kaplicy. Następnie o godzinie 20.30, w obecności wyłącznie członków rodziny królewskiej, trumna zostanie złożona w grobie w kaplicy króla Jerzego VI. Królowa spocznie obok swoich rodziców oraz męża, księcia Filipa.

Share on Facebook Send on Messenger Share by email

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze