1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Styl Życia

Możesz być, kim chcesz!

Nie tylko córka uczy się od matki, ale również matka może czerpać z relacji z współczesną nastolatką. (Fot. iStock)
Każda kobieta zasługuje na to, by żyć pełnią życia i realizować swoje marzenia. Jeśli chcesz takiego podejścia nauczyć swoją córkę, zacznij od... siebie. Idź śmiało w kierunku tego, czego pragniesz, a ona na pewno podąży za tobą.

Nie każda z nas dostała od swojej mamy wystarczająco dużo poczucia własnej wartości, by śmiało ruszyć po swoje życie. Dobra wiadomość jest jednak taka, że możemy je same zbudować, a potem dać swoim córkom to, czego zabrakło nam. Jak to zrobić? By uważnie podejść do tego, co przekazujesz swojej córce, najpierw przyjrzyj się swoim rodzinnym wzorcom. Jakie były kobiety w twojej rodzinie? Silne i spełnione czy może poddające się oczekiwaniom innych? Jak bardzo ich losy przypominają ci twoje życie? Często zupełnie nieświadomie powielamy przekazywany od pokoleń schemat. Świadomość, że on istnieje i na nas wpływa, to pierwszy krok do zmiany. Oczywiście warto też czerpać z mądrości naszych przodkiń. Wypisz wszystkie ich najlepsze cechy, życiowe doświadczenia, z którymi sobie poradziły. Czy widzisz podobieństwo do siebie? Na pewno! Na koniec możesz napisać do nich symboliczny list, w którym podziękujesz im za to, co po nich odziedziczyłaś. To twoje atuty. Bądź ich świadoma i korzystaj z nich. Pielęgnuj je w swojej córce.

Sztuka stawania przy sobie

Wiele współczesnych, dorosłych kobiet było wychowywanych na grzeczne dziewczynki. Choć naszym rodzicom z pewnością pomagało to ujarzmić nasze osobowości, nam samym nie przyniosło pozytywów. Grzeczne dziewczynki w dorosłym życiu nie potrafią stawiać granic, potrzeby innych przedkładają nad swoje, funkcjonują w wiecznym poczuciu winy i spełnianiu oczekiwań innych. Nawet jeśli mają marzenia, ich realizację odkładają na wieczne nigdy. By móc przejąć kontrolę nad swoim życiem, zdecydowanie powinnaś wyzwolić się ze stereotypu grzecznej dziewczynki. Jeśli jakakolwiek dziewczynka ma rządzić twoim wewnętrznym światem, to wyłącznie ta dzika! Pierwszym krokiem będzie uświadomienie sobie, że to twoje potrzeby stoją na pierwszym miejscu. Drugim – nauka stawiania granic, bo z pewnością świat zechce wybić ci z głowy tego typu „fanaberie”. W momentach słabości możesz przypomnieć sobie, że nie robisz tego tylko dla siebie, ale także dla kolejnych pokoleń odważnych kobiet, które po tobie nadejdą. Przede wszystkim dla twojej córki.

Jeśli zaś chcesz, by twoja córka mogła wszystko, sama też sobie na to pozwalaj. Masz marzenia? Zacznij je spełniać. Nawet jeśli dotyczą spraw wymagających długiego nakładu czasu, zrób pierwszy krok. Przybliży cię do celu dając ogromną satysfakcję. Bez względu na to, ile masz lat i co przeżyłaś, masz prawo żyć na własnych warunkach.

Pożegnanie grzecznej dziewczynki

Jak przeobrazić się z grzecznej dziewczynki w silną kobietę? Poszukaj w swoim otoczeniu kobiet, których podejście do życia ci się podoba i poobserwuj jak one to robią. A może zainspiruje cię córka? Kto powiedział, że matki nie mogą uczyć się od swoich dzieci? Współczesne dziewczyny są odważniejsze w dążeniu do celu i bardziej skoncentrowane na sobie. Niektórzy powiedzą – roszczeniowe. A one po prostu umieją zadbać o siebie. Jako matka możesz na tym skorzystać i uczyć się od swojej córki takiego podejścia.

Twoja córka uczy się od ciebie

Z kolei twoja córka uczy się od ciebie tego, czym jest kobiecość. I nie poprzez wysłuchiwanie twoich opowieści, tylko obserwację twoich działań – zwłaszcza względem ciała. Dlatego tak ważne jest, abyś pielęgnowała ciałopozytywność, zamiast wiecznie się odchudzać czy krytykować. To oznacza nie tylko akceptację tego, jakie twoje ciało jest, ale też robienie dla niego tego, co dobre: zapewnianie mu odpowiedniej dawki ruchu, dobrego jedzenia, przyjemności. Również podczas okresu. Ten czas dla wielu z nas bywa wymagający, a jednocześnie każda lubi go spędzać na własnych zasadach. Niektóre z nas wolą zaszyć się pod kocem z kubkiem gorącej czekolady, wciągającą książką lub serialem. Inne pozostają aktywne, jak gdyby nic się nie działo. Pamiętaj, że masz prawo i do jednego, i drugiego. To ty decydujesz, na co masz ochotę i czego potrzebuje twoje ciało danego dnia. Niezależnie od tego, co wybierzesz, warto zadbać o odpowiednie wsparcie. Aż 89 procent Polek potwierdza*, że podpaski Always Platinum zapewniają im najlepszą kombinację komfortu i ochrony. Tyle kobiet nie może się mylić!

Dojrzewanie może być komfortowe

Gdy dziewczynka dojrzewa, dużo myśli w jej głowie krąży wokół zmieniającego się ciała. To bywa trudne – nagle ubrania są za małe, ciało niezgrabne, powiększające się piersi powodują dyskomfort na lekcjach w-fu. Jak wesprzeć córkę w czasie zmian? Swobodnie o tym rozmawiać i dzielić się swoim doświadczeniem. My naszą wiedzę o zmieniającym się ciele często czerpałyśmy z gazetek dla nastolatków. Część z nas mogła uczestniczyć w specjalnych warsztatach „Między nami kobietkami”, które od ponad 25 lat są prowadzone w Polsce przez markę Always. Nasze córki też mają do nich dostęp, no i mają internet. Oraz nas, świadome kobiety. Zabierz córkę na zakupy po piękną bieliznę i sportowy stanik, dzięki któremu nie będzie musiała rezygnować z ulubionych aktywności. Do kieszonki plecaka włóż jej podpaskę, np. niezawodną Always Platinum, by czuła się bezpiecznie niezależnie od tego, co się wydarzy.

Okres to nie tabu

W naszej współczesnej kulturze okres wciąż bywa tematem tabu. A wcale tak nie musi być – w końcu to piękny moment transformacji z dziewczynki w kobietę. Oczywiście nasze dorastające córki wcale nie muszą się jeszcze czuć kobietami. Fajnie je jednak powitać w kobiecym gronie. Możesz specjalnie dla niej urządzić imprezę w towarzystwie jej i swoich koleżanek – niech poczuje się członkinią klanu kobiet! To również doskonały pretekst do rozmowy, o tym, jak dbać o siebie podczas okresu. Także w kwestii najważniejszej – wyboru środka higieny. Nie masz pewności, co będzie najlepsze? Możemy podpowiedzieć, że wiele Polek wybiera podpaski Always Platinum, które są dostępne w wersji na dzień i na noc.

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze