1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Styl Życia

NAJLEPSZE TEKSTY 2022: Kazik Staszewski: „Im jestem starszy, tym bardziej odczuwam upływ czasu” [Istota rzeczy]

Kazik, wokalista i twórca Kultu, autor tekstów piosenek komentujących rzeczywistość. (Fot. Darek Golik/Forum)
Kazik, wokalista i twórca Kultu, autor tekstów piosenek komentujących rzeczywistość. (Fot. Darek Golik/Forum)
Tę prawdę uświadomiło Kazikowi, wokaliście Kultu, małe szkiełko w kolorze bursztynu.

#NAJLEPSZE TEKSTY 2022 – tak oznaczyliśmy wybrane artykuły opublikowane w mijającym roku, które chcemy Wam, Drodzy Czytelnicy, przypomnieć, bo warto. Ich treści szczególnie zapadły nam w głowach i sercach.
Po ich opublikowaniu dostawaliśmy od Was mnóstwo słów uznania, podziękowań i komentarzy. Za wszystkie dziękujemy.

Szkiełko zostało znalezione na Mazurach, nad brzegiem jeziora Orzysz, przez mojego przyjaciela, który wiele lat temu kupił tam działkę z linią brzegową. Teren był strasznie zapuszczony, pełno było na nim różnych śmieci, butelek, trzeba było go długo oczyszczać. Mimo że było to parę lat temu, to nadal znajduje się tam fragmenty szkieł. Ale – co ciekawe – te fragmenty są tak „oszlifowane” przez czas, wiatr, wodę, powietrze, że w ogóle nie kaleczą, mają łagodne, miłe w dotyku krawędzie. Niektóre przypominają trochę w swojej strukturze, tak przynajmniej ja to widzę, bursztyn.

Mój przyjaciel podarował mi jedno z takich szkieł z komentarzem: „Tak sobie tu leżą, leżą, łagodnieją, aż w końcu kiedyś zamienią się w piach”. I te jego słowa mocno trafiły do mojego serca. Teraz to szkiełko jest dla mnie takim symbolem przemijania. Bo im jestem starszy, tym bardziej odczuwam upływ czasu, który strasznie szybko mi mija. I w skali mikro, czyli godzin i dni, i w skali makro, czyli lat i epok. Patrząc na ten niepozorny kawałek butelki wyrzuconej jako śmieć, kiedyś ostry, widzę rzecz o ciekawym kolorze, a kiedy biorę do ręki – czuję przyjemną łagodność w dotyku. Czyli coś, co było kiedyś kaleczące, raniące – złagodniało, może też się wzmocniło, choć tego nie sprawdzałem, nie chcę go zniszczyć.

(Fot. archiwum prywatne)

Bo dla mnie to bardzo cenna rzecz, symbol tego, że jesteśmy tu tylko przez bardzo krótki czas, na chwilę. I przeminiemy, tak jak wszystko przemija na tej Ziemi. Tymczasem często zachowujemy się tak, jakbyśmy mieli żyć wiecznie. Taką refleksję wywołał kawałek szkła, syfu właściwie. To uświadomiło mi jeszcze, że w ogromnej większości ludzie łagodnieją na starość, chociaż nie wszyscy, na przykład Putin ma odwrotnie. Ale wszyscy zmierzamy w jednym kierunku. Ta perspektywa ustawia priorytety zupełnie inaczej niż wtedy, gdy byliśmy młodzi.

Kazik, wokalista i twórca Kultu, autor tekstów piosenek komentujących rzeczywistość. Ostatnio z ukraińskim pisarzem i poetą Serhijem Żadanem nagrał piosenkę „Ukraina”.

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze