1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Styl Życia
  4. >
  5. Viva Magenta kolorem roku 2023 według Instytutu Pantone

Viva Magenta kolorem roku 2023 według Instytutu Pantone

Kolorem roku 2023 według Instytutu Pantone została Viva Magenta. (Fot. materiały prasowe)
Kolorem roku 2023 według Instytutu Pantone została Viva Magenta. (Fot. materiały prasowe)
Instytut Pantone wybrał kolor roku 2023. Jest to Viva Magenta, czyli kolor pełen energii i werwy, który w trudnych czasach ma dodawać sił.

Od ponad 20 lat Instytut Kolorów Pantone prognozuje światowe trendy kolorystyczne i wybiera najmodniejszy odcień roku. Nie jest to wybór przypadkowy. Sztab specjalistów przez kilka miesięcy wnikliwie bada trendy pojawiające się w modzie, sztuce, muzyce i mediach społecznościowych. W ramach badań przeprowadza też tzw. analizę psychospołeczną, na podstawie której sprawdza, jak ludzie reagują na poszczególne barwy oraz jak kolory wpływają na ich samopoczucie. Kolorem 2022 roku był Veri Peri, czyli fiolet wpadający w błękit. W poprzednich latach były to między innymi: szarość połączona z żółcią oraz klasyczny niebieski.

O nowym kolorze roku tradycyjnie dowiadujemy się w grudniu roku poprzedniego. I tak wczoraj, podczas targów Art Basel w Miami, Pantone ogłosił kolor roku 2023. Jest nim Viva Magenta (18-1750), czyli przygaszona czerwień lekko wpadająca w chłodny róż.

Viva Magenta (18-1750) (Fot. materiały prasowe) Viva Magenta (18-1750) (Fot. materiały prasowe)

Jak czytamy na oficjalnej stronie Instytutu Pantone, „[…] Viva Magenta wibruje werwą i energią. Jest to odcień zakorzeniony w naturze, pochodzący z rodziny czerwieni, który jest wyrazem siły. […] Jest potężny i wzmacniający. To nowa, żywa czerwień, która rozkoszuje się czystą radością, zachęcając do eksperymentowania i wyrażania siebie bez ograniczeń. Viva Magenta wita każdego z taką samą werwą do życia i buntowniczym duchem. To kolor, który jest zuchwały, pełen dowcipu i integrujący”.

– W dobie rozwoju technologicznego inspiracje czerpiemy z natury i tego, co prawdziwe. Viva Magenta wywodzi się z rodziny czerwieni i jest inspirowany czerwienią koszenili, jednego z najcenniejszych i najsilniejszych barwników naturalnych, jakie zna świat. Kolor ten łączy nas z pierwotną materią i pobudza ducha, pomagając nam budować od nowa naszą wewnętrzną siłę – twierdzi Leatrice Eiseman, dyrektorka wykonawcza Instytutu Kolorów Pantone.

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze