1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Styl Życia
  4. >
  5. „Nie cisnę już tak jak kiedyś”. Michelle Obama szczerze o menopauzie

„Nie cisnę już tak jak kiedyś”. Michelle Obama szczerze o menopauzie

Mówiąc o menopauzie, Michelle Obama apeluje, aby podchodzić do siebie z życzliwością i łagodnością. (Fot. Richard Cartwright/ABC/Getty Images)
Mówiąc o menopauzie, Michelle Obama apeluje, aby podchodzić do siebie z życzliwością i łagodnością. (Fot. Richard Cartwright/ABC/Getty Images)
Michelle Obama to kolejna znana kobieta, która mówi wprost o dojrzałości.

W udzielonym ostatnio magazynowi „People” wywiadzie Michelle Obama opowiadała nie tylko o swojej najnowszej książce „The Light We Carry”, ale również o doświadczeniach związanych z menopauzą. To dość wyjątkowa sytuacja, gdyż klimakterium i związane z nim uderzenia gorąca, wahania wagi czy po prostu brak sił w pewnych kręgach, zwłaszcza wśród osób „na świeczniku”, wciąż uchodzą za wstydliwe. Była pierwsza dama Stanów Zjednoczonych najwyraźniej do nich nie należy. Stanowczo sprzeciwia się też powszechnie obowiązującemu kultowi młodości i ciągłemu wmawianiu ludziom, że powinni starzeć z wdziękiem: nie mieć zmarszczek, siwych włosów i gorszych dni. O tym również pisze w swojej książce, która jest kontynuacją bestsellerowej „Becoming”.

Więcej życzliwości

„Miewałam dni, kiedy zerkając rano w lustro, miałam ochotę natychmiast zgasić światło” – przyznaje Obama w wywiadzie. W takie poranki, dostrzegała tylko swoje niedoskonałości. Z czasem znalazła na to sposób. „Zastanawiałam się, co mogę zrobić, aby być dla siebie bardziej życzliwa” – mówi. „Dzisiaj, kiedy patrzę w lustro, wciąż widzę upływ czasu, ale próbuję spojrzeć na siebie inaczej: »Jesteś zdrowa. Masz piękną skórę i promienny uśmiech. Wyglądasz na szczęśliwą«. I dzięki temu zaczynam dzień z lepszym nastawieniem do samej siebie”.

W rozmowie z dziennikarką magazynu „People” 58-letnia Michelle Obama szczerze opowiedziała również o dolegliwościach menopauzy i zmianach fizycznych, z którymi musiała się mierzyć. Wspomniała zwłaszcza o uciążliwych uderzeniach gorąca, które dokuczały jej, gdy była pierwszą damą i pełniła na co dzień funkcję publiczną. Wcześniej, w lipcu 2020 roku, w podcaście „The Michelle Obama” przyznała, że stosuje hormonalną terapię zastępczą, aby łagodzić uderzenia gorąca. W tym kontekście poruszyła wówczas problem wielu kobiet w okresie menopauzy, które przeżywają katusze w pracy. Oficjalny dopasowany strój, brak klimatyzacji, wielogodzinne narady – to w tym czasie duże wyzwanie.

Obama, znana z posągowej figury, przyznała również, że miała problem z przyrostem wagi, co zdarza się wielu kobietom w czasie menopauzy. „Nigdy nie miałam obsesji na punkcie swojej wagi, ale był moment, kiedy zauważyłam, że nie mieszczę się w stroje, które nosiłam rok wcześniej. Zdałam sobie wówczas sprawę, że muszę być bardziej uważna”.

Mniej kardio, więcej rozciągania

Michelle Obama zawsze była aktywna fizycznie. Pełniąc funkcję pierwszej damy, zainicjowała kampanię zachęcającą Amerykanów, zwłaszcza młodych ludzi, do uprawiania sportu i zdrowego odżywiania. Przyznaje jednak, że ostatnio musiała zmienić swój tryb życia, dostosowując go do swoich aktualnych możliwości: „[…] zauważyłam, że podczas ćwiczeń nie mogę już cisnąć tak jak kiedyś” – przyznaje. Swoje treningi planuje teraz tak, aby utrzymać formę, nie robiąc sobie krzywdy, „sforsowany mięsień czy zerwane wiązadło nie regenerują się bowiem już tak szybko jak kiedyś” – podkreśla. I dodaje: „zamiast pragnąć »ramion Michelle Obamy«, chcę po prostu móc się ruszać”.

Przykład z góry

Menopauza, przez którą wcześniej czy później przejdzie każda z nas, szczęśliwie przestaje być tabu. Również dzięki temu, że przestają ukrywać ją kobiety znane z pierwszych stron gazet, odpowiedzialne w dużej mierze za kreowanie wizerunku współczesnej kobiety. Dojrzałe aktorki, takie jak Andie MacDowell, Helen Mirren, Jamie Lee Curtis czy Emma Thompson, przestają farbować włosy, nie chcą na siłę wygładzać zmarszczek ani retuszować swoich zdjęć.

Głos Michelle Obamy, tym razem płynący ze świata wielkiej polityki, to dobry znak. I kolejny krok w sztuce akceptacji siebie, którą ćwiczymy na co dzień. W każdym wieku.

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze