1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Styl Życia

Noworoczne liczenie martwych ptaków, czyli „Hangover bird count”

Co roku w sylwestra z powodu wystrzałów giną ptaki. (Fot. iStock)
Co roku w sylwestra z powodu wystrzałów giną ptaki. (Fot. iStock)
„Hangover bird count”. To nazwa akcji od lat organizowanej przez Fundację Szklane Pułapki. Włączyć się może każdy. Wystarczy w dzień Nowego Roku, kiedy już odeśpicie sylwestra, iść na spacer. Z notesem w ręku.

Nie strzelaj w sylwestra! – nawołują od lat miłośnicy zwierząt. Nie jest żadną tajemnicą, że za naszą przyjemność (choć od dawna zadaję sobie pytanie, dlaczego trochę huku ma stanowić dla nas radość) płacą zwierzęta. I nasze domowe psy i koty, i wszystkie inne zwierzęta, w tym ptaki, będące, jak my, mieszkańcami miast, miasteczek i wsi.

Coraz więcej miast rezygnuje z pokazów fajerwerków, ale wciąż odpalanie petard w noc sylwestrową pozostaje ulubioną rozrywką Polaków. Fundacja Szklane Pułapki, zajmująca się na co dzień propagowaniem idei zabezpieczania szyb i dużych szklanych powierzchni przed kolizjami z ptakami, od lat, by pokazać związek między fajerwerkowo-petardowym szaleństwem a życiem ptaków, organizuje akcję „Hangover bird count – noworoczne liczenie martwych ptaków”. Swoją cegiełkę dołożyć może każdy. Sprawa jest banalnie prosta. Wystarczy… iść na spacer. Im dłuższy, tym lepiej (w dodatku zdrowo). Właściwie spacery powinny być dwa. Pierwszy w Nowy Rok, drugi, kontrolny, między 5 a 12 stycznia, w wybranym przez ciebie dniu. Najlepiej iść tą samą trasą i w ciągu dnia, gdy jest jasno. Trzeba tylko uważnie obserwować otoczenie i notować liczbę martwych ptaków (niezależnie od ich lokalizacji, np. pod budynkiem, na trawniku itp.), gatunki martwych ptaków (jeśli potrafisz je oznaczyć), datę i liczbę przebytych kilometrów (można użyć odpowiedniej aplikacji w telefonie lub sprawdzić trasę na mapie). Po powrocie wprowadź zebrane dane do ankiety Google (bit.ly/HangoverBirdCount). Także jeśli nie zobaczysz na swojej trasie żadnych martwych ptaków (to także cenna informacja).

Jeśli nie uda ci się wybrać na dwa spacery, wprowadź do ankiety dane z jednego.

Nie dotykaj i nie zabieraj martwych ptaków. Jeśli widzisz ptaki ranne lub wymagające pomocy, skontaktuj się z najbliższym ośrodkiem dla dzikich zwierząt (ich wykaz znajdziesz na stronie Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska).

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze