1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Styl Życia

Kryształ górski i jego właściwości

Kryształ górski to bezbarwna i przezroczysta odmiana kwarcu, która swoim wyglądem przypomina lód. (Fot. iStock)
Kryształ górski to bezbarwna i przezroczysta odmiana kwarcu, która swoim wyglądem przypomina lód. (Fot. iStock)
Bezbarwny, przezroczysty, a jednocześnie zachwycająco piękny. Kryształ górski uważany jest za jeden z najbardziej praktycznych kamieni, a dodatkowo przypisuje się mu szereg cennych właściwości.

Kryształ górski znano już w starożytności. To bezbarwna i przezroczysta odmiana kwarcu, która stanowi częsty składnik wielu skał Ziemi. Swoim wyglądem przypomina lód (jego nazwa pochodzi zresztą od greckiego słowa krystallos czyli „lód”), a przez swoją nieskazitelną czystość bywa mylony z diamentem. W starożytności wierzono, że jest on zamarzniętą podczas bardzo niskich temperatur w górach wodą, która nie topnieje nawet po podgrzaniu. Skład chemiczny kryształu górskiego jest bardzo podobny do szkła. Jest jednak twardszy, a trzymany w dłoni długo pozostaje chłodny.

Kryształ górski – wygląd i występowanie

Kryształ górski przybiera niesamowite formy sześciobocznych słupków o zaostrzonych końcach, których nieskazitelność często zostaje przełamana wrostkami innych minerałów. Niekiedy na jego powierzchni powstaje tęczowa poświata, za którą odpowiadają szczelinki z powietrzem, nadając mu tym samym jeszcze bardziej niesamowity wygląd.

Kryształ górski (Fot. iStock) Kryształ górski (Fot. iStock)

Kryształ górski występuje najczęściej w skałach magmowych i osadowych, często tworzy też bardzo duże skupienia. Najczęściej można go odnaleźć w Indiach, Brazylii, Sri Lance, Kenii, Madagaskarze, Gwatemali, USA i Rosji. W Polsce występuje między innymi w Karkonoszach, w okolicach Szklarskiej Poręby, Karpacza oraz Kowar. Często można go też odnaleźć w pobliżu występowania ametystu, czyli fioletowo wybarwionego kwarcu.

Dzięki swojemu niesamowitemu wyglądowi jest bardzo atrakcyjny dla kolekcjonerów, a także wykorzystywany w przemyśle szklarskim, optycznym i jubilerskim. W tym ostatnim z roku na rok zyskuje coraz większą popularność. Również dzięki temu, że przypisuje mu się szereg właściwości, także tych nieco magicznych.

Kryształ górski – właściwości lecznicze

O właściwościach leczniczych kryształu górskiego pisała między innymi święta Hildegarda z Bingen, XII-wieczna mniszka i mistyczka, którą uważano również za uzdrowicielkę, a nawet lekarkę. W swoim dziele „Physica” pisała, że kryształ górski ma moc zwalczania bólu żołądka i wpływa także na dolegliwości sercowe. Dodatkowo miał też dodawać sił i poprawiać witalność.

Kryształ górski – właściwości magiczne

Lata temu niemal każdemu kamieniowi przypisywano niesamowitą moc i wiele z nich noszono przy sobie jak talizmany, które miały wpływać na lepsze życie. Kryształowi górskiemu nadawano silne właściwości oczyszczające, zarówno pod kątem zwalczania złej energii w pomieszczeniach, jak i w ciele oraz umyśle. Miał on pochłaniać negatywną energię i przemieniać ją w pozytywną, która motywuje do zmiany życia na lepsze. Według dawnych wierzeń kryształ górski miał niwelować stres i niepokój, a tym samym wzmacniać dobrą energię i porządkować myśli, uspokajać oraz wprowadzać harmonię. Dodatkowo miał wpływać na polepszenie koncentracji i motywować do optymistycznego patrzenia na świat. Wierzono również, że by utrzymać jego magiczne właściwości, trzeba go jak najczęściej przemywać pod bieżącą wodą i wystawiać na słońce.

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze