1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Styl Życia

„Najważniejszy projekt to TY” – konkurs Galerii Plakatu AMS rozstrzygnięty

Zwycięskie prace w 23. edycji konkursu Galerii Plakatu AMS będzie można oglądać na citylightach AMS w całej Polsce w 2023 r. (Fot. materiały prasowe)
Zobacz galerię 6 Zdjęć
Czy wiecie, że niemal 90 proc. Polaków uważa, że nie warto poświęcać czasu samemu sobie? Jest przecież tyle ważniejszych spraw: rodzina, praca, aktywność społeczna… Być może właśnie dlatego hasło tegorocznej edycji konkursu Galerii Plakatu AMS „Najważniejszy projekt to TY” powinno nas skłonić do głębszej refleksji.

Dobrostan, osiędbanie, zdrowy egoizm… niby tak często o nich słyszymy, a tymczasem większość z nas nie poświęca sobie zbyt wiele uwagi. Tracimy siebie z pola widzenia. Zaniedbujemy siebie, realizując inne życiowe zadania, zapominając, że tak naprawdę najważniejszym projektem naszego życia jesteśmy my sami.

„W czasach, gdy otoczenie wiele od nas wymaga, musimy mieć energię, kompetencje, pomysły. Dlatego bądźmy dla siebie hojni: skupmy się na swoich potrzebach, rozwijajmy zainteresowania, zdobywajmy nowe doświadczenia. To nie jest egoizm ani egocentryzm, po prostu: żeby dawać, musimy mieć z czego czerpać” – taka idea przyświecała organizatorom tegorocznej edycji konkursu Galerii Plakatu AMS. Biorący udział w konkursie artyści zaproponowali wizualną interpretację tego przekazu, podchodząc do tematu na różne – czasem bardzo zaskakujące – sposoby. Co ciekawe, nagrodę główną przyznano artyście, który hasło „Najważniejszy projekt to TY” potraktował przewrotnie, pokazując, że może mieć ono również zgubne skutki.

Plakat autorstwa Piotra Depta-Kleśty zdobył nagrodę główną w 23. edycji konkursu Galerii Plakatu AMS. (Fot. materiały prasowe)

– Po długiej, merytorycznej dyskusji wybraliśmy prace, które ilustrują temat edycji w sposób niejednoznaczny i skłaniający do refleksji. Podczas obrad jury doszliśmy do wniosku, że nie zawsze najlepszy graficznie plakat to ten, który najlepiej trafia w temat. Gratuluję zwycięzcy i wyróżnionym! – mówi Filip Tofil, juror i członek zarządu STGU.

– Temat konkursu – że jestem własnym najważniejszym projektem – szczególnie urzekł mnie jako psychoterapeutkę – mówi jurorka konkursu Katarzyna Miller. – Wraz z jurorami spieraliśmy się o ostateczny werdykt i wielką przyjemność sprawiło mi to, że do finału dostały się „nóżki”, czyli projekt Máté Knapecza. Plakat w uroczy sposób obrazuje, że lenistwo, luz, oddech i wytchnienie są niezbędne do budowania własnego projektu – dodaje Katarzyna Miller.

Pozostałe wyróżnione prace, które możecie obejrzeć w naszej galerii zdjęć, traktują temat bardziej dosłownie. Warto również zajrzeć na stronę konkursową galeriaplakatu.ams.com.pl i przejrzeć wszystkie zgłoszone do konkursu prace. Znajdziecie wśród nich wiele takich, które zapadają w pamięć, czyli realizują podstawowe zadanie plakatu.

Plakat autorstwa Magdaleny Wosik został wyróżniony nagrodą specjalną mBanku. (Fot. materiały prasowe)

Zwycięskie prace będzie można oglądać na citylightach AMS w całej Polsce w 2023 r.

Share on Facebook Send on Messenger Share by email

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze