1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Styl Życia

Ośrodek Neuroport w Poznaniu – marzy nam się, żeby tak wyglądały także placówki państwowe

Kawiarnia w Ośrodku Neuroport w Poznaniu (Fot. Zasoby Studio)
Kawiarnia w Ośrodku Neuroport w Poznaniu (Fot. Zasoby Studio)
Zobacz galerię 15 Zdjęć
Zapewne każdy z nas był kiedyś w szpitalu, w odwiedzinach u chorego albo w charakterze pacjenta. Mamy zatem wyobrażenie, jak wyglądają szpitalne wnętrza. Nie są zazwyczaj przyjazne, niestety. Być może dlatego takie miejsca jak Ośrodek Rehabilitacji Neurologicznej i Senioralnej Neuroport budzą zachwyt. Obejrzyjcie wnętrza ośrodka w galerii zdjęć.

Na początku od razu trzeba zaznaczyć, że Neuroport to placówka komercyjna. Nie ma podpisanej umowy z NFZ-em, więc większość pacjentów musi tu za pobyt, leczenie lub rehabilitację zapłacić. Ośrodek współpracuje na razie jedynie z PEFRON-em (Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych). Tym niemniej koncepcja i realizacja tego ośrodka to niewątpliwie krok wytyczający nowy kierunek w projektowaniu przestrzeni dla opieki nad osobami starszymi i z niepełnosprawnościami w Polsce.

Prawie jak na wakacjach

Ośrodek Neuroport został wybudowany nad jeziorem Kierskim w Poznaniu. Zarówno bryła budynku, jak i jego wnętrze wpisują się w otoczenie. Inspiracją dla aranżacji wnętrz stała się lokalna roślinność: motywy roślinne pojawiają się na ścianach w postaci murali, a stonowana kolorystyka wnętrz koresponduje z naturą widoczną z okien.

Wnętrza Ośrodka Neuroport ozdabiają murale z motywami roślinnymi. (Fot. Zasoby Studio) Wnętrza Ośrodka Neuroport ozdabiają murale z motywami roślinnymi. (Fot. Zasoby Studio)

Zdając sobie sprawę z wyjątkowych potrzeb osób, które spędzają czasem kilka tygodni w tego typu ośrodkach, projektanci zaprojektowali wiele przestrzeni wspólnych, takich jak: salony dzienne, sale zajęć, jadalnia czy kawiarnia. Takie miejsca ułatwiają nawiązywanie relacji i budowanie społeczności wśród pensjonariuszy. Podobno ulubionym miejscem spotkań pacjentów stał się wypełniony roślinami ogród zimowy.

Na przeciw potrzebom

Wnętrze ośrodka, choć nowoczesne, wzbogacono o akcenty nawiązujące do designu lat 60. i 70., czyli lat wczesnej dorosłości współczesnych seniorów. To celowy zabieg, stymulujący ośrodki pamięci i wspomagający adaptację seniorów do nowej przestrzeni, poparty badaniami nad wpływem otoczenia na psychikę osób starszych.

Pokój w Ośrodku Neuroport (Fot. Zasoby Studio) Pokój w Ośrodku Neuroport (Fot. Zasoby Studio)

W pokojach zostały zaprojektowane specjalne miejsca, które pacjent może wypełnić zdjęciami i pamiątkami, które poprzez wspomnienia również stymulują ośrodki pamięci.

Aby ułatwić pacjentom i pensjonariuszom poruszanie się po ośrodku, projektanci powiązali ściśle projekt architektury wnętrz oraz systemu informacji wizualnej, dzieląc budynek na strefy kolorystyczne. Mając na uwadze pogarszający się z wiekiem wzrok, zastosowano kontrasty kolorystyczne, podkreślające takie elementy architektury jak schody czy drzwi, jednak wykorzystanie stonowanych barw nie wpływa negatywnie na percepcję osób z problemami neurologicznymi.

W Ośrodku strefy wnętrza wyznaczają oznaczenia kolorystyczne. (Fot. Zasoby Studio) W Ośrodku strefy wnętrza wyznaczają oznaczenia kolorystyczne. (Fot. Zasoby Studio)

Jednym z ważniejszych aspektów projektu było oświetlenie. Zastosowano inteligentny system oświetlenia, który doświetla przestrzeń w ciągu dnia, a nocą dostosowuje się do życia mieszkańców.

Meble w większości powstały specjalnie dla tej przestrzeni, tak aby spełniały wymogi ergonomii. Każdy mebel dzięki swojej formie, a także zastosowanym uchwytom, może być obsługiwany przez osoby z niepełnosprawnościami. Ze względu na przeznaczenie budynku materiały zastosowane w wykończeniu i wyposażeniu wnętrza musiały spełniać wszelkie wymogi nałożone na przestrzenie medyczne.

Meble zostały zaprojektowane specjalnie pod kątem osób starszych i z niepełnosprawnościami. (Fot. Zasoby Studio) Meble zostały zaprojektowane specjalnie pod kątem osób starszych i z niepełnosprawnościami. (Fot. Zasoby Studio)

Światełko w tunelu

Bryłę budynku zaprojektowała pracownia Planowanie Przestrzenne Kontra Dorota Fryndt – Hałaburdzin, Paweł Hałaburdzin, natomiast architektura wnętrz – wystrój i wyposażenie wnętrz Ośrodka Neuroport to dzieło biura projektowego Zawieja Studio w Poznaniu. Trzeba przyznać, że projektantom udało się stworzyć przytulną atmosferę, kojarzącą się bardziej z wakacyjnym wypoczynkiem w hotelu nad jeziorem niż pobytem w placówce medycznej. Oczywiście tego typu prywatne ośrodki w Europie Zachodniej to standard, w Polsce jednak to nadal perełka i coś wyjątkowego. Pozostaje nam mieć nadzieję, że również placówki państwowe będą coraz bardziej przyjazne dla osób starszych.

Więcej zdjęć z Ośrodka Neuroport znajdziecie w naszej galerii zdjęć.

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze