1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Styl Życia

„Prawa na każdy dzień. 366 medytacji o mocy, uwodzeniu, biegłości i naturze ludzkiej” – fragment książki Roberta Greena

Inspirującą medytację na każdy dzień znajdziesz w książce „Prawa na każdy dzień. 366 medytacji o mocy, uwodzeniu, biegłości i naturze ludzkiej”. (Fot. iStock)
Inspirującą medytację na każdy dzień znajdziesz w książce „Prawa na każdy dzień. 366 medytacji o mocy, uwodzeniu, biegłości i naturze ludzkiej”. (Fot. iStock)
Ta książka to zbiór medytacji na kolejne dni roku. Codzienna lektura krótkiego rozdziału zajmuje najwyżej kilka minut, a pozostawia cenną refleksję, która pomaga w odwróceniu toksycznych wzorców myślenia i w odbudowie ścisłej więzi z rzeczywistością.

Fragment książki „Prawa na każdy dzień. 366 medytacji o mocy, uwodzeniu, biegłości i naturze ludzkiej”

7 marca

Dbaj, by twój umysł był w ciągłym ruchu

Gdy byliśmy dziećmi, nasze umysły nigdy się nie zatrzymywały. Byliśmy otwarci na nowe doświadczenia i wyciągaliśmy z nich naukę na przyszłość. Szybko się uczyliśmy, ponieważ świat dookoła nas fascynował. Kiedy dopadały nas frustracja albo zdenerwowanie, potrafiliśmy znaleźć jakiś kreatywny sposób na to, żeby dostać to, czego pragnęliśmy, a potem szybko zapominaliśmy o problemie, gdy na naszej drodze pojawiało się coś nowego, ciekawego. Nasze umysły znajdowały się w ciągłym ruchu. Były podekscytowane i zaciekawione. Grecki myśliciel Arystoteles nauczał, że ruch jest tym, co definiuje nasze życie. To, co się nie porusza, jest martwe. To, co jest mobilne i szybkie, ma większe możliwości i jest bardziej pełne życia. Na początku umysł każdego z nas jest w ciągłym ruchu, ale z czasem staje się coraz bardziej stacjonarny. Być może myśląc o przeszłości, najbardziej tęsknisz za młodzieńczym wyglądem, sprawnością fizyczną i prostymi przyjemnościami, ale tak naprawdę najbardziej potrzebujesz płynności umysłu, która kiedyś była u Ciebie czymś normalnym. Za każdym razem, gdy zauważysz, że Twoje myśli krążą wokół konkretnego tematu lub pomysłu — obsesji lub urazy — zmuś się, żeby być ponad to. Spróbuj rozproszyć swoją uwagę czymś innym. Bądź jak dziecko i poszukaj czegoś nowego, co pochłonie Cię bez reszty i będzie warte Twojej całkowitej uwagi. Nie marnuj czasu na rzeczy, na które nie masz wpływu i których nie możesz zmienić. Bądź w ciągłym ruchu.

Prawo na dziś: reaguj na to, co się dzieje w danej chwili. Myśl za myślą, zadanie za zadaniem, temat za tematem — niech Twój umysł będzie płynny.

8 marca

Rozbudzaj w sobie zdumienie

Młodość jest szczęśliwa, ponieważ ma zdolność do dostrzegania piękna. Ten, kto zdoła zachować tę zdolność, nigdy się nie zestarzeje. Franz Kafka

Po przejściu przez trudną fazę terminowania zaczęliśmy w końcu prężyć nasze kreatywne muskuły. Nie sposób nie odczuwać satysfakcji na myśl o tym, jak wiele się nauczyliśmy i jak daleko udało nam się zajść. Pewne przyswojone lub wypracowane fakty przyjmujemy więc za pewnik. Z czasem przestajemy zadawać liczne pytania, które wcześniej stale nas nurtowały. Znamy już przecież odpowiedzi. Czujemy się teraz znacznie lepsi. Spoczywamy więc na laurach i zupełnie nie zdajemy sobie sprawy, że nasz umysł stopniowo ogranicza swoje horyzonty. Nawet jeśli zyskaliśmy już sobie publiczne uznanie za nasze dokonania, niniejszym tłumimy w sobie kreatywność i na zawsze się jej pozbawiamy. Z tą szkodliwą skłonnością należy za wszelką cenę walczyć poprzez podsycanie w sobie uczucia aktywnego zdumienia. Należy sobie stale przypominać, jak mało tak naprawdę wiemy i jak wiele tajemnic nadal kryje przed nami świat.

Prawo na dziś: rzeczywistość jest nieskończenie tajemnicza. Niech budzi w Tobie niezmienny zachwyt. Regularnie sobie przypominaj, jak dużo jeszcze możesz się nauczyć.

9 marca

Niecierpliwość to Twój wróg

Cierpliwość jest gorzka, ale jej owoce są słodkie.
Arystoteles

Największą przeszkodą w dążeniu do kreatywności okazuje się nasza niecierpliwość — to niemal nieuniknione pragnienie przyspieszenia całego procesu, wyrażenia go i zrobienia furory. W takim przypadku jednak zapominamy o konieczności przyswojenia sobie pewnych podstawowych umiejętności i potem się okazuje, że brakuje nam niezbędnego słownictwa. Owa pozorna kreatywność i rozgłos opierają się w istocie na naśladownictwie cudzego stylu albo niewiele znaczących tyradach. Trzeba pamiętać, że publiczność nie da się łatwo oszukać. Od razu dostrzeże brak dyscypliny, wtórność i próbę zwrócenia na siebie uwagi, a w rezultacie odwróci się od nas lub szybko o nas zapomni. Zdecydowanie lepiej jest zatem z fascynacją podchodzić do nauki jako takiej. Każdy, kto poświęci dziesięć lat na przyswajanie sobie przeróżnych technik i konwencji obowiązujących w danej dziedzinie, kto będzie je testować i opanowywać do perfekcji, zgłębiając ich tajniki i nadając im własny charakter, w końcu wypracuje swój własny, autentyczny głos i w ten sposób wyda na świat coś wyjątkowego i ekspresyjnego.

Prawo na dziś: spójrz na to z szerszej perspektywy. Jeśli będziesz cierpliwie realizować proces, indywidualna ekspresja pojawi się naturalnie.

Książka „Prawa na każdy dzień. 366 medytacji o mocy, uwodzeniu, biegłości i naturze ludzkiej” ukazała się nakładem wydawnictwa Sensus. (Fot. materiały prasowe) Książka „Prawa na każdy dzień. 366 medytacji o mocy, uwodzeniu, biegłości i naturze ludzkiej” ukazała się nakładem wydawnictwa Sensus. (Fot. materiały prasowe)

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze