1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Styl Życia

Poczuj swoją wartość – warsztaty dla dzieci na temat samoakceptacji

(Fot. iStock)
Brak samoakceptacji i niskie poczucie własnej wartości u dzieci mogą mieć wpływ na poważne zaburzenia nastroju – z danych NFZ wynika, że w ciągu ostatnich 5 lat liczba nieletnich pacjentów leczonych z powodu depresji wzrosła aż o 100 proc.! W związku z tym SOS Wioski Dziecięce ruszają z kolejną edycją projektu edukacyjnego #JestemzSOS, którego tematem przewodnim jest budowanie poczucia własnej wartości u dzieci.

Najnowsze badania pokazują, że w skali międzynarodowej polskie dzieci mają poważne problemy z poczuciem własnej wartości. Z 43 badanych krajów to Polska zajmuje pierwsze miejsce pod względem negatywnej percepcji swojego ciała!* Stowarzyszenie SOS Wioski Dziecięce wychodzi naprzeciw tej niepokojącej tendencji, prowadząc bezpłatne warsztaty na temat samoakceptacji w ramach projektu #JestemzSOS.

Warsztaty kierowane są głównie do uczniów klas 4–8 szkół podstawowych, trwają 45 minut, a prowadzone są przez wideokomunikator lub osobiście. Specjaliści stowarzyszenia rozmawiają z uczniami na takie tematy, jak empatia, tolerancja czy poczucie własnej wartości.

– Dzieci często nie potrafią znaleźć niczego, co w ich mniemaniu stanowiłoby mocną stronę czy też cechę, którą w sobie lubią. Pojawia się także obawa, że mogą zostać odebrane przez rówieśników jako osoby zarozumiałe i zadufane w sobie. Łatwiej jest wymienić własne wady niż zalety – opowiada Angelika Madejska, edukatorka #JestemzSOS.

Akcję wspierają również ambasadorki SOS: Marysia Dębska, Ania Dereszowska, Natalia Kukulska, a także Magdalena Mikołajczyk, autorka profilu matkojedyna.

– Ogromny wpływ na poczucie własnej wartości u dzieci ma komunikowanie im naszej bezwarunkowej miłości, wspólne spędzanie wolnych chwil, przytulanie się czy mówienie dzieciom, że są wspaniałe – mówi Anna Dereszowska, zaznaczając rolę rodzica oraz czasu poświęconego dziecku.

Natalia Kukulska podkreśla zaś, że wzmacnianie poczucia własnej wartości już we wczesnym etapie dzieciństwa pomoże dzieciom wejść w dorosłe życie bez kompleksów czy poczucia, że są oceniane: – Zawsze staram się wysłuchać, nie oceniać czy za szybko nie krytykować. Warto również uczyć dzieci otwartości oraz tolerancji dla inności – że istnieją inne poglądy, inne wyznania czy inny wygląd. Ważne jest także, by nie ośmieszać dziecka, nawet jeśli jego pomysły wydają się nam szalone czy niemożliwe.

Marysia Dębska dodaje z kolei, że marzenia są rzeczą, w której nie można się ograniczać: – To bardzo ważne, żeby dziecko miało poczucie, że jeśli bardzo czegoś pragnie, to wszystko jest możliwe. Nawet jeśli nasze marzenia wydają się trochę absurdalne i mamy wrażenie, że są tysiące kilometrów od nas, to zawsze jest szansa, że przy odrobinie szczęścia i wysiłku, który włożymy ich realizację, mogą się spełnić.

Za to Magdalena Mikołajczyk zwraca uwagę na to, jak ważne są słowa, które na co dzień kierujemy do dzieci, a także nas samych: – Codziennie, od urodzenia, mówię swoim dzieciom, że są ważne, piękne, mądre, dzielne, potrzebne, że są dość. Są to słowa, których sama jako dziecko nie słyszałam. Najtrudniej mówić to wszystko do siebie, ale można się tego nauczyć.

(Fot. materiały prasowe)

Na stronie kampanii http://www.jestemzsos.org można znaleźć zarówno materiały edukacyjne, jak również informację, jak zgłosić się do projektu #JestemzSOS i wybrać lekcję na ważne społecznie tematy. Do wyboru są: tolerancja, samoakceptacja, komunikacja w różnorodności czy przeciwdziałanie cyberprzemocy. Projekt promuje również tolerancję między innymi wobec podopiecznych pieczy zastępczej oraz z rodzin w kryzysie w Polsce. Szkołę, która weźmie udział w warsztatach, może zgłosić każdy: rodzic, opiekun, dyrektor lub nauczyciel.

*„Zachowania zdrowotne polskiej młodzieży na tle rówieśników z 43 krajów”, HBSC,

Share on Facebook Send on Messenger Share by email

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze