1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Styl Życia

Kryształ znów wzbudza zachwyt

Nowa kolekcja Julia marki Orska (Fot. materiały prasowe)
Nowa kolekcja Julia marki Orska (Fot. materiały prasowe)
Na długo zapomniany – dziś wraca do łask. I to nie tylko na stoły, ale również w postaci biżuterii.

Kryształowe naczynia przez lata kojarzyły się z kredensem u babci. Przykurzone wazony i kieliszki stopniowo traciły nie tylko dosłowny blask. Mówiło się, że są niemodne i traktowano je jak relikt przeszłości. Na szczęście dziś odkrywamy piękno kryształu na nowo. Znajdujemy też dla niego kolejne zastosowania, co udowadnia choćby najnowsza kolekcja biżuterii Anny Orskiej.

Nowa kolekcja Julia marki Orska (Fot. materiały prasowe) Nowa kolekcja Julia marki Orska (Fot. materiały prasowe)

Kryształowa Julia

Najnowsza kolekcja Orskiej nosi nazwę Julia. Nie chodzi jednak o bohaterkę dramatu Szekspira. Tak nazywa się huta szkła kryształowego w karkonoskich Piechowicach, która na kilka miesięcy stała się pracownią Anny Orskiej. To kolejny przystanek projektantki na trasie podróży szlakiem wymierających rzemiosł.

Jeszcze w ubiegłym stuleciu karkonoskie tradycje szklarskie prężnie się rozwijały, czyniąc z regionu główny ośrodek szkła kryształowego w Polsce. Z czasem jednak hutnicze zwyczaje zaczęły wygasać. Zostało tylko jedno miejsce, które jest nośnikiem rzemieślniczej historii regionu: Huta Julia. To ostatnia huta szkła kryształowego w kraju, unikalny na skalę europejską producent szkła szlifowanego w Polsce. Jej historia sięga 1842 roku i wiąże się nierozerwalnie z dwoma niemieckimi producentami szkła i kryształu: Hutą Josephine ze Szklarskiej Poręby oraz Hutą Fritza Heckerta z Piechowic. Nieprzerwanie od ponad stu pięćdziesięciu lat Julia produkuje szkło kryształowe, łącząc doświadczenia rzemieślnicze oparte na tradycyjnej technologii z nowoczesnymi rozwiązaniami.

Nowa kolekcja Julia marki Orska (Fot. materiały prasowe) Nowa kolekcja Julia marki Orska (Fot. materiały prasowe)

Dziedzictwo piechowickich projektantów zainspirowało Annę Orską do stworzenia kolekcji biżuterii z kryształem w roli głównej. Było to możliwe dzięki bliskiej współpracy z właścicielami i pracownikami Huty Julia, którzy stali się dla projektantki przewodnikami po niezwykłej sztuce wytapiania i zdobienia szła.

– Współpraca z Anią Orską to dla nas przewrotny akt tworzenia form kryształowych. Odwracamy tradycyjny dla nas proces i skupiamy się na tak małych formach, na jakich nigdy nie pracowaliśmy. To też wspaniałe myślenie o przyszłości, które Ania wnosi. O nowej definicji form kryształowych, o łączeniu z nowymi technologiami. To dla nas bardzo twórcza redefinicja – mówi Agnieszka Browarny, prezeska Huty Julia.

Nowa kolekcja Julia marki Orska (Fot. materiały prasowe) Nowa kolekcja Julia marki Orska (Fot. materiały prasowe)

Skarby z huty

W pracy nad kolekcją biżuterii Julia wyzwanie pojawiło się już na samym początku – drewniane kształtki do formowania stopionego szkła okazały się zbyt duże do przygotowania elementów biżuterii. Dlatego w pracowni marki Orska powstały specjalne niewielkie obręcze wykonane z metalu. Hutnicy wlewali do nich pojedyncze krople płynnego szkła o temperaturze 1200 stopni Celsjusza. Po wystygnięciu krążek był ozdabiany szlifem. Anna Orska zaadaptowała poszczególne fragmenty najpopularniejszych wzorów i połączyła je ze sobą, tworząc zupełnie nowe motywy.

Elementy z fasetowanego lub szlifowanego szkła kryształowego, pięknie rozpraszające światło, zostały oprawione w formy pozłacane 23.5 karatowym złotem, zdobiąc naszyjniki, pierścienie i bransoletki.

– Do Huty Julia trafiłam dlatego, że o niej marzyłam. Wiedziałam, że mamy w Polsce ostatnią hutę szkła kryształowego i pomyślałam, że warto byłoby głośno opowiedzieć o jej dziedzictwie. Ludzie tam pracujący są niesamowici: wytrwali, bardzo utalentowani i pełni pasji. Jestem niezwykle wdzięczna za tę przygodę. Pokazano mi proces, pozwolono mi poznać surowiec. To jest tworzenie przez poznawanie w czystej postaci. W pracy projektanta jest to bardzo ważne – dodaje Anna Orska, projektantka biżuterii.

Anna Orska zaprojektowała wzory biżuterii z kryształów, inspirując się tradycyjnymi szlifami. (Fot. materiały prasowe) Anna Orska zaprojektowała wzory biżuterii z kryształów, inspirując się tradycyjnymi szlifami. (Fot. materiały prasowe)

Ginące rzemiosło

Kolekcji Julia towarzyszy dokument „Rzemiosła świata według Orskiej: szkło kryształowe”, którego premiera jest zaplanowana na 17 marca o godzinie 20.00 w Zoom TV. To pierwszy film z serii dokumentów podróżniczych, w których Anna Orska odwiedza pracownie rzemieślnicze z różnych, czasem bardzo odległych, miejsc i poznaje charakterystyczne dla danego miejsca techniki.

W Hucie Julia pracuje zaledwie 6 hutników, którzy często są w zawodzie od pokoleń. (Fot. materiały prasowe) W Hucie Julia pracuje zaledwie 6 hutników, którzy często są w zawodzie od pokoleń. (Fot. materiały prasowe)

W filmie można zobaczyć cały proces tworzenia przedmiotów z kryształu, obserwując prace hutników, projektantów i zdobniczek. Ich pasja – a można wręcz powiedzieć, że miłość – do tego, co robią, jest zachwycająca.

Szlifowanie pod okiem najbardziej doświadczonej zdobniczki w Hucie Julia (Fot. materiały prasowe) Szlifowanie pod okiem najbardziej doświadczonej zdobniczki w Hucie Julia (Fot. materiały prasowe)

Niestety specjalistów tej klasy jest coraz mniej, a chętnych do nauki tego wymagającego zawodu brakuje. Tym bardziej warto obejrzeć dokument o ich pracy, a także wybrać się na wycieczkę do Huty Julia połączonej ze zwiedzaniem i możliwością zakupu tworzonych tam kryształów.

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze