1. Zwierciadlo.pl
 2. >
 3. Styl Życia
 4. >
 5. Ranking najszczęśliwszych państw świata 2023 – na którym miejscu plasuje się Polska?

Ranking najszczęśliwszych państw świata 2023 – na którym miejscu plasuje się Polska?

World Happiness Report co roku przedstawia listę naszczęśliwszych państw świata. (Fot. iStock)
World Happiness Report co roku przedstawia listę naszczęśliwszych państw świata. (Fot. iStock)
A może by tak wszystko rzucić i ruszyć… ale nie w Bieszczady, tylko do Finlandii?! Ten kraj już po raz piąty zwycięża w rankingu najszczęśliwszych państw świata.

Szczęście – jak wiadomo – jest względne, jak je zatem zmierzyć? Organizatorzy publikowanego od 2011 roku World Happiness Report wypracowali system, dzięki któremu co roku badają poziom szczęścia mieszkańców 137 państw świata. Służy do tego niezależna ocena 6 czynników wpływających na jakoś życia i odpowiedzi obywateli:

 1. PKB na jednego mieszkańca.
 2. Wzajemne wsparcie mierzone odpowiedziami na pytanie: „Czy w trudnej sytuacji masz zaufaną osobę, u której możesz szukać wsparcia?”.
 3. Długość życia w zdrowiu.
 4. Wolność mierzona odpowiedziami na pytanie: „Czy jesteś zadowolony/zadowolona z wolności podejmowania decyzji dotyczących swojego życia?”.
 5. Szczodrość mierzona odpowiedziami na pytanie: „Czy wsparłeś finansowo jakiś cel charytatywny w ostatnim miesiącu?”.
 6. Postrzeganie korupcji w swoim państwie.

W tym roku na podium znalazły się już po raz kolejny państwa nordyckie: pierwsze miejsce zajęła Finlandia (i to po raz 5. z rzędu), drugie Dania, a trzecie Islandia. Kolejne miejsca zajmują Izrael, Holandia, Szwecja, Norwegia, Szwajcaria, Luksemburg. Pierwszą dziesiątkę najszczęśliwszych państw świata zamyka Nowa Zelandia.

Polska na tym tle wypada dość blado – zajmuje 39. pozycję, ale i tak jest się z czego cieszyć, gdyż od zeszłego roku awansowała o 9 pozycji. 39. miejsce to lepiej niż Portugalia, Japonia czy Brazylia, ale niestety gorzej niż inne kraje naszego regionu – Czechy zajęły 18. miejsce, Litwa 20., a Słowacja 29. Na ostatnim, 137., miejscu znalazł się Afganistan.

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
 • Polecane
 • Popularne
 • Najnowsze