1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Styl Życia

Ciekawostki dla ciekawych świata

Tuvalu to państwo położone na Pacyfiku w zachodniej Polinezji. (Fot. Michael Runkel)

Tuvalu - państwo: ciekawostki

Tuvalu -gdzie leży wyspa i co się z nią stanie? Pewnego dnia ocean pochłonie wyspę, która jest naszym domem. Ale obiecuję – zanim ten dzień nadejdzie, będziemy walczyć – mówi premier Tuvalu. Będziemy walczyć, bo jeśli ocalimy nasze wyspy, zdołamy ocalić cały świat” – woła Kausea Natano. Tuvalu to państwo położone na Pacyfiku w zachodniej Polinezji. Tworzy archipelag Wysp Lagunowych. Wyspy są płaskie – podczas II wojny światowej Amerykanie stworzyli tam bazę lotniczą, wyrównali teren, likwidując wszystkie wzniesienia. Dziś, kiedy ociepla się klimat i podnosi się poziom oceanów, wyspy mogą znaleźć się pod wodą. I to już niedługo. Stąd dramatyczne apele mieszkańców Tuvalu, ale też ponad setki laureatów Nagrody Nobla oraz tysięcy naukowców i naukowczyń do światowych przywódców o podpisanie Traktatu o nierozprzestrzenianiu paliw kopalnych i umożliwienie odejścia od tych paliw. To dla mieszkańców Tuvalu jedyna szansa. Na razie władze planują stworzyć lustrzane odbicie kraju w wirtualnym świecie w metaverse. Być może tylko tak Tuvalu będzie istnieć na Ziemi.

Ubraniomat

O tym, jak ważny jest rozsądek przy zakupach ubrań, pisaliśmy nie jeden raz. I o tym, że najlepiej kupować rzadko i z drugiej ręki. Ale każdej z nas zdarza się zderzyć z problemem braku miejsca w szafie. Co robić z rzeczami, których już nie chcemy? Rozwiązań mamy coraz więcej. Możemy sprzedawać je na portalach, przekazywać potrzebującym albo włożyć do ubraniomatu. Pierwszy stoi w krakowskiej Bonarce, kolejny, większy, jest teraz we Wrocławiu na osiedlu Olimpia Port. To efekt współpracy marki 4F oraz firmy Ubrania do Oddania, a także dewelopera – firmy Archicom. Można oddać tu też galanterię, dodatki, domowe tekstylia czy zabawki (oczywiście muszą być w dobrym stanie). I już. Miejsca w szafie więcej, a ekologiczne sumienie czyste.

(Fot. materiały prasowe)

Dla przedszkolaka

Wszystko zaczyna się od edukacji. A jej brak to przyczyna większości problemów. Jeśli więc edukację ekologiczną zaczniemy wcześnie, bo już w przedszkolu, jest szansa, że kiedy przedszkolaki dorosną, będą inaczej patrzeć na świat. I traktować go z szacunkiem. Stąd pomysł na serię książeczek, które bez nieznośnego dydaktyzmu i moralizowania opowiedzą o ociepleniu klimatu, uwrażliwią na los zwierząt, pokażą, jak ważne są dobre nawyki i dlaczego musimy dbać o pszczoły. Właśnie ukazała się piąta książeczka z serii – „Ogórek w podróży”. Wieczorne czytanie dziecku może więc stać się inwestycją w… przyszłość planety.

Jakub Tylman „Misja Leona”, „Gaja w opałach”, „Tymon w tarapatach”, „Gustaw na lodzie”, „Ogórek w podróży”, wyd. Martel. (Fot. materiały prasowe)

Kosmetyki do jedzenia

Jesteś tym, co jesz? To już było. Twórczynie marki kosmetyków Love Skin Food mówią: jesteś tym, czego używasz. Proponują kosmetyki zero waste, które są tak naturalne, że „możesz je jeść”. W – rzecz jasna – ekologicznych opakowaniach. Dla Margaret i Patricii, mamy i córki, ekologia to nie jest chwilowa moda. – Od lat stosujemy organiczną pielęgnację skóry, jemy ekologiczną żywność i celebrujemy piękno – mówi Patricia Nowak. – W naszych organicznych nutrikosmetykach są wyłącznie rośliny, zioła i kwiaty, które mają właściwości odmładzające, rewitalizujące i odbudowujące skórę. Nazywają swoje produkty luksusowymi, ponieważ według nich dziś największym luksusem jest zapewnienie skórze pielęgnacji naturalnej, opartej na darach natury.

Do kupienia na loveskinfood.pl albo na polishnature.pl.

(Fot. materiały prasowe)

Share on Facebook Send on Messenger Share by email

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze