1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Styl Życia

Zapalenie mieszków włosowych – na głowie i nogach. Jakie są przyczyny i jak przebiega leczenie?

Zapalenie mieszków włosowych to infekcja bakteryjna skóry wywołana najczęściej bakteriami gronkowca. (Fot. iStock)
Zapalenie mieszków włosowych to infekcja bakteryjna skóry wywołana najczęściej bakteriami gronkowca. (Fot. iStock)
Zapalenie mieszków włosowych to przypadłość, którą zna zapewne większość z nas. Któż bowiem nie ma na sumieniu grzeszków związanych choćby z pospieszną depilacją?

Mieszek włosowy to zagłębienie naskórka w formie kanaliku, wewnątrz którego znajduje się korzeń włosa oraz ujście gruczołu łojowego. Zdarza się, że wokół mieszka włosowego pojawia się zaczerwienienie, które potem zamienia się w ropną krostkę, z której najczęściej wystaje włosek. Mamy wówczas do czynienia z zapaleniem mieszka włosowego lub – jeśli infekcja dotyczy większego obszaru skóry – z zapaleniem mieszków włosowych.

Zapalenie mieszków włosowych – przyczyny

Zapalenie mieszków włosowych to infekcja bakteryjna skóry wywołana bakteriami gronkowca. Te bakterie bytują na naszej skórze, ale nie są agresywne, dopóki nie zostanie przerwana ciągłość naskórka. W momencie uszkodzenia naskórka w okolicy mieszka włosowego (co dzieje się często podczas golenia maszynką lub pocierania naskórka na przykład przez zbyt ciasne ubranie) bakterie namnażają się, co sprzyja rozwojowi miejscowego stanu zapalnego. Do zapalenia mieszków włosowych może dojść również w czasie upałów, gdy bardzo się pocimy, a także po zbyt długim opalaniu.

Inną przyczyną infekcyjnego zapalenie mieszków włosowych może być także zakażenie pałeczką ropy błękitnej, którego można się nabawić poprzez kąpiele w zanieczyszczonej wodzie, m.in. na basenie czy w jacuzzi.

Zapalenie mieszków włosowych mogą wywołać również pasożyty, na przykład nużeniec, a także zmiany trądzikowe – w tym wypadku mówi się o nieinfekcyjnym zapaleniu mieszków włosowych.

Zapalenie mieszków włosowych – jak leczyć?

Choć krostka ropna na nogach, na twarzy czy w pachwinach wydawać by się mogła niegroźna, jeśli nie znika po kilku dniach, a na dodatek swędzi, boli i piecze – trzeba zasięgnąć porady lekarza. Nieleczone zapalenie mieszków włosowych może skutkować powikłaniami, na przykład powstaniem czyraka. Leczenie zapalenia mieszków włosowych najlepiej powierzyć dermatologowi. Jako infekcję bakteryjną leczy się ją antybiotykiem, najczęściej w postaci maści. Sprawdza się ona głównie w przypadku zapalenia mieszków włosowych na nogach, na twarzy czy w pachwinach. W przypadku zapalenia mieszków włosowych na głowie lekarz zastosuje leki, które nie obciążą i nie zatłuszczą włosów.

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze