1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Styl Życia
  4. >
  5. Zwierzęce mamy czują tak samo jak my. Poruszająca kampania Otwartych Klatek z okazji Dnia Matki

Zwierzęce mamy czują tak samo jak my. Poruszająca kampania Otwartych Klatek z okazji Dnia Matki

Zosia Zborowska-Wrona i Marysia Winiarska (Fot. materiały prasowe)
Zosia Zborowska-Wrona i Marysia Winiarska (Fot. materiały prasowe)
„Co byś zrobiła, gdyby ktoś skrzywdził twoje dziecko?” – pytają w nowym spocie Otwartych Klatek Joanna Opozda, Zosia Zborowska-Wrona, Marysia Winiarska, Edyta Pazura, Kasia Sokołowska i Monika Mrozowska. W poruszającym filmie zwracają uwagę na los zwierzęcych mam oraz ich dzieci, które cierpią w hodowli klatkowej, i zachęcają do podpisania petycji kierowanej do ministra rolnictwa.

Kilka pytań o macierzyństwo do mam, które przecież znają się na nim jak nikt inny na świecie. „Jak opisałabyś jednym słowem macierzyństwo?”, „Czego nauczyłaś się od swojego dziecka?”. Odpowiadają znane i uwielbiane mamy: Joanna Opozda, Zosia Zborowska-Wrona, Marysia Winiarska, Edyta Pazura, Kasia Sokołowska i Monika Mrozowska. Przyjemną i lekką wymianę doświadczeń przełamuje jedno pytanie: „Co byś zrobiła, gdyby ktoś skrzywdził twoje dziecko?”. „Skrzywdziłabym też tę osobę” – odpowiada niemal bez wahania Marysia Winiarska. To samo pytanie otrzymują pozostałe mamy – każda z nich reaguje inaczej, choć w ich oczach widać dokładnie to, co Marysia Winiarska odważyła się powiedzieć na głos.

– Macierzyństwo to poznawanie się nawzajem, budowanie więzi, opieka, bezgraniczna miłość. W Dzień Matki chcemy przypomnieć o tych mamach, którym dzieci są odbierane zaraz po urodzeniu i zamykane w ciasnych kojcach, które płaczą i nawołują za swoim potomstwem, oraz o tych, które, zamknięte w ciasnej klatce, karmią swoje młode przez pręty. Macierzyństwo w hodowli i chowie klatkowym to koszmar, na który nikt nie zasługuje – mówi Weronika Pochylska, członkini zespołu kampanii „Jednym Głosem” w Stowarzyszeniu Otwarte Klatki.

Wideo jest kolejną częścią kampanii „Jednym Głosem” zorganizowanej przez Stowarzyszenie Otwarte Klatki. W jej ramach w imieniu zwierząt znane osoby przemawiają po to, by nagłośnić problem klatkowej hodowli zwierząt i zachęcić jak największą liczbę osób do złożenia podpisu pod petycją skierowaną do ministra rolnictwa (można ją podpisać na stronie jednym-glosem.pl). Podpisy zbierane są wspólnie z fundacją Compassion In World Farming Polska.

Joanna Opozda, Zosia Zborowska-Wrona, Marysia Winiarska, i Monika Mrozowska (Fot. materiały prasowe) Joanna Opozda, Zosia Zborowska-Wrona, Marysia Winiarska, i Monika Mrozowska (Fot. materiały prasowe)

Każdego roku w Polsce około 42 miliony zwierząt trzymanych jest w klatkach lub kojcach indywidualnych – są to kury nioski, cielęta, maciory, króliki i przepiórki. Liczne opracowania naukowe, w tym najnowsze rekomendacje Europejskiego Urzędu ds. Bezpieczeństwa Żywności (EFSA), jasno stwierdzają, że klatki nie są w stanie zapewnić zwierzętom odpowiedniego dobrostanu i uniemożliwiają im realizowanie swoich podstawowych potrzeb. Jak mówią aktywiści, teraz mamy szansę, aby odmienić los milionów zwierząt – nie tylko w Polsce, ale i w całej Unii Europejskiej.

– Trwa rewizja wszystkich unijnych przepisów dotyczących ochrony zwierząt, a dodatkowo jesienią tego roku ma zostać przedstawiony wniosek ustawodawczy w sprawie zakazu chowu i hodowli zwierząt w klatkach. To skutek ogromnego sukcesu Europejskiej Inicjatywy Obywatelskiej „Koniec Epoki Klatkowej”, pod którą podpisało się 1,4 miliona Europejczyków. Dlatego w ramach projektu „Zakończmy Epokę Klatkową” wspólnie z Compassion In World Farming zbieramy podpisy pod petycją, licząc, że polskie Ministerstwo Rolnictwa weźmie pod uwagę dowody naukowe oraz opinię społeczną i nie będzie blokować pozytywnych dla zwierząt zmian – mówi Maria Madej, koordynatorka „Zakończmy Epokę Klatkową” w Otwartych Klatkach.

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze