Czym wśród licznych kamieni wyróżnia się obsydian? Czarny, głęboki odcień i tajemniczo połyskująca powierzchnia minerału działają wręcz hipnotyzująco. Według niektórych kamień ten potrafi motywować do działania i przezwyciężać własne słabości. Skąd pochodzi obsydian? Czym się różnią poszczególne odmiany? Sprawdzamy, jakie właściwości mają kamienie w kolorze czarnym, tęczowym i śnieżnym.
Błyszczący obsydian o ostrych krawędziach jest niemal w całości szkliwem wulkanicznym powstającym podczas natychmiastowego zastygania lawy wydostającej się z wulkanów lub uskoków tektonicznych. Pod wpływem kontaktu z zimnym powietrzem lub wodą lawa nie ma możliwości skrystalizowania się, więc od razu zamienia się w szkło. Kamienie tego rodzaju są dość powszechne i można je znaleźć m.in. we Włoszech, Japonii, USA, Rosji, Kenii czy na Węgrzech. Niewielkie złoża minerału występują również w Polsce na Górnym Śląsku.
Choć najbardziej znany jest obsydian czarny, dość często można spotkać odmiany w kolorze ciemnoszarym, pomarańczowym, niebieskim, czerwonym, zielonkawym, a nawet tęczowym. Jednak te wyjątkowe kamienie dzieli się nie tylko ze względu na kolorystykę, ale także dość zróżnicowane rodzaje.
- Obsydian falisty – ma na powierzchni delikatne wstęgi i smugi.
- Obsydian tęczowy (iryzujący) – mieni się wieloma odcieniami: od złotego, przez różowy, zielony, niebieski, po fiolet, dlatego jest cenionym kamieniem jubilerskim.
- Obsydian śnieżny (kwiatowy) – na czarnej powierzchni posiada charakterystyczne srebrzyste wzory przypominające płatki śniegu.
- Obsydian onyksowy – wyróżnia się naprzemiennie ułożonymi jasnymi i ciemnymi pasmami.
- Obsydian połyskliwy – ma zimny metaliczny połysk.
Rozbity obsydian ma twarde i bardzo ostre krawędzie, dlatego w epoce kamienia wyrabiano z niego pierwsze narzędzia oraz broń. Zalety minerału doceniali także Majowie i Aztekowie, którzy z polerowanych odłupków wytwarzali nie tylko groty strzał czy rzeźby, ale także ozdobne noże służące do odprawiania wielu rytuałów oraz lustra, które podobno miały ukazywać przyszłość. Z kolei Indianie nosili obsydianowe amulety, wierząc, że ochronią ich przed złymi mocami.
Tajemniczy blask i odcień obsydianu to efekt gwałtownej reakcji wywołanej zetknięciem się płynnej lawy z zimnym powietrzem lub wodą, dlatego uważa się, że jako amulet obsydian może dodawać siły i energii witalnej, którą czerpie z wnętrza Ziemi. Czarne, lśniące kamienie są świetnym materiałem do tworzenia pełnej charakteru biżuterii, zwłaszcza dla osób, dla których litoterapia, czyli lecznicza moc kamieni, ma istotne znaczenie.
Jakie jeszcze działanie przypisuje się obsydianom?
- Pomagają odeprzeć zmęczenie;
- zwiększają odporność na stres;
- chronią przed działaniem negatywnej energii;
- wpływają oczyszczająco na aurę;
- uwydatniają talenty właściciela;
- zwiększają poczucie pewności siebie i pozwalają poznać własną wartość;
- poprawiają jakość snu, co ma duży wpływ na ogólne samopoczucie.
Od tysiącleci obsydianowi przypisuje się właściwości magiczne, które mają szczególny wpływ na osoby urodzone w poszczególnych znakach zodiaku. Dlatego też, jeśli chcesz się dowiedzieć, który minerał sprawdzi się najlepiej w roli talizmanu, sprawdź, jaki kamień jest przypisany do twojej daty urodzenia. Jeśli na liście znajduje się obsydian, dobierz jego rodzaj w zależności od cech charakteru lub indywidualnego zapotrzebowania, ponieważ – zależnie od koloru – jego właściwości magiczne nieco się zmieniają.
- Obsydian czarny – zachwyca intensywną czernią, doskonale kontrastującą ze złotem, platyną i srebrem, dlatego jest bardzo cenionym kamieniem jubilerskim oraz kolekcjonerskim. Noszenie amuletu lub biżuterii na skórze chroni przed działaniem negatywnej energii znajdującej się w bezpośrednim otoczeniu. Według litoterapii pomaga także zamienić złe emocje na lepsze i bardziej optymistyczne poprzez wzmocnienie aury oraz umożliwienie spojrzenia na sprawy z innej perspektywy. Obsydian czarny może być pomocnym amuletem w przypadku osób dających się emocjonalnie wykorzystywać innym, niemogących podjąć decyzji oraz wątpiących we własne możliwości.
- Obsydian śnieżny – ten rodzaj kamienia wyróżnia się naturalnie powstałymi biało-srebrnymi wzorami przypominającymi kwiaty lub płatki śniegu, którym często przypisuje się wręcz hipnotyzujące działanie. Do najważniejszych właściwości obsydianu śnieżnego zalicza się zdolność wspierania w rozwiązywaniu trudnych, wymagających koncentracji zadań, zmniejszanie tremy przed ważnymi wydarzeniami, a także usuwanie zmęczenia po ciężkich wysiłkach intelektualnych. Dodatkowo noszony na szyi czy nadgarstku malowniczo cętkowany kamień ochroni właściciela od wykorzystywania przez innych i równocześnie wesprze bardziej asertywne podejście do wielu spraw. Biżuteria z tym rodzajem obsydianu przyniesie największe korzyści marzycielom, osobom zarozumiałym lub o zbyt łagodnym usposobieniu, które mają problemy z interpretacją własnych uczuć.
- Obsydian tęczowy – jest uważany za kamień rozwoju duchowego mający moc oczyszczania z wszelkich negatywnych energii. Ta najrzadsza odmiana obsydianu, która mieni się wszystkimi kolorami tęczy, wspiera życie uczuciowe, a zwłaszcza ułatwia ponowne zakochanie się osobom mającym za sobą przykre doświadczenia w miłości i związkach.
Poznaj właściwości innych popularnych kamieni szlachetnych: