1. Zwierciadlo.pl
 2. >
 3. Styl Życia
 4. >
 5. Na której ręce nosi się obrączkę?

Na której ręce nosi się obrączkę?

(Fot. Getty Images)
(Fot. Getty Images)
Dzień ślubu zbliża się wielkimi krokami, a ty zaczynasz się zastanawiać, na której ręce nosi się obrączkę? Słusznie! Kwestia ta owiana jest wieloma wątpliwościami i raczej nie zdziwi cię, że nasza odpowiedź na to pytanie będzie brzmiała: to zależy. Na innej ręce bowiem noszą ją nowożeńcy, a na innej – wdowy i wdowcy. Zwyczaj ten wygląda też inaczej w różnych krajach i kulturach, co warto wziąć pod uwagę, jeśli twój wybranek lub twoja wybranka nie pochodzą z Polski. Dowiedz się, na którą rękę i który palec założyć obrączkę w zależności od sytuacji!

Obrączka – na której ręce ją nosić?

Obrączka dla jednych z nas jest noszonym z dumą dowodem wiecznej miłości, inni uważają ją raczej za symbol i szybko chowają do puzderka z biżuterią. Jeśli należysz do pierwszej z tych grup, pewnie interesują cię zwyczaje związane z noszeniem obrączek – może to być równie ważne co weselny dress code lub makijaż na ten wyjątkowy dzień.

Zacznijmy od kwestii wyboru dłoni! Większość polskich małżonków zakłada je na prawą dłoń. Wynika to nie tylko z historii naszego kraju, ale i ceremonii chrześcijańskich ślubów sprzed wieków, kiedy to kapłan kładł na prawych dłoniach narzeczonych obrączki i recytował przysięgę małżeńską.

Dzisiaj zasada ta ma wymiar wyłącznie kulturowy – w zderzeniu z codziennym życiu może być zupełnie niepraktyczna. Osoby pracujące fizycznie często przekładają je na inną dłoń, aby jej nie zniszczyć. Takie wyjście jest całkowicie dozwolone!

Obrączka – na którym palcu? Jak połączyć ją z pierścionkiem zaręczynowym?

Przejdźmy do tego, na którym palcu nosi się obrączkę. Od wielu wieków uważa się, że odpowiednim miejscem na symbol miłości jest palec serdeczny – już w czasach starożytnych Egipcjanie uważali, że z wszystkich palców u dłoni to właśnie w nim znajdują się żyły prowadzące bezpośrednio do serca, skąd zresztą jego nazwa. Serce nieodłącznie kojarzy się z miłością – czy istnieje więc lepszy palec, na który twoja bratnia dusza może założyć ci obrączkę w dniu ślubu?

Możesz spytać, co zrobić ze srebrnym lub złotym pierścionkiem zaręczynowym, który nosisz już na serdecznym palcu. Decyzja należy tu do ciebie – masz do wyboru trzy odmienne wyjścia:

 • noszenie pierścionka na tym samym palcu, co obrączkę,
 • zakładanie ich na dwa różne palce tej samej dłoni – pierścionek na palcu małym, środkowym lub wskazującym,
 • noszenie biżuterii na różnych dłoniach – pierścionek na serdecznym lub dowolnym innym palcu ręki lewej.

Wybierz spośród nich tę opcję, która jest dla ciebie najbardziej komfortowa lub odpowiada twojej estetyce. Jeśli tylko masz ochotę, możesz nosić pierścionek zaręczynowy wyłącznie okazyjnie.

Wyjątkowe sytuacje, czyli co oznacza obrączka na lewej ręce

Może zdarzyć się tak, że zauważysz kobietę lub mężczyznę z obrączką na lewej ręce – co może to oznaczać? Przyjęło się, że po śmierci małżonka lub małżonki przekładamy ten symbol miłości z dłoni prawej na lewą. Spotkana osoba była więc po prostu wdowcem albo wdową.

Czy wiesz, że kobiety nosiły obrączki na lewej ręce jeszcze do XIX wieku? Cezurą stała się klęska powstania styczniowego w 1863 roku – wiele Polek utraciło na polu bitwy swoich mężów. Zaczęły wówczas zakładać obrączki na lewe dłonie, a reszta obywatelek zrobiła to samo w geście solidarności i współczucia. W ten sposób ukształtował się znany nam dziś zwyczaj.

Na którym palcu nosi się obrączkę w innych krajach?

Zastanawiasz się, czy w pozostałych państwach świata sprawa z noszeniem obrączki ma się nieco inaczej? Podobnie jak w Polsce, na prawą rękę zakłada się ją między innymi w Niemczech, Grecji, Danii, Bułgarii, Hiszpanii, Norwegii czy w dość odległym kulturowo Chile.

Zaskoczyć może cię fakt, w jak wielu państwach obrączkę nosi się na lewej ręce. Do tego szerokiego grona należą: Wielka Brytania, Francja, Włochy, Stany Zjednoczone, Turcja, Egipt czy Brazylia. Jeśli więc planujesz multikulturowy ślub, zorientuj się w tych różnicach i ustal szczegóły wewnątrz waszej relacji. We wszystkich przypadkach jedno pozostaje niezmienne: obrączkę nosi się zawsze na serdecznym palcu!

Na której ręce nosi się obrączkę – podsumowanie

Na koniec przygotowaliśmy krótkie podsumowanie zasad dotyczących noszenia obrączek – może ci się ono przydać, jeśli zamierzasz dostosować się do reguł, którym rządzi się ten zwyczaj. Oto jego najprostsze wytłumaczenie:

 • obrączkę na prawej ręce noszą małżonkowie, na lewą zaś przekładają ją po śmierci męża lub żony;
 • w polskiej kulturze przyjęło się nosić obrączkę na serdecznym palcu – niezależnie od wybranej dłoni;
 • możesz nosić ją z pierścionkiem zaręczynowym na kilka różnych sposobów – na tym samym palcu, dwóch różnych palcach, a także różnych dłoniach;
 • tradycje dotyczące obrączek różnią się pomiędzy różnymi krajami, dlatego jeśli masz wątpliwości, poszukaj na ich temat więcej informacji.

Na koniec chcemy przypomnieć ci, że decyzja dotycząca obrączki zależy wyłącznie od ciebie i twojej wygody! Możesz nosić ją – lub nie – na dowolnym palcu i dowolnej ręce, jeśli nie przejmujesz się opiniami ludzi.

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
 • Polecane
 • Popularne
 • Najnowsze