1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Styl Życia
  4. >
  5. Zakaz palenia na balkonach? Ministra zdrowia komentuje petycję

Zakaz palenia na balkonach? Ministra zdrowia komentuje petycję

(Fot. Marjan Apostolovic/Getty Images)
(Fot. Marjan Apostolovic/Getty Images)
Ministra zdrowia Izabela Leszczyna skomentowała pomysł wprowadzenia zakazu palenia papierosów na balkonach. Do jej resortu wpłynęła petycja w tej sprawie. „Nie sądzę, żeby to było możliwe do wprowadzenia” – powiedziała.

Na konferencji prasowej ministra zdrowia została zapytana o petycję w sprawie zakazu palenia papierosów na balkonach. – Mamy tu dwie wartości: zdrowie własne i innych oraz wolność – zauważyła Izabela Leszczyna. – Nie dyskutowaliśmy jeszcze o tej petycji z moimi współpracownikami z Departamentu Zdrowia Publicznego. Natomiast wydaje mi się to zbyt daleko idące i bardzo trudne – tłumaczyła. – Nie sądzę, żeby to było możliwe do wprowadzenia – podkreśliła szefowa resortu zdrowia.

Leszczyna przypomniała o przygotowanym przez jej resort projekcie dotyczącym e-papierosów. – Ścierają się tu dwie opinie, dwa projekty, także w naszych rozmowach z różnymi naszymi ekspertami. To, co jest bliższe – bo wydaje mi się, że moglibyśmy zrobić to naprawdę szybko – to zakaz papierosów elektronicznych, które nie zawierają nikotyny, żeby nie mogły być one dostępne dla dzieci i młodzieży do 18. roku życia – przyznała ministra zdrowia. Dodała, że chciałaby ten projekt „przeforsować naprawdę szybko”.

Petycję w sprawie wprowadzenia zakazu palenia wyrobów tytoniowych i e-papierosów na balkonach i w oknach budynków wielorodzinnych wystosowano do resortu zdrowia 5 maja. Jej autorzy argumentują, że osoby niepalące nie mogą korzystać z balkonów, bo są narażone na działanie dymu papierosowego. Zwracają uwagę, że dla wielu niewychodzących z domu starszych osób wyjście na balkon to jedyny kontakt z otoczeniem.

Źródło: Maciej Nycz, „Zakaz palenia na balkonach? Minister zdrowia komentuje petycję”, rmf24.pl [dostęp: 07.06.2024]

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze