1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Styl Życia
  4. >
  5. Jak dbać o pierścionki zaręczynowe, by nie straciły swego blasku?

Jak dbać o pierścionki zaręczynowe, by nie straciły swego blasku?

Fot. Materiały partnera
Fot. Materiały partnera

https://www.jubilersezam.pl/bizuteria/pierscionki-zareczynowe

Jak dbać o pierścionki zaręczynowe, by nie straciły swego blasku?

Podarunek na zaręczyny ma szczególne miejsce w szkatułce na biżuterię, a trafniej nawet byłoby stwierdzić, że nie ma tam miejsca w ogóle. To oczywiście dlatego, że to jedna z tych rzeczy, z którymi kobieta nie chce się rozstawać nawet na chwilę, tak więc pierścionek zaręczynowy jest towarzyszem jej życia codziennego w zasadzie przez całą dobę. Stąd też pojawia się konieczność większej troski i dbałości o jego nieskazitelny wygląd, by cieszył swoim blaskiem przez wiele lat i przypominał o tej wyjątkowej chwili życia. Czym czyścić, jak konserwować i w jaki sposób utrzymać doskonałą kondycję pierścionka?

Sprawdzone metody pielęgnacji pierścionków zaręczynowych

Najlepsze salony jubilerskie, które oferują unikalne pierścionki zaręczynowe służą zawsze fachowym doradztwem, zarówno przy wyborze i zakupie, jak również w kwestii odpowiedniej dbałości o ten jedyny w swoim rodzaju podarunek. Sprowadza się to między innymi do wskazania odpowiednich metod pielęgnacji, jak również przestrzegania kilku prostych zasad użytkowania. Pierścionek zaręczynowy narażony jest na uszkodzenia pochodzenia mechanicznego i chemicznego jak każdy inny, więc jeśli chcemy uniknąć powstania przebarwień i trudnych do usunięcia rys, należy wziąć sobie do serca sugestie i porady jubilerów.

Pierścionek wykonany ze złota można oczyścić poprzez zwyczajne zanurzenie go w misce z ciepłą wodą z dodatkiem łagodnego detergentu, na przykład mydła lub płynu do naczyń. Taka trwająca około kwadransa kąpiel powinna w zupełności wystarczyć, by rozmiękczyć zabrudzenia. Po tym czasie można go wyjąć i następnie przetrzeć delikatnie za pomocą miękkiej ściereczki, by później opłukać i pozostawić do wyschnięcia. W żadnym wypadku nie wolno używać produktów zawierających chlor lub aceton, gdyż pierścionek w zetknięciu z tymi substancjami może ulec trwałemu odbarwieniu.

Należy również pamiętać, że modele wykonane z niższej próby złota, na przykład 333, ze względu na dużą procentowo domieszkę innych metali, mają naturalną tendencję do tego, by z czasem delikatnie czernieć. W takim wypadku można stosować specjalistyczne środki do czyszczenia złotej biżuterii, które pozwolą przywrócić pierwotny blask i sprawią, że pierścionek będzie się prezentował zjawiskowo.

Jak bezpiecznie czyścić oraz przechowywać pierścionki zaręczynowe i czego należy unikać?

Nowoczesne pierścionki zaręczynowe mogą przybierać misterne formy i być obficie ozdobione kamieniami szlachetnymi. Sprawia to niekiedy, że w jego zakamarkach może gromadzić się więcej brudnych osadów czy też zanieczyszczeń, zwłaszcza, jeśli nie pilnujemy ściągania go z palca podczas wykonywania niektórych czynności. Nie wolno zapominać, że używane podczas sprzątania mieszkania czy mycia pomieszczeń detergenty mogą niszczyć delikatną powierzchnię pierścionka i powodować nieusuwalne skazy bądź plamy. Podobnie jeśli zapomnimy zdjąć pierścionek przed wizytą na basenie - długotrwała styczność z chlorowaną wodą z pewnością będzie działać szkodliwie na jego kondycję.

Nie da się pominąć wpływu niektórych kosmetyków na trwałość biżuterii, a pierścionki narażone na styczność z kremami czy balsamami mogą z czasem zmatowieć i szybciej stracić swój blask. Stąd też przy wszystkich czynnościach związanych z pielęgnacją dłoni warto zdjąć z palców wszystkie ozdoby i odłożyć na bok. Tu warto podkreślić również odpowiedni sposób przechowywania delikatnej biżuterii, która powinna mieć swoje osobne pudełko bądź szkatułkę, wyściełane miękkim materiałem, co uniemożliwi przemieszczanie się zawartości i ochroni przed zarysowaniami. Ozdoby noszone na palcach dłoni nie powinny się także ze sobą stykać, by nie ocierać się o siebie i nie rysować nawzajem.

Jeśli chcemy samodzielnie dbać o nieskazitelny blask pierścionka zaręczynowego, wówczas warto zakupić odpowiednie preparaty czyszczące oraz stosować wyłącznie delikatne ściereczki polerskie, ponieważ włókna zwykłych ściereczek uniwersalnych o chropowatej strukturze mogą powodować zarysowania na jego powierzchni. Natomiast najlepszą radą w przypadku sprawiających kłopot zabrudzeń bądź wyraźnych defektów szpecących zaręczynowy pierścionek jest po prostu powierzenie jego odświeżenia specjalistom w salonie jubilerskim. To gwarancja poprawnie wykonanej pielęgnacji i przywrócenia mu świetności.

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze