1. Zwierciadlo.pl
 2. >
 3. Styl Życia
 4. >
 5. Światowy Dzień Ochrony Środowiska 5 czerwca. Jak możemy zmienić nasze codzienne nawyki z wykorzystaniem koncepcji 6 R?

Światowy Dzień Ochrony Środowiska 5 czerwca. Jak możemy zmienić nasze codzienne nawyki z wykorzystaniem koncepcji 6 R?

Fot. Materiały partnera
Fot. Materiały partnera
Z okazji Światowego Dnia Środowiska, przypadającego na 5 czerwca, w Concept Store Wise Habit spotkały się ekspertki, które w ramach otwartego spotkania edukacyjnego zaprezentowały koncepcję 6 R, czyli realne i praktyczne działania, które mają wpływ na środowisko. Partnerem spotkania była firma LG Electronics.

- Każda, nawet najmniejsza zmiana, ma ogromne znaczenie. Wszyscy jesteśmy częścią tego procesu, tak samo odpowiedzialni i zobowiązani do wdrażania zmian. Musimy zrozumieć, że to nie tylko walka o przetrwanie naszej Planety, co może wydawać się abstrakcyjne w kontekście materialnym, ale przede wszystkim walka o nasze własne przetrwanie. Dzielmy się wiedzą, doświadczeniami, współpracujmy — wzajemna motywacja do wdrażania zmian, jest kluczowa dla osiągnięcia zrównoważonego rozwoju – podsumowała Anna Domin - filozof, strateg, wykładowca. Ścieżką do zrównoważonego rozwoju jest świadomość. Prawodawstwo pomaga, edukacja kształtuje i prowadzi do zmiany – dodała Marcelina Plichta-Wabnik - CEO, założycielka Wise Habit.

Ważnym tematem spotkania był szeroko pojęty recycling nie tylko na poziomie przetwarzania opakowań na przykład z tworzyw sztucznych, ale również urządzeń elektronicznych, którym można dać „drugie życie”, dbając o ich stan i wybierając takie, które w przyszłości będzie się dało w prosty sposób naprawić. - Małe decyzje zmieniają świat. Przede wszystkim korzystajmy z rzeczy, które już mamy, dbajmy o nie, naprawiajmy, a kupujmy produkty z drugiego obiegu, dobre jakościowo oraz produkowane lokalnie. Co do elektroniki użytkowej wybierajmy energooszczędne produkty firm, które tak jak LG, wdrażają inicjatywy odpowiedzialnej utylizacji produktów i pozyskują materiały do produkcji z recyklingu– podsumowała Martyna Zastawna - pionierka i propagatorka cyrkularności w Europie.

- Nie można przerzucać odpowiedzialności za poziom konsumpcji na konsumentów: decyzje, jakie podejmują, często wynikają z faktu, że nie mają dostępu do pełnych informacji. Nie tylko na temat tego, w jaki sposób produkcja danego produktu wpłynęła na środowisko, ale także ze względu na to że nie mają pełnej wiedzy na temat ich wpływu na zdrowie, łańcuch dostaw, tego skąd i w jaki sposób zostały pozyskane materiały do ich produkcji. Takie spotkania jak to nasze są ważne, bo przypominają nam o odpowiedzialności po stronie działów marketingu i sprzedaży. Edukacja w tym zakresie jest niezbędna – podsumowała spotkanie Małgosia Hermanowicz ekspertka ds. strategii i zrównoważonego rozwoju

Podczas spotkania ekspertki skupiły się na zasadach 6R: REthink, REduce, REuse, REcycle, REfuse, REpeat.

 • REthink - Co ma znaczenie. Zatrzymaj się i pomyśl czego naprawdę potrzebujesz.
 • REduce - Mniej materiałów - Kupuj mniej, a jeśli decydujesz się na zakup - wybieraj te produkty, które będą służyły Ci latami.
 • REuse - Dbaj o długotrwałe użytkowanie. Jak nadać przedmiotom drugie życie?
 • REcycle - Przetwarzaj! Niektóre surowce mogą służyć zupełnie innym celom niż te, do których zostały pierwotnie zaprojektowane.
 • REfuse - Mniej znaczy więcej. Jak powinniśmy wybierać i kupować produkty?
 • REpeat! - Powtarzaj powyższe działania przy każdej możliwej okazji.

Fot. Materiały partnera Fot. Materiały partnera

Partnerem spotkania edukacyjnego z okazji Światowego Dnia Środowiska była firma LG, która podejmuje aktywne działania, aby pomóc w tworzeniu lepszego życia dla wszystkich. Aby to osiągnąć, firma zobowiązuje się do praktykowania gospodarki o obiegu zamkniętym poprzez ciągłe rozszerzanie wykorzystania materiałów pochodzących z recyklingu, które są już wykorzystywane w produkcji wybranych modeli produktów, takich jak LG Styler, lodówek i zmywarek oraz najnowszych telewizorów LG OLED evo. Przyczyni się to do osiągnięcia celu firmy, jakim jest wykorzystanie do 2030 r. łącznie 600 tysięcy ton tworzyw sztucznych pochodzących z recyklingu.

LG jest również producentem energooszczędnych klimatyzatorów LG ARTCOOL GALLERY LCD i Photo, które wyróżniają się designem pasującym do każdego wnętrza. Dzięki wyposażeniu modelu LG ARTCOOL GALLERY LCD w ekran możliwe jest wyświetlanie filmów, obrazów, a także przesyłanie zdjęć ze smartfona, a wersja Photo umożliwia prezentowanie ulubionych dzieł.

Fot. Materiały partnera Fot. Materiały partnera

Drugie życie dla starych urządzeń

Od końca 2021 r. LG wdraża w 52 krajach na całym świecie programy obiegu zasobów w ramach szeroko zakrojonych działań na rzecz ograniczenia emisji gazów cieplarnianych. W Centrum Recyklingu LG w Korei Południowej, które rozpoczęło działalność w 2001 r., surowce są odzyskiwane z utylizowanych urządzeń AGD, starannie sortowane i wykorzystywane do produkcji nowych, ekologicznych komponentów do urządzeń.

Oto cztery główne kroki podejmowane w Centrum Recyklingu LG, które umożliwiają przetwarzanie starych urządzeń na wysokiej jakości części do nowych produktów.

 • Krok 1: Zbiórka – zużyte urządzenia, takie jak lodówki, pralki i klimatyzatory, są zbierane i transportowane do centrum.
 • Krok 2: Demontaż i rozdrabnianie – urządzenia są demontowane, a ich elementy rozdrabniane w celu uzyskania jednolitego rozmiaru.
 • Krok 3: Sortowanie i przetwarzanie – po wysortowaniu żelaza, aluminium, miedzi i tworzyw sztucznych te ostatnie są poddawane dodatkowemu procesowi, w którym są przetwarzane na granulat – wygodny i odnawialny surowiec do produkcji części i towarów z tworzyw sztucznych.
 • Krok 4: Nowe życie – granulat jest topiony i przetwarzany na plastikowe części do stosowania w produkcji nowych urządzeń AGD firmy LG.

LG stosuje podejście zrównoważonego cyklu, uwzględniając ekologiczne rozwiązania na każdym etapie cyklu życia urządzeń AGD – od produkcji i pakowania po użytkowanie i recykling. Firma wykorzystuje materiały pochodzące z recyklingu, odzyskiwane i przetwarzane w Centrum Recyklingu LG, do produkcji nowych urządzeń, które minimalizują zużycie energii, emisje i w dużym stopniu nadają się do recyklingu. Ten pozytywny cykl przynosi korzyści zarówno planecie, jak i konsumentom. Ponadto LG szacuje, że do 2030 roku odzyska 8 milionów ton zużytych urządzeń w celu pozyskania materiałów do recyklingu. Wdrażając inicjatywy odpowiedzialnej utylizacji produktów i pozyskiwania materiałów, LG pokazuje, w jaki sposób silne zaangażowanie na rzecz ludzi i planety może przyczynić się do lepszego życia dla wszystkich.

Więcej informacji na temat inicjatyw ESG firmy LG można znaleźć TUTAJ.

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
 • Polecane
 • Popularne
 • Najnowsze