1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Styl Życia
  4. >
  5. Polacy chcą 4-dniowego tygodnia pracy? Wyniki badań nie pozostawiają złudzeń

Polacy chcą 4-dniowego tygodnia pracy? Wyniki badań nie pozostawiają złudzeń

(Fot. Ilona Titova/Getty Images)
(Fot. Ilona Titova/Getty Images)
O skróceniu tygodnia pracy mówi się ostatnio coraz więcej. Rozważane są różne opcje, zarówno jeśli chodzi o liczbę godzin do przepracowania w ciągu czterech dni, jak i wysokość wynagrodzenia. Który z wariantów najbardziej pasuje Polakom?

Jak wynika z badania Ogólnopolskiego Panelu Badawczego Ariadna, aż 63 proc. Polaków chciałoby pracować cztery dni w tygodniu, ale tylko 24 proc. zgodziłoby się na obniżenie swojego wynagrodzenia. W zamian za zachowanie pełnej wysokości pensji 73 proc. badanych wolałaby pracować po 10 godzin dziennie. Co ciekawe, jednocześnie tylko 50 proc. uważa, że w Polsce powinien zostać wprowadzony taki system pracy.

Pomysł skrócenia czasu pracy tygodniowo do czterech dni najbardziej podoba się młodym – taką zmianę popiera aż 61 proc. osób między 18. a 34. rokiem życia oraz 37 proc. osób powyżej 55. roku życia. Zmianę tygodnia pracy na cztery dni popiera 60 proc. osób pracujących na etacie – napisano w opisie wyników. W raporcie zaznaczono, że stopień poparcia dla tej wizji nie zależy od wykształcenia ani od płci.

Młodzi nie tylko popierają ten pomysł, ale też wyrażają chęć do pracy w takim systemie. O jeden dzień krócej niż obecnie chciałoby pracować 74 proc. osób w wieku 18–34 lata. Tu jednak znaczenie ma wykształcenie ankietowanych. Osoby z wyższym wykształceniem zdecydowanie częściej chcą pracować cztery dni w tygodniu niż osoby z podstawowym i zawodowym wykształceniem.

Z badania wynika też, że gdyby czterodniowy tydzień pracy został w Polsce wprowadzony, 76 proc. ankietowanych wolałoby pracować po 10 godzin dziennie przez cztery dni w tygodniu z zachowaniem 100 proc. dotychczasowego wynagrodzenia. Z kolei 24 proc. pytanych wolałoby pracować 8 godzin dziennie w zamian za 80 proc. dotychczasowej pensji.

– Jak pokazało przeprowadzone badanie, priorytetem dla większości Polaków jest zachowanie dotychczasowej pensji, nawet kosztem cięższej pracy każdego dnia. Widać jednak pewne różnice między pokoleniami powiedziała cytowana w raporcie prof. Dominika Maison. Millenialsi i starsze pokolenia wolą zachowanie dotychczasowego wynagrodzenia kosztem wydłużenia czasu pracy każdego dnia nawet do 10 godzin, ale pokolenie Z woli pracować mniej, nawet w zamian za obniżone wynagrodzenie.

Polaków zapytano też o to, jak chcieliby wykorzystać dodatkowy dzień wolny w tygodniu. Najwięcej, bo 35 proc., osób odpowiedziało, że wykorzystałoby dodatkowy dzień na spędzanie czasu z dziećmi i rodziną. Z kolei 31 proc. ankietowanych wybrałoby wyjazdy i zwiedzanie. 15 proc. ankietowanych zadeklarowało z kolei, że przy czterodniowym tygodniu pracy podczas dni wolnych będzie prawdopodobnie dorabiać (obecnie 7 proc. Polaków przeznacza czas wolny na dodatkową pracę zarobkową).

– Pod uwagę bierze się również pozostawienie pięciodniowego tygodnia pracy, ale z redukcją liczby godzin, np. sześciu dziennie – dodała prof. Dominika Maison.

Badanie zostało przeprowadzone na ogólnopolskim panelu badawczym Ariadna metodą CAWI na ogólnopolskiej losowo-kwotowej próbie 11 tys. 138 osób w wieku od 18 lat wzwyż.

Źródło: „Polacy chcą czterech dni pracy w tygodniu”, wirtualnemedia.pl [dostęp: 24.06.2024]

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze