1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Styl Życia
  4. >
  5. Muzeum Historii Polski zostało uznane za jedno z najpiękniejszych muzeów świata

Muzeum Historii Polski zostało uznane za jedno z najpiękniejszych muzeów świata

Muzeum Historii Polski (Fot. materiały prasowe)
Muzeum Historii Polski (Fot. materiały prasowe)
Warszawskie Muzeum Historii Polski zostało uznane za jedno z najpiękniejszych muzeów świata w międzynarodowym konkursie Prix Versailles. To przyznawana od dziesięciu lat prestiżowa nagroda architektoniczna.

Po raz pierwszy w historii konkursie Prix Versailles jury wyróżniło laureatów w kategorii „muzea” i tym samym wybrało siedem najpiękniejszych muzeów świata na rok 2024. To nowo otwarte lub ponownie otwarte placówki, które mają służyć kreatywności, odzwierciedlać lokalne dziedzictwo i pozostawiać niezwykłe ślady w swoim otoczeniu. Wśród zwycięzców, obok Muzeum Historii Polski, znalazły się również: Muzeum Sztuki A4 w chińskim Chengdu, Muzeum Pamięci o Trzęsieniu Ziemi w Smritivan w Bhuj w Indiach, Muzeum Oman Poprzez Wieki (Oman Ascross Ages), Het Loo zwany holenderskim Wersalem, japońskie Muzeum Sztuki Simose w Hiroshimie oraz Wielkie Muzeum Egipskie w Gizie.

Wszystkie muzea będą rywalizować o trzy światowe tytuły na rok 2024 – Prix Versailles, Interior i Exterior – których laureaci zostaną ogłoszeni pod koniec listopada w siedzibie UNESCO w Paryżu.

Czytaj także: Najpiękniejsze zamki i pałace Polski, w których spędzisz sielski weekend – nasz top 8

„W jubileuszowej dziesiątej edycji konkursu, w kategorii »muzea«, nasza instytucja została doceniona za szczególne walory architektoniczne, gdyż gmach Muzeum Historii Polski to nie tylko miejsce, w którym opowiadamy o dziejach państwa i narodu. To dzieło samo w sobie, budynek pełen przemyślanych znaczeń. Jego fasada nawiązuje do kolejnych warstw naszej historii: od czasów najdawniejszych do współczesności” – czytamy w oficjalnym komunikacie na stronie Muzeum Historii Polski.

Muzeum Historii Polski (Fot. materiały prasowe) Muzeum Historii Polski (Fot. materiały prasowe)
Muzeum Historii Polski (Fot. materiały prasowe) Muzeum Historii Polski (Fot. materiały prasowe)

Muzeum Historii Polski otworzyło swoją siedzibę na Cytadeli Warszawskiej we wrześniu 2023 roku. Zbiera pamiątki historyczne, dokumentuje, popularyzuje i promuje dzieje Polski. Korzysta przy tym z najnowszych badań. Sięga po inspirujące przykłady polskich osiągnięć i uczestniczy w debatach nad trudnymi kartami polskich dziejów. Fundamentem działań muzeum jest tradycja wolności – historia parlamentaryzmu, ruchów obywatelskich, wytrwałej walki o niepodległość. Mieści się w tym fenomen republiki szlacheckiej, mieszczą się powstania narodowe, dzieje „Solidarności” oraz dwukrotna odbudowa niepodległej Rzeczypospolitej w XX wieku. Wystawa stała Muzeum Historii Polski wciąż jest w budowie – będzie liczyć 7300 m2 i znajdzie się na niej ok. 3600 muzealiów (w tym ponad 2100 obiektów należących do MHP) oraz około 400 kopii lub replik obiektów historycznych. Historia opowiadana będzie za pomocą zróżnicowanych środków: eksponatów, multimediów, scenografii oraz instalacji artystycznych. Od 15 czerwca w muzeum można natomiast obejrzeć ekspozycję czasową pt. „Potęga opowieści. Od dawnej kroniki do nowoczesnego muzeum”.

Muzeum Historii Polski (Fot. materiały prasowe) Muzeum Historii Polski (Fot. materiały prasowe)

Źródło: muzhp.pl, prix-versailles.com

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze