Choć starsze pokolenia wciąż wytykają młodym brak samodzielności i problemy z braniem odpowiedzialności za swoje życie, okazuje się, że młodzi są coraz bardziej samodzielni. Potwierdza to najnowszy raport GUS o pokoleniu gniazdowników, które w ciągu ostatnich kilku lat znacznie się zmniejszyło.
Raport „Pokolenie gniazdowników w Polsce” Głównego Urzędu Statystycznego i związana z nim analiza danych miały na celu uzyskanie jak najbardziej pełnego obrazu zjawiska społecznego związanego z gniazdownictwem. Kim jest gniazdownik? W raporcie GUS czytamy definicję, że jest to osoba w wieku 25–34 lata mieszkająca z rodzicami, nieposiadająca współmałżonka i niebędąca sama rodzicem. Nie musi to być osoba „na utrzymaniu” rodziców – może świetnie zarabiać i rozwijać swoją karierę zawodową. Chodzi wyłącznie o fakt mieszkania z rodzicami.
Z raportu wynika, że w 2022 r. w Polsce co trzecia osoba w wieku 25–34 lata była gniazdownikiem. W porównaniu z 2018 r. ich populacja zmniejszyła się o 0,3 mln osób (tj. o 15,5 proc.). Wśród gniazdowników aż 63 proc. to osoby pracujące. Największy odsetek gniazdowników wystąpił w województwach świętokrzyskim (41 proc.), podkarpackim i lubelskim (po 39 proc.). Najmniejszy – nieprzekraczający 30 proc. – odnotowano w województwach: mazowieckim, pomorskim i dolnośląskim. Jeśli chodzi o konkretne miasta, najmniej gniazdowników odnotowano we Wrocławiu (18 proc.) i w Warszawie (19 proc.), a najwięcej w Kielcach (36 proc.) i Olsztynie (32 proc.).
Gniazdownicy to głównie mężczyźni – w 2022 r. odsetek mężczyzn wyniósł 63 proc. wobec 37 proc. kobiet. W kolejnych rocznikach ogółu populacji w wieku 25–34 lata zmniejsza się udział gniazdowników: w 2022 r. odsetek osób w wieku 25 lat, które mieszkały z rodzicami, wynosił 56 proc., podczas gdy wśród 34-latków – 19 proc. Z każdym rokiem zwiększała się też dysproporcja mężczyzn i kobiet w strukturze gniazdowników. Podczas gdy na 100 kobiet w wieku 25 lat przypada 136 mężczyzn w tym wieku, to na 100 kobiet w wieku 34 lat jest już 202 mężczyzn w tym wieku.
Czytaj także: Pokolenie płatków śniegu – na pozór przekonane o swojej wyjątkowości
Jakie wykształcenie mają gniazdownicy? Okazuje się, że tylko nieco ponad 6,6 proc. gniazdowników w Polsce studiowało lub uczyło się, a odsetek ten zmniejszał się wraz z wiekiem. Edukację częściej podejmowały kobiety niż mężczyźni (8,6 proc. wobec 5,4 proc.), a co za tym idzie – to gniazdowniczki są lepiej wykształcone; ponad połowa z nich (52 proc.) to osoby z wykształceniem wyższym, natomiast wśród mężczyzn jest to 25 proc. Najwyższy odsetek uczących się lub studiujących gniazdowników odnotowano w województwie mazowieckim, a najniższy – w województwach podkarpackim i lubuskim.
Co ciekawe, wbrew stereotypowemu postrzeganiu gniazdownika większość z nich (63 proc.) pracowała zawodowo. Jedynie 6 proc. było bezrobotnych, a 31 proc. biernych zawodowo. Zarówno pracujących, jak i bezrobotnych więcej było wśród mężczyzn niż wśród kobiet. Spośród mieszkających z rodzicami mężczyzn pracę miało 65 proc., poszukiwało jej 7 proc., natomiast wśród kobiet było to odpowiednio: 60 proc. i 6 proc.
Raport „Pokolenie gniazdowników w Polsce” realizowany jest w cyklu pięcioletnim. Praca realizowana jest w cyklu 5-letnim (pierwsza edycja była opracowana w 2019 r.). Dane przygotowane zostały dla całej Polski oraz w przekrojach terytorialnych do poziomu gmin.
Źródło: stat.gov.pl