Często zastawiamy się, jak wspomóc nasz organizm, by lepiej funkcjonował i byśmy mogli cieszyć się dobrym zdrowiem i witalnością. Sposobów jest oczywiście wiele, ale bardzo często zapominamy o prostym i bardzo ważnym elemencie naszej diety, który w znaczący sposób wspiera nasze funkcjonowanie – błonniku.
Większość z nas wie o tym, że błonnik wspomaga trawienie, wspiera nas, gdy chcemy schudnąć lub poradzić sobie z zaparciami, ale warto dodać, że coraz częściej wskazuje się na to, że jedną z przyczyn chorób cywilizacyjnych stanowiących ogromny problem naszych czasów może być właśnie niedobór błonnika.1 To jednak nie wszystko. Błonnik potrafi również pochłaniać toksyny z żywności, którą spożywamy – mykotoksyny, metale ciężkie i pestycydy. W związku z tym, że błonnika nie trawimy, toksyny przez niego pochłonięte są wraz z nim wydalone z organizmu.2 Lista zalet jest długa, dlatego warto zadbać o to, aby dobry jakościowo błonnik znalazł się w naszej codziennej diecie.
Aby mieć pewność, że rzeczywiście skorzystamy na spożywaniu błonnika, warto wybrać produkt czysty i o najwyższej jakości. Warto sięgnąć po błonnik z czarnego bzu, jabłkowy, gryczany lub aroniowy bioQlinar. Są to produkty BIO, wyróżnione prestiżowym certyfikatem rolnictwa ekologicznego. To jedyny honorowany w Unii Europejskiej certyfikat potwierdzający ekologiczne pochodzenie produktu.
Błonniki bioQlinar nie tylko są ekologiczne, ale także dzięki mocnemu rozdrobnieniu uzyskują wyjątkowe właściwości kulinarne. Dlaczego to takie istotne? Ponieważ jeśli produkt ma szerokie zastosowanie, to możemy łatwo wykorzystać w naszej kuchni na wiele sposobów i sprawić, że stanie się naturalnym i nieodłącznym elementem naszej codziennej diety – tylko wtedy zaczniemy odczuwać wszystkie korzyści związane z jego stosowaniem.
Aby zacząć swoją przygodę z błonnikiem i odkryć szeroki wachlarz jego zastosowań, warto zajrzeć na stronę www.bioqlinar.pl/bio, na której można znaleźć filmiki z przepisami na bogate w błonnik, proste do przygotowania dania stworzone przez znanego kucharza i ambasadora marki – Sebastiana Gołębiewskiego.
Nie czekaj – zacznij swoją przygodę BIO już dziś!
- https://dietetycy.org.pl/blonnik-pokarmowy-a-choroby-cywilizacyjne/ (dostęp: 20.07.2024)
- EFSA Journal 2010;8(10):1735, EFSA Panel on Dietetic Products, Nutrition and Allergies (NDA), European Food Safety Authority (EFSA), Parma, Italy, s. 16.