1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Styl Życia

Byle do piątku – dlaczego weekend jest lepszy od tygodnia?

Weekend daje nam mnóstwo możliwości wyboru spędzenia wolnego czasu. Pozwala na swobodną decyzyjność i stuprocentową autonomię. Przyklaskuje wolności i przyzwala na więcej. (Fot. iStock)
Weekend daje nam mnóstwo możliwości wyboru spędzenia wolnego czasu. Pozwala na swobodną decyzyjność i stuprocentową autonomię. Przyklaskuje wolności i przyzwala na więcej. (Fot. iStock)
„Osoby pracujące, nawet te, które wykonują ciekawy, prestiżowy zawód naprawdę czują się szczęśliwsze w weekend” – stwierdza prof. R. Ryan. Naukowcy potwierdzają: niezależnie od wykształcenia i rodzaju pracy, lepsze samopoczucie i stan ducha, więcej pokładów energii i mniej różnych dolegliwości somatycznych tkwi w nas od piątku po pracy aż do niedzielnego wieczora.

Naukowcy z University of Rochester w Nowym Jorku, McGill University w Montrealu oraz Virginia Commonwealth University w Richmond badali nastroje dorosłych w wieku od 18 do 62 lat, którzy pracowali minimum 30h tygodniowo. W ciągu 3 tygodni, 3 razy w ciągu dnia, badani losowo wypełniali kwestionariusze dotyczące zajęć, a następnie oceniali w siedmiostopniowej skali własne emocje pozytywne i negatywne z nimi związane, jak: poczucie szczęścia i przyjemności oraz poczucie lęku czy złości.

Rezultat: zarówno mężczyźni, jak i kobiety lepszą formę psychiczną i fizyczną prezentują w weekend. Wynagrodzenie, rodzaj pracy, poziom wykształcenia czy wykonywany zawód, podobnie jak stan cywilny czy wiek nie mają tu nic do rzeczy. Weekend jest po prostu przyjemniejszy i ważniejszy od dni pracujących.

Dlaczego tak się dzieje? Weekend daje nam mnóstwo możliwości wyboru spędzenia wolnego czasu. Pozwala na swobodną decyzyjność i stuprocentową autonomię. Przyklaskuje wolności i przyzwala na więcej.

Czas wolny jest niewątpliwie lekarstwem na samopoczucie zmęczonego tygodniem, człowieka. „Umożliwia zaspokojenie podstawowych potrzeb, o których zapominamy w tygodniu z racji wysokiego nakładu pracy” – podsumowuje prof. Richard Ryan.

Czy można rozszerzyć „efekt weekendu” na pozostałe dni tygodnia? Oto kilka pomocnych wskazówek:

  • Ciekawa i satysfakcjonująca praca, to praca, do której lubimy wracać. Nudna praca to żmudna praca. Najlepszym lekarstwem na przetrwanie tygodnia jest praca, która daje nam chwile przyjemności lub zaspokaja nasze ego choćby w minimalny sposób. Powołując się na M. Seligmana, praca może być: zajęciem, karierą i powołaniem, ale to nasza celowość i motywacja wewnętrzna pomoże nam sprawić aby każdy tydzień upływał w zadowoleniu tudzież uczył nas wytrwałości, cierpliwości i był doświadczeniem w drodze na szczyty.
  • Rozwój, który daje samorealizację poprzez: pracę, pasje, ale także bliskie nam osoby. Ważne jest też podejście do czasu: żyję tu i teraz, więc działam nie czekając na jutro. I to ja decyduję o sobie. Samorealizacja jest przejawem nie tylko rozwoju własnego Ja, kreatywności i twórczości, ale sprawia, że życie staje się bardziej autentyczne, ludzkie, po prostu moje.
  • Badania amerykańskich naukowców mówią o wyczekanym piątku i cudnym weekendzie. Ale bliskich nam ludzi, przyjaciół i rodzinę spotykamy jednak w tygodniu. I tak samo jak w weekend cieszymy się ich towarzystwem. Może warto to docenić i także w tygodniu celebrować takie spotkania? I dzięki temu mieć weekend codziennie?
Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze