1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Styl Życia

Życzliwość według Buddy – ważna w partnerstwie

Fot. iStock
Czym jest życzliwe nastawienie? Jest ono jednoznaczne z miłością, współczuciem, wspólną radością i spokojem ducha. Im więcej rozwiniemy w sobie tych cech, tym lżejsze będzie nasze życie - obiecuje Budda.

Jeśli jesteśmy życzliwie nastawieni do życia, a również do partnera, stajemy się mniej swarliwi, niezadowoleni, roszczeniowi. Uczymy się patrzeć na siebie i ukochaną osobę innymi oczami - pełnymi akceptacji. Jeśli spokojnie akceptujemy zmiany, przyciągamy do swojego związku więcej dobra.

Według Buddy, i idącym za nim Dalajlamą, na życzliwe nastawienie składają się cztery elementy:

Miłość

Czujemy ją dla ludzi bez wyjątków, niezależnie od tego, co myślą, mówią i robią. Życzymy im każdego szczęścia dostępnego na świecie. Czynienie dobra innym i sobie jest cechą głęboko ludzką. Ze mnie i z ciebie (z „ty” i „ja”) powstaje „my”.

Współczucie

Życzymy każdej istocie uwolnienia się od cierpień i (jeśli cierpi) podejmujemy starania, żeby jej pomóc, nie oczekując wdzięczności. Ale nie chodzi o to, żeby współcierpieć. Należy zachować rozeznanie, żeby prawdziwe wspierać (np. partnera), współczując. Prawdziwe współczucie sprawia, że partner uwalnia się od cierpienia.

Wspólne odczuwanie radości

Warto nauczyć się odczuwać radość ze szczęścia partnera. Gdy uda nam się ta sztuka, doświadczymy silnie jednoczącego uczucia. Tym samym opuszczą nas obciążające i negatywne emocje. Pożegnamy się z zawiścią i zazdrością.

Spokój ducha

Obojętnie co się wydarza, nie wolno nam go utracić.

Źródło: „Dalajlama dla par. Jak kochać uważnie” Wyd. ZW

Share on Facebook Send on Messenger Share by email

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze