1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Styl Życia
  4. >
  5. Wakacje z dziećmi nad Bałtykiem - dokąd jechać?

Wakacje z dziećmi nad Bałtykiem - dokąd jechać?

Bałtyckie plaże to idealne miejsce na rodzinne wakacje z dziećmi. (Fot. Getty Images)
Zobacz galerię 17 Zdjęć
Bałtyk na tle ciepłych mórz nie wypada najlepiej – woda nawet w środku lata jest w nim chłodna i mało przejrzysta oraz słabo zasolona. Niedostatki morza rekompensują jednak piękne piaszczyste plaże. To głównie one sprawiają, że co roku latem nad Bałtykiem są tłumy.

Bałtyckie plaże to idealne miejsce na rodzinne wakacje z dziećmi. Nadmorskie powietrze jest zdrowe, a możliwości uprawiania sportów rekompensują zbyt duże upały. Nawet gdy na kąpiele jest za zimno, Bałtyk dla dzieci to prawdziwy raj ze względu na piasek, z którego maluchy robią babki, a starsze dzieci zamki. Plaże są doskonałe na spacery, z kolei rybackie wsie są świetne dla tych, którzy w wakacje pragną ciszy i spokoju.

Wybrzeże mamy dość urozmaicone. Znajdziemy tu zarówno płaskie i szerokie plaże, jak i strome klify. Do wyboru mamy miejscowości obfitujące w zabytki i atrakcje przyrodnicze, rozrywkowe miasteczka oraz spokojne wsie letniskowe z dala od cywilizacji. Noclegi o różnym standardzie można znaleźć niemalże w każdej miejscowości, ale w popularnych kurortach lepiej je rezerwować z dużym wyprzedzeniem.

Jedną z najatrakcyjniejszych miejscowości nad morskich, z przepiękną długą i szeroką plażą ze złocistym piaskiem, jest Świnoujście. Miasto położone jest na wyspach, w tym jego większa część i plaża na Uznamie, na który można dostać się tylko promem. Plaża rozciąga się od granicy z Niemcami do ujścia Świny, zabezpieczonego falochronem, na którym stoi symbol miasta – Stawa Młyny, czyli znak nawigacyjny w kształcie wiatraka. Warto też wgramolić się na świnoujską latarnię morską. Trzeba pokonać aż 300 stopni, ale widoki rekompensują ten wysiłek.

Świnoujście (fot. Getty Images)

Międzyzdroje niegdyś było spokojną osadą rybacką, a dziś to modny kurort z Promenadą Gwiazd, ciągnącą się wzdłuż szerokiej plaży. Miasto tętni życie, chętnie też przyjeżdżają tu celebryci. Nie oznacza to, że rodziny z dziećmi nie mają tu czego szukać, wręcz przeciwnie. Miasto oferuje piękną plaże, idealne na spacery molo, z którego widać latarnię morską w Chorzelinie i klify Wolina oraz Park Zdrojowy z Muzeum Figur Woskowych. Morze przy plaży jest płytkie i jak na Bałtyk, dość ciepłe. Jeśli więc ktoś chce się kąpać w morzu, to właśnie w Międzyzdrojach.

Międzyzdroje (fot. Getty Images)

Łeba na granicy Słowińskiego Parku Narodowego, to miasto z jedną z piękniejszych plaż w Polsce. Trafimy tu na ruchome wydmy, które są bardzo rzadkim zjawiskiem występującym na świecie. Łeba otoczona jest wodą aż z trzech stron, gdyż znajduje się między Bałtykiem a jeziorami Łebsko i Sarbsko. To drugie można podziwiać z najwyższej wydmy – Mampego. Nie brakuje też latarni morskiej - Stilo, która oddalona jest od miasteczka o kilometr spaceru plażą. Minusem są natomiast tłumy w sezonie, jeśli więc ktoś marzy o wakacjach w ciszy i spokoju, powinien raczej poszukać innej miejscowości.

Łeba (fot. Getty Images)

Do Ustki chętnie przyjeżdżają kuracjusze oraz dzieci. Kuracjusze, gdyż jest to ośrodek sanatoryjny, a dzieci – gdyż atrakcji jest dla nich sporo, nie tylko na malowniczej plaży z miękkim białym piaskiem, ale w i samym miasteczku. Są tu liczne place zabaw, boiska, park dinozaurów, Muzeum Chleba, ciuchcia, jeśli więc pogoda nie dopisze i tak mamy mnóstwo okazji na zabawę z dziećmi. W chwilach wolnych od plażowania warto obejrzeć urokliwe rybackie domki i wybrać się na spacer po kamiennym molo.

Ustka (fot. Getty Images)

Między jeziorem Jamno a Bałtykiem leży kolejna miejscowość, znakomita na letnie wakacje - Mielno. Świetne miejsce dla tych, którzy lubią imprezy i dyskoteki do białego rana, gorsze dla osób unikających tłumów. Mielno to ośrodek wczasowy z długimi tradycjami. Zachowały się tu secesyjne i eklektyczne wille dla wczasowiczów z XIX w. Strzeżona plaża w Mielnie jest czysta i zadbana; są tu też przygotowane zejścia dla osób niepełnosprawnych.

Mielno (fot. Getty Images)

Niechorze to przyjemna wieś rybacka na Pomorzu Zachodnim z plażą oraz klifem, na którym stoi zabytkowa latarnia morska z XIX w. W sezonie letnim pomiędzy Niechorzem a okolicznymi miejscowościami nadmorskimi można przemieszczać się ciuchcią Retro, czyli kolejką wąskotorową. Pobliskie jezioro Liwia Łuża zostało objęte rezerwatem ornitologicznym jako siedlisko ptactwo wodnego.

Niechorze (fot. Getty Images)

Niewielkie Dębki zupełnie nie przypominają kurortu, są tu głównie pensjonaty i działki. Do szerokiej plaży z jasnym piaskiem idzie się przez las. Malownicze miejsce można znaleźć tuż przy ujściu do morza rzeki Piaśnicy. Każdego roku plaża w tym miejscu wygląda inaczej. Miejscowość słynie z dużej swobody, na plaży spotyka się panie topless, jest też wydzielona część dla naturystów.

Dębki (fot. Getty Images)

Najbardziej znane polskie klify są w Jastrzębiej Górze, najbardziej na północ wysuniętej miejscowości w Polsce. Sama osada do szczególnie urokliwych miejsc się nie zalicza, dominuje tu raczej socjalistyczna zabudowa kurortowa. Brak urody rekompensuje dobra infrastruktura turystyczna oraz malownicza, wąska plaża u stop 33-metrowego klifu oraz piękne okolice. Z Jastrzębiej Góry plażą u podnóża klifu można dojść do przylądka Rozewie, gdzie można zobaczyć dwie latarnie morskie, z których jedna jest czynna do dziś.

Jastrzębia Góra (fot. Getty Images)

Chałupy rozreklamowane przez laty piosenką Zbigniewa Wodeckiego to rybacka wioska na Półwyspie Helskim, z ładnymi niedużymi domami z czerwonej cegły. Plaża jest szeroka, z drobnym piaskiem i czystą wodą. Jako że morze jest płytkie i wieją łagodne wiatry, jest to popularne miejsce do uprawiania windsurfingu. Trzykilometrowa, oddalona od zabudowań plaża dla naturystów przyciąga tu zwolenników tego rodzaju opalania z całej Polski. Tekstylni też znajdą miejsce dla siebie, bliżej centrum wsi.

Chałupy (fot. Getty Images)

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze