1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Styl Życia
  4. >
  5. Sukces organizacji pozarządowych: Premier Tajlandii zakaże handlu kością słoniową

Sukces organizacji pozarządowych: Premier Tajlandii zakaże handlu kością słoniową

Premier Tajlandii ogłosiła koniec handlu kością słoniową! To wielki sukces międzynarodowej społeczności, która w trosce o przyszłość słoni zaapelowała do premiera Tajlandii o zmianę prawa dopuszczającego do handlu ciosami słonia. Pod petycją międzynarodowej organizacji ekologicznej WWF i Avaaz podpisało się blisko półtora miliona osób z całego świata. W Polsce akcję poza 20 000 Polaków wsparła znana podróżniczka, Martyna Wojciechowska.

Premier Tajlandii zapowiedziała wprowadzenie zakazu handlu kością słoniową. Deklaracja została ogłoszona w pierwszym dniu konferencji stron Konwencji Waszyngtońskiej , która odbywa się właśnie w Bangkoku. To odpowiedź Tajlandii na apel blisko półtora miliona osób z całego świata, które poruszył los słoni, zabijanych przez kłusowników.

- W trosce o losy słoni Tajlandia zmieni swoje prawo , aby skutecznie walczyć z nielegalnym handlem kością słoniową – mówi Yingluck Shinawatra, premier Tajlandii. - Nowe prawo pozwoli nam skuteczniej chronić te zwierzęta.

Każdego roku kłusownicy zabijają w Afryce nawet 30 tysięcy słoni. Za zabijaniem słoni dla ciosów stoją grupy przestępcze z Azji, które do tej pory bezkarnie wykorzystywały tajlandzkie prawo, zezwalające na handel kością słoniową, jeśli została zadeklarowana, jako pochodząca z miejscowych słoni. Wykorzystując lukę w prawie przestępcy wprowadzali produkty wykonane z ciosów słoni afrykańskich, zabitych przez kłusowników i wwiezionych nielegalnie do Tajlandii.

- To bardzo dobry początek zmian, które pomogą , nie tylko słonie - mówi Magdalena Gołębiewska z WWF Polska. - Teraz czekamy na informację o tym, kiedy zmiana prawa wejdzie w życie. Chcemy mieć pewność, że przyszłość słoni jest dla premier Tajlandii sprawą priorytetową.

mat.prasowe WWF Polska

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze