1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Styl Życia
  4. >
  5. Pomagajmy pszczołom!

Pomagajmy pszczołom!

14 czerwca, w centrum Warszawy, przy Rondzie Dmowskiego, uruchomiony został licznik pokazujący dramatyczne tempo wymierania pszczół w Polsce. W ten sposób marka Kujawski zainicjowała akcję społeczno-edukacyjną „Z Kujawskim pomagamy pszczołom”. Celem akcji jest zwrócenie uwagi na problem masowo ginących pszczół i edukacja na temat tego, w jaki sposób każdy z nas może się przyczynić do ratowania owadów zapylających 78% procent roślin na naszej planecie.

O tym jak wielką rolę pełnią pszczoły w naszym życiu świadczy fakt, że zapylają rośliny, z których powstaje 1/3 żywności. Bez ich udziału wiele gatunków roślin nie mogłoby się rozwijać lub ich uprawy dawałyby niewielkie plony. Niestety od kilku lat pszczoły masowo giną. Już w latach 60 ubiegłego wieku zaobserwowano masowe wymieranie całych rodzin pszczelich w Stanach Zjednoczonych, gdzie w niektórych regionach zginęło nawet do 80 proc. pszczelich rodzin. W Polsce to zjawisko nie jest jeszcze tak nasilone, ale w niektórych regionach kraju nie przeżywa zimy 30 proc. rodzin pszczelich.

Pomimo olbrzymiego zaangażowania naukowców z całego świata nie udało się ustalić, jakie są przyczyny masowego wymierania pszczół. Zdaniem specjalistów mechanizm wywołujący ginięcie pszczół jest bardzo złożony i wynika z namnożenia się różnych czynników. Wymienia się wśród nich skażenie środowiska, stosowanie chemii w rolnictwie, choroby pszczół, zmiany klimatyczne, a nawet promieniowanie emitowane przez telefonię komórkową.

Akcja „Z Kujawskim pomagamy pszczołom” jest realizowana w ścisłej współpracy merytorycznej z Białowieskim Parkiem Narodowym. Eksperci BPN, czerpiąc z bogatej tradycji bartnictwa Puszczy Białowieskiej, odtworzą w ramach akcji barcie dla ponad 100 tysięcy pszczół.

„Barcie zostaną zasiedlone pszczołami rasy środkowoeuropejskiej linii M Augustowskiej, objętej programem ochrony dawnych ras w Polsce. Każdy będzie mógł obejrzeć „na żywo” funkcjonujące barcie, ich zewnętrzne wyposażenie, zobaczyć znak własności bartnika, obserwować pszczoły przylatujące i wylatujące z barci. Dzięki specjalnym tablicom informacyjnym będzie można poznać życie pszczół i pszczołowatych, historię bartnictwa w Puszczy Białowieskiej oraz szczegóły budowy barci i jej wyposażenia” – powiedział Zdzisław Szkiruć, dyrektor Białowieskiego Parku Narodowego.

We współpracy z BPN zostanie także ogłoszony konkurs na opracowanie scenariusza ekspozycji edukacyjnej o pszczołach i pszczołowatych. Marka Kujawski sfinansuje nagrodę dla zwycięskiej koncepcji wystawy oraz projekt wykonawczy ekspozycji. Efektem akcji będzie również opracowana przez ekspertów BPN książka na temat pszczół i pszczołowatych, ich roli w ekosystemie, znaczeniu dla człowieka oraz prostych rozwiązaniach, które pomogą zachować różnorodność biologiczną w naszym najbliższym środowisku.

W akcję zaangażowali się także prof. Jerzy Wilde, Kierownik Zakładu Pszczelnictwa na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim w Olsztynie i Maja Popielarska, autorka programów i książek poradnikowych na temat pielęgnacji roślin. Jako ambasadorzy akcji  będą dzielić się swoją wiedzą i doradzą, w jaki sposób każdy z nas może uczynić swoje otoczenie bardziej przyjaznym dla pszczół.

Na stronie internetowej akcji znajdują się proste i praktyczne wskazówki, dzięki którym każdy może uczynić swoje otoczenie przyjaznym dla pszczół. Porady i ciekawostki na temat pszczół będą przydatne także w wirtualnym świecie. Uczestnicy akcji „Z Kujawskim pomagamy pszczołom” mogą zakładać na stronie akcji wirtualne ogrody i pielęgnować je, dbając tym samym o dobre warunki życia dla pszczół. Na najlepszych ogrodników – przyjaciół pszczół czekają nagrody w postaci wycieczki do Białowieskiego Parku Narodowego.

Prawdziwe i przyjazne pszczołom kwiaty będzie można zasadzić natomiast w Parku Kultury w Powsinie w niedzielę, 19 czerwca, podczas „Dnia Ratowania Pszczół”. Organizatorzy akcji wraz z Mają Popielarską będą edukowali, zachęcali do pomagania pszczołom i posadzenia w Parku lubianych przez pszczoły kwiatów.


ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze