1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. REKLAMA

Wpływ Zero –to co zużyjesz możesz zrekompensować

Każdy z nas, w mniejszym lub większym stopniu wpływa na środowisko. Zużywając gaz, paliwo, elektryczność czy wodę produkujemy dwutlenek węgla. Jednak nasze działania, powodujące emisję CO2 można Ziemi „wynagrodzić”, choćby poprzez opiekę nad lasami i sadzenie nowych drzew.

Do takich wniosków doszli m.in. przedstawiciele , włoskiej stacji radiowej, którzy w 2001 roku stworzyli innowacyjny projekt o nazwie „Impatto Zero” (Wpływ Zero). Jego celem jest obliczanie i redukcja emisji CO2, spowodowanej przez działalność pojedynczych osób, firm, czy organizację wydarzeń, a także konsultacje w celu zmniejszenia CO2 i kompensowanie tego, czego nie da się zredukować, m.in. poprzez sadzenie nowych drzew i opiekę nad lasami, które są w stanie wchłaniać tę emisję.

Wpływ Zero zajmuje się parkami i rezerwatami we Włoszech (Nord di Milano, Delle Cave, Del Ticino, rezerwatem Della valle dell’Aniene), a także w innych miejscach na świecie. Drzewa sadzi się w kilku państwach. Wybór padł w pierwszej kolejności na Kostarykę, ponieważ jest to kraj z największą na świecie bioróżnorodnością. W tej chwili aż 27% terytorium Kostaryki to tereny pod ochroną.  Dzięki partnerom, których Wpływ Zero znalazł w Kostaryce, udało się włączyć w program lokalne społeczności i szkoły. Zorganizowano też kursy przygotowujące bezrobotnych do wykonywania zawodu przewodnika po rezerwatach przyrody.

Drugim wybranym krajem jest Madagaskar, gdzie podobnie jak na Kostaryce przyroda charakteryzuje się wielką różnorodnością. Mieszka tam aż 5% wszystkich gatunków zwierząt, przy czym 80% z nich to gatunki endemiczne, występujące tylko na Madagaskarze.

Do akcji Wpływ Zero może się przyłączyć każdy zainteresowany, po prostu wchodząc na stronę LifeGate i korzystając z kalkulatora, który przeliczy nasze zużycie energii na ilość drzew potrzebnych do „przerobienia” wyprodukowanego przez nas dwutlenku węgla. Na przykład, metr kwadratowy lasu wchłania około 0,7 kg dwutlenku węgla rocznie, tymczasem przejechanie 10 000 km samochodem to 700 kg CO2 w atmosferze. Proste obliczenia mówią: aby zutylizować tyle zanieczyszczeń, potrzeba aż 903 metrów kwadratowych lasu. Do dyspozycji są 3 opcje: kalkulator „zwykły” (dokładniejszy), szybki i kalkulator „stylu życia”. Stosując ten pierwszy, wpisuje się do elektronicznych rubryk dane dotyczące comiesięcznych i corocznych wydatków. Kalkulator „pyta”, ile wynoszą opłaty za elektryczność, gaz, wodę, wywóz śmieci. Następnie, ile zużywa się benzyny i innych rodzajów paliwa. Ile kilometrów pokonuje się co miesiąc (albo corocznie) samolotem, pociągiem, autobusem, tramwajem i metrem. Dane zostają zsumowane i kalkulator oblicza, ile dwutlenku węgla wyprodukowały wszystkie te „aktywności”. Następnie proponuje, ile euro można w zamian za to przeznaczyć na sponsorowanie lasów we Włoszech, na Kostaryce lub Madagaskarze. Ostatni krok to decyzja, które z tych miejsc/parków/rezerwatów przyrody wesprzeć finansowo, i wybór rodzaju płatności (karta lub przelew bankowy).

Korzystając z drugiego rodzaju kalkulatora, Włoch zaznacza tylko, w której części Italii mieszka, i ile kilometrów pokonuje rocznie samolotem, a ile miesięcznie samochodem i środkami transportu miejskiego. W tabelach trzeciego kalkulatora może zaznaczyć, ile osób mieszka w mieszkaniu / domu, a wtedy pojawią się uśrednione liczby dotyczące zużycia energii, wyliczone „z góry” dla przeciętnego mieszkańca domostwa jedno-, dwu-, trzyosobowego. Co ciekawe, można się tam również dowiedzieć, w jakim stopniu zanieczyściliśmy atmosferę organizując „przeciętne” wesele - na 100 lub 200 osób. Według włoskich statystyk wesele na 100 gości jest równoznaczne z emisją 2450 kg CO2, podczas gdy 200 gości to 4650 kg tej substancji.

Od 2001 już 600 firm i przedsiębiorstw przystąpiło do projektu, zmniejszając lub kompensując emisję dwutlenku węgla do środowiska. Są wśród nich restauracje, hotele, sklepy meblowe, salony fryzjerskie i gabinety dentystyczne. Są też biura podróży i mediolańskie galerie. Muzycy nagrywają single lub całe albumy „z Wpływem Zero” (produkcja i dystrybucja płyt jest rekompensowana sadzeniem lasów). Kolejnym przykładem może być  wrześniowy Al Plan Folk Festiwal w Dolomitach, gdzie energia zużyta na nagłośnienie, oświetlenie i rozreklamowanie zostanie zwrócona naszej planecie w postaci tysięcy drzew posadzonych na Madagaskarze.

Ponad 300 milionów produktów, które od 2001 weszły na włoski rynek, opatrzonych jest znakiem firmowym Wpływu Zero.

We Włoszech głównym partnerem „ekologicznym” Wpływu Zero jest GEV (Guardie Ecologiche Volontarie, czyli Wolontariusze Straży Ekologicznej), która to instytucja działa też na Kostaryce i Madagaskarze. Wpływ Zero współpracuje również z ministerstwami ochrony środowiska obu krajów: Kostaryki i Madagaskaru.

Działalność Wpływu Zero atestuje Bios -organ wydający certyfikaty dotyczące ochrony środowiska, uznawany w Unii Europejskiej.

Konsultacja i tłumaczenia: Dorota Skomra

Źródła: , ,

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze