1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Styl Życia
  4. >
  5. Utrata pracy - jak sobie z tym poradzić?

Utrata pracy - jak sobie z tym poradzić?

123rf.com
123rf.com
Utrata pracy to ogromny stres. Co możesz zrobić, żeby go zminimalizować? Jak poradzić sobie z niepewnością?

1. Dzwoń do przyjaciół

Badania wskazują, że sieć przyjaciół to najlepszy sposób na znalezienie pracy. (Podobnie zresztą jak na znalezienie męża.) Dlatego powiadom ich, w jakiej jesteś sytuacji i poproś o pomoc. Prędzej czy później powinien pojawić się odzew. Poza praktyczną pomocą, rozmowa z przyjaciółmi w takim momencie jest wspierająca i krzepiąca. Gdy uzmysłowisz sobie, że nie jesteś sama, łatwiej przejdziesz przez ten czas niepewności.

2. Skorzystaj z sieci społecznościowych

Nawet gdy nie jesteś ich entuzjastką, pomyśl o tym, żeby tam zaistnieć w celu znalezienia pracy. Tą drogą dotrzesz do ludzi z branży i do firm, które być może poszukują kogoś takiego jak ty.

3. Nie trać pogody ducha

Fakt utraty pracy nie świadczy o tym, że jest z tobą coś nie w porządku. Zazwyczaj, kiedy coś takiego się dzieje, jakaś część nas chce zmiany. Tylko z lęku trzymamy się tego, co znane i pozornie pewne. Potraktuj to wydarzenie jako szansę na to, żebyś do życia zaprosiła nową jakość. Uświadom sobie, że miejsce w którym jesteśmy teraz, jest zawsze najlepsze. Przekonujemy się o tym później. Ten czas wykorzystaj na weryfikację swoich umiejętności, talentów i celów. Czego jeszcze nie pokazałaś światu? Może warto zainwestować w jakiś kurs czy szkolenie? Jakiekolwiek działanie zawsze poprawia samopoczucie.

4. Popatrz realnie na swoje lęki

Z jakiego powodu trzymałaś się starej pracy? Na przykład ze względu na ubezpieczenie zdrowotne? Weź pod uwagę inne opcje rozwiązania tego problemu. Inne źródła utrzymania i tańsze ubezpieczenie? Zbadaj stan swoich finansów, rozłóż je tak, żeby jak najdłużej przetrwać. Zastanów się, kogo możesz poprosić o ewentualną pomoc.

5. Trzymaj się swoich priorytetów

Rozważ, czego nie chcesz, jeśli chodzi o pracę. Na co się nie zgodzisz i na jaki kompromis nie pójdziesz. Ustalenie tego samej ze sobą przyniesie ci jasność i ulgę. Nie będziesz rozmyślać o tym, jak ci będzie źle, jeśli pójdziesz na zbyt daleko idące ustępstwa. Trochę się odprężysz, a to wpłynie pozytywnie na szukanie odpowiedniej dla ciebie pracy.

6. Pracuj nad swoimi przekonaniami

W momentach zagrożenia odzywają się w nas najgorsze przekonania o świecie i nas samych. Wydaje nam się, że wokół nas nie jest bezpiecznie, a my mamy jakiegoś ogromnego pecha i jesteśmy do niczego. Bądź świadoma takich myśli i zmieniaj je. Załóż, że w każdej chwili twoja sytuacja może zmienić się na lepszą i że wszystko dobre jest możliwe.

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze