1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Styl Życia

Aplikacje na wakacje. Które z nich przydają się podczas podróży?

Radzimy, jakie aplikacje warto mieć ze sobą w podróży (fot. iStock)
Radzimy, jakie aplikacje warto mieć ze sobą w podróży (fot. iStock)
Pakowanie walizek to nie lada wyzwanie – cała sztuka polega na tym, by wziąć to, co niezbędne, i nie zrobić nadbagażu. Zasada ta sprawdza się również w przypadku smartfona lub tabletu. Radzimy, jakie aplikacje zabrać ze sobą w podroż. 

Tanie podróżowanie

Bezpłatną aplikację BlaBlaCar pobierzesz i z Google Play, i z App Store, możesz też korzystać z niej na www.blablacar.pl. To chyba najpopularniejszy w Polsce system, dzięki któremu za parę złotych można dotrzeć do miejsca przeznaczenia – przydatny zarówno dla kierowców (jeśli nie lubisz podróżować sama albo chcesz, by zwrócił ci się koszt benzyny), jak i dla pasażerów (zabranie się z kimś samochodem często jest szybsze, ciekawsze i tańsze niż pociągiem czy autobusem). Serwis podaje, że ma 20 milionów użytkowników i skuteczny sposób weryfikowania prawdziwości danych osobowych zarówno oferujących podwózkę, jak i chcących się na nią załapać.

Ile to kosztuje?

Z pewnością każdemu obieżyświatowi, zwłaszcza preferującemu egzotyczne kierunki, przyda się przelicznik walut, i to taki, który działa także offline. Taka aplikacja dostępna w wersji darmowej zarówno na Androida, jak i na iOS jest XE Currency – w bazie są wszystkie waluty świata.

Kali mówić po chińsku 

Tubylcy na ogół bardzo doceniają fakt, że staramy się mówić w ich języku. Pomocna może się okazać aplikacja na Androida pod nazwą Wielojęzyczny Słownik Polski. Jest to bezpłatna aplikacja, bez reklam, która działa także offline, zatem jest bardzo przydatna w podroży. Zawiera tłumaczenia polskich słów na kilkadziesiąt innych języków i na odwrót, a w kilku językach – angielskim, niemieckim, francuskim, hiszpańskim, włoskim – umożliwia odtworzenie wymowy wybranego słowa.

Gdzie najlepiej?

Trudno wyobrazić sobie planowanie wakacji albo poruszanie się po nowym miejscu bez przewodnika TripAdvisor. Jest dostępny w formie aplikacji na Androida i iOS, a także jako serwis www. To przewodnik tworzony przez samych turystów – dzięki ich rekomendacjom lub recenzjom poznasz prawdziwe informacje o hotelu, w którym chcesz się zatrzymać, a także dowiesz się, gdzie najlepiej i najsmaczniej (albo najtaniej) zjeść, co zwiedzić i jakich atrakcji nie można ominąć. Są też mapy i zdjęcia. Z aplikacji możesz korzystać także wówczas, gdy nie jesteś podłączona do Internetu.

Zdalne zarządzanie

Dzięki aplikacji Kayak (jest dostępna na Androidy, iOS, Windows Phone i Kindle) możesz śledzić status swojego lotu, wypożyczyć samochód, a także zarezerwować hotel w najbardziej atrakcyjnej i korzystnej formie oraz cenie. Serwis (www.kayak.pl) oraz aplikacja pozwalają bowiem na porównywanie setek stron z ofertami podroży na całym świecie w trakcie jednego wyszukiwania. Jest duża szansa, żeby znaleźć najlepszą dla siebie ofertę, a następnie śledzić na bieżąco status usługi. Można też stworzyć listę bagażu i sprawdzać kursy walut.

Po Polsce

Dla tych, którzy cenią sobie polski krajobraz i chcą poznać dobrze własny kraj, ciekawym rozwiązaniem zapewne okaże się aplikacja Polska na wakacje. Możesz zacząć wyszukiwanie od punktów najbliższych twojego miejsca zamieszkania (dzięki geolokalizacji) albo wybrać jedną z już gotowych propozycji, np. Dolinę Narwi, Jurę Krakowsko-Częstochowską, Hel czy – dla miłośników urbanistyki – większe i mniejsze miasta. Dostępne są opisy, mapy, zdjęcia, wykazy ścieżek rowerowych oraz adresy wybranych miejsc noclegowych. Aplikacja jest darmowa i dostępna na iOS i Windows Phone.

Na pomoc!

Aplikacja Ratunek (ratunek.eu) z geolokalizacją pozwala na wezwanie pomocy w polskich górach lub nad wodą – wystarczy trzykrotnie stuknąć w aplikacje (warunek konieczny do uzyskania pomocy), by nawiązać rozmowę z ratownikami. Do wezwania pomocy na drodze służy m.in. aplikacja Hollo.

Przeczytaj potem

Pocket to aplikacja przydatna w podróży. Dzięki niej treści dostępne, gdy masz połączenie z Internetem, możesz odczytać później, np. przemieszczając się środkami transportu albo w miejscu, gdzie nie ma Wi-Fi. Jak to możliwe? Pocket pozwala zapisywać strony z Internetu, by powrócić do nich później. Dostępny w przeglądarce, na Androidzie i iOS. Możesz powrócić do artykułu czy filmu na YouTube w każdej chwili z dowolnego urządzenia, nie będąc online.

Muzyka w trybie OFF

Gdy się przemieszczamy, miło jest posłuchać muzyki, ale niekoniecznie tej, którą mamy w urządzeniu. Może lokalnych dźwięków z radia? Ale nie zawsze mamy dostęp do Internetu. Na szczęście jest MixRadio – słuchanie za darmo muzyki, także offline, na Androidzie i na iOS. Możesz podążać za podpowiedziami aplikacji albo tworzyć własne miksy, ściągać ulubione utwory, by móc je odsłuchać, gdy dostęp do sieci nie będzie możliwy albo jakość połączenia okaże się za słaba.

Tramwaj w obcym mieście 

Kilka przydatnych aplikacji, gdy znajdziesz się w obcym, choć polskim mieście. Do wyszukiwania przystanków autobusowych i tramwajowych, wzywania taksówek, określania odległości przydadzą się aplikacje JakDojadę (jest też serwis jakdojade.pl), Go2Stop czy iTaxi oraz ZłapTaxi.

Notatki z podróży 

Jest co najmniej kilka aplikacji, dzięki którym możesz na bieżąco prowadzić dziennik podróży w smartfonie lub na tablecie, dodawać dźwięki, zdjęcia, tworzyć widokówki do znajomych, a nawet na bieżąco informować ich o trasie, która przemierzasz, dzięki możliwości dzielenia się wrażeniami na Facebooku czy Twitterze. Najpopularniejsze to Trip Journal, Dziennik z wakacji i podróży, Clever moment (odpłatny cyfrowy pamiętnik, nie tylko podróży, ale i ważnych chwil na co dzień, które chcesz utrwalić) czy My Travel Story.

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze