1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. REKLAMA

Bawełna organiczna – co warto o niej wiedzieć?

Na sklepowych wieszakach coraz częściej pojawiają się ubrania z bawełny organicznej. Co więcej, wiele marek decyduje się na utworzenie całych kolekcji uszytych z tego materiału. Czym jest bawełna organiczna i co różni ją od bawełny konwencjonalnej? Skąd wzięła się jej popularność i dlaczego warto inwestować w garderobę wykonaną z tego typu tkaniny?

Organiczny sposób uprawy

Największym wyróżnikiem bawełny organicznej jest sposób jej uprawy. Hodowcą tej odmiany rośliny nie może zostać każdy. Takie osoby muszą zdobyć, a następnie utrzymać odpowiednie certyfikaty, m.in. te potwierdzające, że gleba, na której ma być uprawiana roślina, przez co najmniej 3 lata nie przyjmowała substancji chemicznych. W całym procesie hodowli wykorzystywane są tylko substancje biodegradacyjne, np. kwasek cytrynowy czy obornik. Co więcej, bawełna zbierana jest zgodnie z naturalnym cyklem rozwoju, a plony zbierane są ręcznie. Cały proces pochłania zdecydowanie mniej wody niż uprawa bawełny konwencjonalnej, dlatego takie rozwiązanie coraz częściej stosowane jest w krajach cierpiących na jej deficyty. Warto dodać, że w tego typu hodowlach kontroli poddawany jest nie tylko sposób uprawy, ale także poszanowanie praw pracowników zatrudnianych przy zbiorach i wytwarzaniu ubrań.

Ubrania z bawełny organicznej

Choć koszt uprawy, a tym samym wytworzenia ubrań z bawełny organicznej jest dużo większy niż w przypadku bawełny konwencjonalnej, to coraz więcej firm odzieżowych decyduje się na przygotowywanie kolekcji z tego typu materiału. Jedną z nich jest , która w ofercie swojej flagowej marki Reserved ma produkty wykonane z tkanin z bawełny organicznej oraz uszyte w procesie organicznym. Co je wyróżnia? Drugi rodzaj produktów obejmuje nie tylko organiczny materiał, ale także ekologiczny proces powstawania całego ubrania – od przędzenia, po printy i nadruki.

Zalety bawełny organicznej

Czy skoro ceny uprawy, a tym samym ubrań z bawełny organicznej są wyższe, to dużym markom opłaca się taka inwestycja? Świadome firmy, mające na względzie dobro środowiska oraz bezpieczeństwo klientów, dostrzegają szereg zalet. Po pierwsze, uprawy bawełny organicznej przekładają się na promowanie ekologii i wspieranie ekologicznego rolnictwa. Tego typu gospodarka naturalna nie powoduje zanieczyszczeń wód gruntowych i rzek oraz zmniejsza emisję dwutlenku węgla do atmosfery. Po drugie, hodowle organiczne dbają o prawa swoich pracowników, a regularne kontrole przeciwdziałają ewentualnym uchybieniom. Po trzecie, ubrania z bawełny organicznej nie zawierają groźnych dla zdrowia substancji chemicznych i są zdrowe dla użytkowników. Dzięki jakości (środki chemiczne nie osłabiają włókna) klienci otrzymują trwały produkt, który odpowiada ich potrzebom.

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze