1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. REKLAMA

Co zrobić z ubezpieczeniem po zakupie auta?

Kupno używanego samochodu wiąże się z przejęciem wykupionej do niego polisy OC. (Fot. materiały prasowe)
Kupno używanego samochodu wiąże się z przejęciem wykupionej do niego polisy OC. (Fot. materiały prasowe)
Kupno używanego samochodu wiąże się również z przejęciem wykupionej do niego polisy OC. W kontekście takiego ubezpieczenia obie strony transakcji mają jednak do dopełnienia pewne formalności, gdyż w przeciwnym razie może to grozić stratą finansową. Przed kupującym pozostaje także dylemat dotyczący tego, co zrobić z taką polisą. Jak to wygląda i jak najlepiej postąpić?

Do kiedy obowiązuje przejęte OC?

Osoba, która sprzedaje pojazd przekazuje nabywcy nie tylko kluczyki i dowód rejestracyjny pojazdu, ale też jego ubezpieczenie OC (chyba, że polisa nie była wykupiona). Przejęte ubezpieczenie obowiązuje tylko do chwili ukończenia jej ważności. Należy przy tym pamiętać, że w myśl obecnych zasad taka umowa nie zostanie automatycznie przedłużona, jak miało to miejsce w przeszłości.

Z perspektywy kupującego wyklucza to sytuację, w której ze względu na swoją nieuwagę musiałby opłacać potem dwie składki za to samo auto. Tak działo się kiedyś, gdy ktoś wykupił polisę u nowego ubezpieczyciela, a nie wypowiedział w porę dotychczasowej umowy i ta została przedłużona. Z drugiej strony gwarantowało to zachowanie ciągłości ubezpieczenia – obecnie do momentu upływu daty ważności polisy, trzeba zawrzeć umowę z tym samym lub innym towarzystwem. Które TU wybrać? Skorzystaj z porównywarki cen ubezpieczenia na i wybierz najlepszą ofertę.

Wypowiedzenie umowy ubezpieczeniowej

W kontekście nabywcy istnieją tak naprawdę dwa rozwiązania dotyczące przejętej polisy OC: można ją zatrzymać i korzystać z niej do terminu jej wygaśnięcia, ale w każdej chwili można też wypowiedzieć taką umowę. Co ważne, można tego dokonać w dowolnej chwili – od razu, po miesiącu czy po dwóch miesiącach. W przypadku takiego działania sprzedający może liczyć na zwrot niewykorzystanej składki. On sam nie może jednak wystąpić o rozwiązanie umowy – takie prawo ma tylko kupujący. Nabywca musi też wiedzieć, że jeśli na dany samochód nie było wykupionej polisy OC, to musi wykupić takie ubezpieczenie jeszcze w dniu zakupu auta i koniecznie przed rozpoczęciem jazdy.

Co jest bardziej opłacalne – zachowanie czy wypowiedzenie polisy OC?

Zachowanie czy wypowiedzenie polisy OC? Odpowiedź na to pytanie nie jest jednoznaczna, gdyż poszczególne sytuacje mogą się od siebie różnić, co jest przeważnie uzależnione od ewentualnej rekalkulacji składki. Jest to działanie, do którego prawo ma ubezpieczyciel, choć nie musi z niego korzystać – po zakupie pojazdu warto skontaktować się zatem z daną firmą i dowiedzieć się, jakie będą warunki zachowania polisy. Wynika to z faktu, że wysokość składek OC jest uzależniona nie tylko od modelu i wieku pojazdu, ale również miejsca zamieszkania oraz historii kierowcy. Doświadczony użytkownik w mniejszej miejscowości płaci zatem z reguły zdecydowanie mniej niż młoda osoba w dużym mieście. Jeśli nabywca samochodu jest zatem kierowcą sklasyfikowanym jako taki o znacznie większym ryzyku niż sprzedający, to ubezpieczyciel może zażądać dopłaty do takiej polisy. Niektóre towarzystwa nie stosują jednak takich zasad i zawsze przepisują polisę na nowego kierowcę bez żadnych dodatkowych kosztów – czasem może to być zatem duża oszczędność.

Sprzedajesz lub kupujesz samochód? Pamiętaj o formalnościach, takich jak podatek od czynności cywilnoprawnych (PCC), obowiązek ubezpieczenia OC i dobrze sporządzona . Sprawdź, bo nieprzestrzeganie przepisów może Cię słono kosztować.

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze