1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. REKLAMA

Czy pełnowartościowe karmy dla psów są wystarczające i zdrowe? Jak najlepiej karmić pupila?

Pełnoporcjowa karma dla psów dostarcza niezbędnych składników energetycznych pochodzących z białka, tłuszczy i węglowodanów, a także cenne witaminy i mikroelementy (składniki odżywcze). To szybki i prosty sposób, aby dostarczyć pupilowi wszystkiego, czego potrzebuje, by czuł się pełen sił, był zdrowy i zawsze gotowy do zabawy. Jakie są zalety takiej karmy i w czy jest lepsza od innych sposobów żywienia?

Ilość pożywienia niezbędnego dla zdrowego funkcjonowania pupila musi uwzględniać wiele parametrów, takich jak jego wielkość, wagę, wiek i poziom aktywności. Dieta jest niezwykle ważna, ponieważ wpływa na zdrowie i samopoczucie pupila, dlatego decyzja, czym karmić psa, powinna być przemyślana, świadoma i najlepiej skonsultowana z lekarzem weterynarii. Nie ulega wątpliwości, że sporą popularnością cieszą się gotowe pełnowartościowe karmy dla psów przez fakt wygody i bardzo dobrego składu, ale i tutaj można popełniać błędy żywieniowe.

Czym jest pełnoporcjowa karma dla psów?

Dzięki precyzyjnie opracowanym recepturom pełnoporcjowa karma dla psów w pełni zaspokaja zapotrzebowanie żywieniowe czworonoga na niezbędne substancje pokarmowe – dostarcza energii, składników budulcowych, związków regulujących przemiany chemiczne i innych substancji wspomagających organizm. Produkcja takich karm jest ściśle regulowana prawem, co gwarantuje bezpieczeństwo stosowania: karmy takie nie zawierają żadnych substancji, które mogłyby zaszkodzić zdrowiu. Podawanie pełnowartościowej karmy przez długi czas, a nawet całe życie, zaspokoi wszystkie potrzeby żywieniowe zwierzęcia, pod warunkiem odpowiedniego dopasowania rodzaju i przeznaczenia karmy oraz rzetelnego przestrzegania przez producenta narzuconych mu rekomendacji.

Pełnoporcjowa karma z racji swojego składu jest wystarczająca dla pokrycia dawki dziennej pokarmowej (Rozporządzenie (WE) Nr 767/2009 ‒ definicja adaptowana). Sięganie po karmę pełnoporcjową to pewność, że naszemu psu dajemy odpowiednią ilość składników odżywczych określonych w rekomendacjach FEDIAF (Europejska Federacja Przemysłu Żywieniowego Zwierząt Domowych). Warto przy tym wiedzieć, że w karmie dla psów najważniejsze są składniki pokarmowe, a nie to, skąd pochodzą dane surowce – jest to zgodne z opinią National Research Council która wydaje normy w oparciu o aktualny stan wiedzy naukowej, czyli Nutrient Requirement of Dogs stawiającej na pierwszym miejscu zapotrzebowanie, a nie skład surowcowy.

Karma gotowa pełnoporcjowa występuje najczęściej w dwóch rodzajach, a mianowicie suchej i mokrej, na rynku są także obecne karmy pół-wilgotne (to przekąski). To, jaką karmę podamy – czy tylko suchą, czy tylko mokrą, a może zastosujemy karmienie mieszane – jest sprawą indywidualną. Może być wynikiem preferencji i wygody lub być podyktowane wskazaniami weterynaryjnymi.

Jak dobrać odpowiednią karmę dla psa?

Zaburzenia rozwojowe u szczeniąt w ogromnej ilości przypadków to skutek błędów żywieniowych wynikających z nieprawidłowych porcji oraz stosowania nieprawidłowo zbilansowanych pokarmów gotowych i samodzielnie skomponowanych. Aktualny stan wiedzy jasno określa optymalny zakres dostarczanych składników odżywczych, aby zapewnić prawidłowy rozwój szczeniaka. Znaleźć je można w wytycznych FEDIAF mówiących o co najmniej 40 składnikach, z tym że w wieku szczenięcym niezwykle ważne jest prawidłowe zbilansowanie wapnia i fosforu dla mocnego układu szkieletowego, dlatego warto sięgać po karmy dla szczeniąt, które gwarantują ich odpowiednią podaż.

Pies osiągający dojrzałość wymaga przemyślanego i regularnego schematu żywienia. Dieta powinna opierać się na właściwej równowadze pomiędzy pięcioma głównymi grupami składników odżywczych, a mianowicie białkiem, tłuszczem, składnikami mineralnymi, witaminami i węglowodanami. Tę równowagę powinna zapewniać każda dostępna na rynku pełnoporcjowa karma, która jest opracowywana tak, aby pokryć potrzeby wszystkich ras.

Należy mieć na uwadze, że mniejsze rasy cechuje szybszy metabolizm, a u niektórych psów/ras zapotrzebowanie energetyczne może być nawet dwa razy większe w zależności od poziomu aktywności i stanu zdrowia. Większe rasy charakteryzują się wolniejszym metabolizmem, przy czym mają większy apetyt i wymagają odpowiedniego dopasowania składników, aby wzmocnić ich stawy oraz układ szkieletowy. Najlepiej w takim przypadku stosować dietę specjalnie opracowaną pod daną rasę czy wielkość czworonoga.

Specjalna dieta przyda się również w przypadku stwierdzenia nadwrażliwości czy alergii pokarmowej. U psów powszechnie unikanym surowcem są ziemniaki oraz w mniejszym stopniu pszenica. Opiekun poszukujący karm, które jej nie zawierają, znajdzie odpowiednie produkty Rozwiązaniem jest tutaj stosowanie karmy dla psów bez pszenicy. Przykładem jest Purina BEYOND® dla wszystkich ras pozbawiona dodatku pszenicy, sztucznych barwników, aromatów i konserwantów. Na pierwszym miejscu w składzie znajduje się produkt pochodzenia zwierzęcego – np. jagnięcina, kurczak lub łosoś. Skład jest zgodny z Kodeksem Dobrej Praktyki Etykietowania FEDIAF. Tutaj znajdziesz więcej informacji o karmie dla psa BEYOND®:.

Sytuacja, w której można rozważyć opracowanie indywidualnej diety i stosowanie konkretnych wytycznych żywieniowych, jest aktywność psa. Kiedy jest bardzo aktywny, potrzebuje sporej ilości tłuszczu, białka i witamin (zwłaszcza z grupy B). Mniej aktywnym psom można podawać karmy w formule light, które mają przynajmniej o 15% niższy poziom tłuszczu niż produkty standardowe. Czasem jednak najlepiej jest po prostu podawać odpowiedniej wielkości porcję i pilnować, aby nasz pies się nie przejadał.

Jeśli nie mamy pewności, jak karmić psa i jaką dietę stosować, najlepiej skonsultować się z lekarzem weterynarii lub specjalistą żywienia zwierząt. Jednocześnie zawsze należy obserwować psa – gwałtowny spadek masy ciała lub jej wzrost może sygnalizować potrzebę zmiany nawyków żywieniowych.

Jak karmić psa?

Wśród metod karmienia psów wyróżnia się dwie podstawowe: regularne o wyznaczonych porach oraz żywienie z nieograniczonym dostępem do pożywienia. Najpopularniejszym sposobem jest karmienie kilka razy dziennie. Reguła jest prosta: jeśli pies otrzymuje stałe posiłki podobnie jak jego właściciel, nie interesuje się nie swoją miską. Ponadto dzięki temu łatwiej będzie nam kontrolować, ile kalorii spożywa pupil i będziemy mogli ograniczyć jego przejadanie się. Do tego zbudujemy więź z czworonogiem, ponieważ wykazujemy troskę i przyzwyczajamy go do swojej obecności.

Co do częstotliwości podawania karmy, to zazwyczaj małe psy wymagają częstszego karmienia, nawet 4-5 razy dziennie, w przypadku dużych warto rozważyć rzadsze karmienie (ale przynajmniej 2 x dziennie), ponieważ mają skłonność do szybkiego pochłaniania karmy dla psów, co może prowadzić do problemów jelitowych.

Niezwykle ważne jest, aby oprócz wysokiej jakości odżywczej karmy zapewnić zwierzęciu komfort i warunki do spokojnego karmienia. Posiłek powinien być podawany w cichym miejscu, z dala od domowego zgiełku. W przypadku kilku psów najlepiej karmić je osobno, aby uniknąć bójek o jedzenie. Miskę najlepiej postawić na podłodze łatwej do mycia lub na specjalnej macie, żeby później łatwo oczyścić powierzchnię z rozrzuconych resztek pokarmowych. Większym psom należy podawać jedzenie w miskach na stabilnym statywie, a łapczywie jedzącym wprowadzić żywienie interaktywne.

Mokrą karmę dla psa należy podawać w temperaturze pokojowej, ponieważ zachowuje wówczas pełnię smaku i aromatu, jest przy tym łatwiejsza w trawieniu. Nie należy pozostawiać takiej karmy w misce dłużej niż 3 godziny, ponieważ mogą się w niej rozwinąć bakterie przyczyniające się do niestrawności. Inaczej jest to w przypadku suchej karmy: ją można zostawić w misce nawet do 12 godzin.

Warto również przyjrzeć się smakołykom. Jeśli zdecydujemy się je podawać, powinniśmy zmniejszyć wielkość głównego posiłku o ich równowartość kaloryczną. W ten sposób unikniemy przekarmienia psa. Zasadą jest ograniczenie ilości przysmaków, gryzaków i ciastek do 10% wielkości dziennego spożycia, ponieważ w praktyce mogą pokrywać, aż do jednej trzeciej zapotrzebowania kalorycznego psa!

Odżywcza karma sucha czy mokra?

Najwygodniejsza jest zarówno mokra, jak i sucha karma dla psa, ponieważ po nasypaniu do miski pies może ją zjeść natychmiast, a my mamy możliwość kontrolowania jej ilości. Karmiąc każdym rodzajem karmy, zapewnij zawsze dostęp do źródła świeżej wody. Pamiętaj jednak, że gdy je mokra karmę może pić jej mniej. Przy tym może nie sprawdzić się u starszych psów, które wymagają wilgotnego jedzenia przez problemy z gryzieniem i przeżuwaniem. W suchej karmie znajduje się tylko 8-14% wody, jest również bardziej kaloryczna, bo ma średnio na 100 gram ma od 370 do 400 kcal w zależności od rodzaju. Ze względu na swoją 3x większą koncentrację odżywczą, może dawać większe uczucie sytości o spożyciu znacznie mniejszej porcji niż karma mokra, co oznacza, że pies szybciej czuje się najedzony.

Mokra karma dla psa zawiera aż do 80% wody. Ma nawet cztery razy mniejszą kaloryczność niż karma sucha, pies więc musi zjeść jej 3-4 razy więcej, aby poczuć się sytym. Zaletą jest intensywny aromat i wysoki poziom tłuszczu, które sprawiają, że pies chętnie je podaną mu karmę, zwłaszcza dotyczy to starych i schorowanych psów, które potrzebują dodatkowych bodźców, by jeść. Ten rodzaj pełnowartościowej karmy dla psów będzie idealny dla psów zmagającymi się ze schorzeniami w obrębie jamy ustnej i wrażliwymi dziąsłami. Karma mokra może służyć jako stymulator pobierania porcji dziennej i w odpowiedniej porcji, może wspomagać optymalne pobranie wody w pokarmie.

Możemy rozważyć także karmienie mieszane. W praktyce to nic innego jak mieszanie suchej karmy z mokrą w odpowiednich proporcjach. Zanim jednak na to się zdecydujemy, warto sprawdzić wartości odżywcze, aby zapewnić zbilansowaną dietę, i jednocześnie nie przekarmić psa.

W Polsce żyje niemal 8 mln psów i ponad 6 mln kotów. Szacuje się, że dzisiaj około 70% zwierząt domowych wciąż jest karmionych domowym jedzeniem. Mimo tego rynek karm dla psów dynamicznie rośnie. Producenci oferują nowe, ulepszone karmy suche i mokre oraz zachęcają kampaniami do sięgania po pełnowartościowe karmy dla psów. Wśród wielu wymienianych zalet należy podkreślić, że ten rodzaj karmy jest dopasowany pod potrzeby żywieniowe i w pełni pokrywa zapotrzebowanie pupila. Co do właścicieli, to na pewno docenią gotowe karmy, które nie zawierają substancji toksycznych lub przypraw i aromatów mogących zaszkodzić. Dzięki dostosowaniu karmy do rasy i potrzeb psa można zapewnić mu lepszą kondycję, a przede wszystkim dobre samopoczucie, dzięki czemu będzie miał ciągle chęci do psot i zabaw.

Źródła:

https://www.purina.pl/pies/karmienie-i-odzywianie-psy/zywienie-doroslego-psapies

https://zywieniepsow.ur.krakow.pl/zasoby/128/Streszczenie-2018-suche.pdf

https://www.pb.pl/psy-i-kotyw-krainie-luksusu-934536

www.polkarma.pl

 

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze