fbpx

Dalmacja – raj dla miłośników romantycznych widoków

Dalmacja – raj dla miłośników romantycznych widoków
Edom

Dalmacja (Wybrzeże Dalmatyńskie) jest najpopularniejszym regionem turystycznym Chorwacji. Położona nad Morzem Adriatyckim ciągnie się od wyspy Pag do Zatoki Kotorskiej. Oferuje odwiedzającym śródziemnomorski klimat, czyste morze i zapierające dech w piersiach widoki.
Dalmacja to nie tylko fantastyczne plaże, ale i tysiące wysp, gaje cytrusowe i oliwne oraz liczne malownicze wodospady. Jest idealnym miejscem zarówno dla miłośników nurkowania, jak i wycieczek górskich. Tu staniemy twarzą w twarz z historią, jako że na tym terenie początki państwowości sięgają VII wieku p.n.e. Spośród tysięcy malowniczych miast i miasteczek prezentujemy Zadar, Szybernik, Split i Dubrownik, by zachęcić do zwiedzania miłośników romantycznych widoków.

Warto przed wyjazdem zarezerwować kwaterę. Dla osób preferujących indywidualny wypoczynek dobrym rozwiązaniem jest wynajęcie apartamentu, który pozwala na pełną swobodę i zachowanie prywatności, szczególnie jeśli ma to być romantyczny wyjazd we dwoje.

Zadar – mały chorwacki Rzym

Zadar porównywany jest do wiecznego miasta. A to z racji swej zabudowy wzorowanej na rzymskich zasadach urbanistycznych. Od większych ulic położonych równolegle odchodzi wiele mniejszych uliczek, dzieląc zabudowę na prostokątne insule. W mieście mamy pełen przekrój dziedzictwa starożytności, średniowiecza i odrodzenia. Położone jest tu rzymskie forum wybudowane na zlecenie cesarza Augusta. Na jego części znajdują się fundamenty datowanego na IX wiek kościoła św. Donata będącego unikatową na skalę europejską budowlą zachowaną z czasów przedromańskich. W Zadarze możemy też podziwiać najpiękniejszy kościół Dalmacji – romańską Katedrę św. Anastazji. Po długim spacerze śladami historii niewątpliwą przyjemność sprawi wypoczynek w prywatnym apartamencie, gdzie będzie można zregenerować siły przed kolejnym dniem pełnym niezapomnianych wrażeń.

Z zabytkami doskonale harmonizuje współczesność. Na uwagę zasługuje instalacja „Pochwała Słońca”, która została usytuowana na nadmorskim bulwarze Riwa. Jest to imitacja wszystkich planet Układu Słonecznego. Słońce jest kołem o średnicy 22 metrów, które nocą emituje wielobarwne światła. Kilka lat temu Zadar wzbogacił się o jeszcze jedną ciekawostkę architektoniczną, a mianowicie morskie organy. „Morske Orgulje” to system zanurzonych w morzu rur. Przepływające przez nie fale wywołują niezwykłe dźwięki. Na południe od Zadaru leży Archipelag Kornati, którego część obejmuje ochroną Nacionalni Park Kornati. Archipelag jest w zasadzie niezamieszkały, a główną zabudowę stanowią domki wakacyjne.

Szybenik – słowiańska osada

Szybenik (Sibernik) różni się od większości chorwackich miast głównie tym, że został założony nie przez starożytne plemiona Dalmatów czy przez Rzymian, lecz przez plemiona słowiańskie. Miało to miejsce około VII wieku. Znajduje się tu jeden z najwspanialszych zabytków sztuki sakralnej – Katedra św. Jakuba łącząca w sobie elementy stylów gotyckiego i renesansowego. Widocznym śladem obronnego charakteru miasta z czasów najazdów tureckich są pozostałości fortec św. Anny, św. Mikołaja, św. Jana i Subicevac. Szybenik leży u ujścia rzeki Krka do Adriatyku. W pobliżu znajduje się Park Narodowy Krka słynący z wręcz bajkowych krajobrazów oraz unikatowej fauny i flory, na którą składa się blisko 860 gatunków roślin, 10 endemicznych gatunków ryb, niezliczone rodzaje ptaków oraz nietoperze. Jego główną atrakcją są ciekawe formy geologiczne wydrążone przez wodę w skałach wapiennych oraz przepiękne wodospady, m. in. Roski Slap i Skradinski buk.

Split – „miasto słońca”

To określenie miasto zawdzięcza położeniu między górami na północy a morzem na południu. Wielobarwne zachody słońca w Splicie są niezwykle widowiskowe. Split, liczący sobie 1700 lat, jest miastem portowym Dalmacji Środkowej położonym na niewielkim półwyspie. Jest drugą co do wielkości metropolią Chorwacji. Miejscem wartym odwiedzenia jest niewątpliwie Pałac Dioklecjana datowany na rok 295. Łączy on w sobie zarówno elementy pałacu jak i twierdzy. Wewnątrz znajduje się udostępniane zwiedzającym oktagonalne mauzoleum cesarskie. Wokół pałacu rozciąga się starówka, której ulice i zabudowania są właściwie jego pozostałościami. Do pałacu wiodą dwie bramy – Złota i Srebrna. Przy bramie Złotej znajduje się pomnik chorwackiego biskupa Grgura Ninskiego. Jak głosi legenda, potarcie dużego palca stopy biskupa ma moc spełniania najskrytszych marzeń. Trzeba pamiętać, że Split jest miastem bardzo popularnym i dobrze jest zarezerwować apartament wakacyjny odpowiednio wcześniej.

Dubrownik – raj na ziemi

Tak o tym najbardziej wysuniętym na południe mieście Dalmacji mawiał autor „Pigmaliona” George Bernard Show. Jak większość miast tego regionu, także to posiada niezwykłe dziedzictwo kulturowe sięgające czasów starożytnych. Współczesny Dubrownik został założony w VII wieku. Złoty wiek miasta przypadał na okres od XV do XVII wieku. Z tego czasu zachowało się najwięcej zabytków. Przykładem może być Wielka Fontanna Onufrego z 1438 roku. Jej dotknięcie ponoć przynosi szczęście. Na wprost fontanny znajduje się XVI-wieczny kościół Zbawiciela. Przy placu Luza usytuowany jest gotycko-renesansowy pałac Soza. Wąskie brukowane uliczki zachęcają do romantycznych spacerów. Jak każde miasto turystyczne, także Dubrownik nie zasypia. Znaleźć tu można nie tylko wiele zabytków, ale także innych atrakcji w postaci niezliczonych restauracji, klubów czy miejsc koncertowych. Dubrownik może być także doskonałą bazą wypadową na wyspy Archipelagu Elafickiego czy do pobliskich miejscowości Cavtat, Zaton, Molunat. Warto przejrzeć oferty apartamentów w Dalmacji na edom.pl lub w innych wyszukiwarkach, by móc na dłużej zatrzymać się w tym przepięknym regionie.

Wynajęcie apartamentu wakacyjnego to doskonałe rozwiązanie, jako że mają one zwykle komfortowe wyposażenie i są klimatyzowane. Jest to bardzo ważne, szczególnie po całym dniu spędzonym na wycieczce. Tego typu kwatery są wyposażone również w sprzęt RTV, telewizję satelitarną oraz internet. Jeśli więc nie będziemy mieć ochoty na zwiedzanie, z powodzeniem możemy oddać się błogiemu lenistwu przed telewizorem. Apartamenty zapewniają całkowitą, niczym nieskrępowaną prywatność i domową atmosferę.

Na podróżnych czekają tu tradycyjne specjały kuchni dalmatyńskiej, jak chociażby pršut – rodzaj wędzonej szynki, czy ispod peke (pieczona nad ogniem ośmiornica). Poza tym mamy tu do dyspozycji najróżniejsze gatunki sera, ryb oraz win. Kuchnia dalmatyńska jest lekka i aromatyczna. Nie może w niej oczywiście zabraknąć pachnących słońcem zielonych i czarnych oliwek. Dłuższy pobyt urozmaicany smakowaniem kuchni śródziemnomorskiej, podziwianiem przepięknych krajobrazów czy też kąpielami w krystalicznie czystym morzu spowoduje, że poczujemy się jak w raju.

  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze