1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. REKLAMA

Budka telefoniczna w Design Museum

</a> Więcej zdjęć w galerii
Więcej zdjęć w galerii
Zobacz galerię 5 Zdjęć
Kabina telefoniczna, mikser kuchenny, parkomat i lampka na biurko – nowinki na targach przemysłowych? Nie, to eksponaty na najnowszej wystawie w londyńskim Muzeum Designu

Główną bohaterką ekspozycji jest czerwona kabina telefoniczna – Kiosk K6, jeden z największych symboli brytyjskiego stylu życia. Mimo upowszechnienia się telefonii komórkowej, zaprojektowana przez Gilesa Gilberta Scotta (1880-1960), metalowo-szklana budka ciągle jest nieodłącznym elementem pejzażu miast i wsi Zjednoczonego Królestwa. Aż trudno uwierzyć, że po raz pierwszy pojawiła się nad Tamizą dopiero 75 lat temu. Premiera kabiny, która - jak zachwalała ówczesna prasa – „chroniła przed kapryśną londyńską aurą i pozwalała na intymną konwersację w sercu hałaśliwej metropolii” – zbiegła się ze srebrnym jubileuszem koronacji króla Jerzego V. Benefisowi monarchy budka zawdzięcza drugą nazwę – „Jubilee Kiosk”.

</a> Więcej zdjęć w galerii Więcej zdjęć w galerii

„Red telephone box” jest częścią wystawy „This is Design” prezentującej wzornictwo przemysłowe i modę z londyńskiej kolekcji – po pięcioletnim okresie konserwacji i katalogowania. Ekspozycja jest próbą refleksji nad wpływem designu na współczesną kulturę. W muzeum nad Tamizą pokazywane są pierwsze przedmioty, które weszły do masowej produkcji: meble, środki transportu, ceramika, ubrania, grafika. Na ekspozycji znalazły się m.in. rower Moulton, światła uliczne zaprojektowane przez Gilesa Gilberta Scotta, modele budynków Normana Fostera oraz samochód Mini. Oprócz gotowych wyrobów prezentowane są także ich prototypy, warianty, projekty, szkice, modele, które nie weszły do produkcji. Twórcom wystawy zależy bowiem na pokazaniu jak materializował się pomysł, jak idea stawała się przedmiotem.

Inną propozycja londyńskiego Design Museum jest retrospektywa Kennetha Grange, jednego z najciekawszych współczesnych projektantów brytyjskich. Nieźle znanego również Polakom – nie tylko nad Tamizą, ale także nad Wisłą i Odrą. Grange ma na koncie m.in. projekty miksera kuchennego Kenwood, pióra Parker i aparatu fotograficznego Kodaka.

Założone w 1989 roku Design Museum warto odwiedzić także po to, by przekonać jak ciekawie architekci zaaranżowali na potrzeby ekspozycyjne XIX-wieczny magazyn nieopodal Tower Bridge. Tuż koło muzeum znajduje się gigantyczna rzeźba „Head of Invention” Eduarda Paolozziego.

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze