fbpx

Ilustrowany Elementarz Dizajnu w Łodzi

Ilustrowany Elementarz Dizajnu czyli 100 rzeczy narysowanych przez 25 polskich ilustratorów
Please Add Photos <br> to your Gallery
Zobacz galerię Zdjęć
mat.prasowe


Wystawa „Ilustrowany Elementarz Dizajnu, czyli 100 rzeczy narysowanych przez 25 ilustratorów” będzie prezentowana w dniach: 18 – 28 października w ramach Łódź Design Festiwal 2012. Wydarzeniu towarzyszy książka pod tym samym tytułem, autorstwa Ewy Solarz wydana przez wydawnictwo „Wytwórnia”.

Dizajn jest dziedziną wszechobecną. Spotykamy się z nim ciągle: ubierając się, jadąc autobusem, pisząc długopisem – wszędzie otaczają nas zaprojektowane rzeczy. Powinny być zaprojektowane mądrze, zgodnie z potrzebami użytkownika. Najlepsze projekty na stałe wchodzą do użycia, nie wyobrażamy sobie nawet, jak mogłoby ich nie być. Niektóre stanowią wzór dla następnych pokoleń projektantów, m.in. lalka Barbie, skuter Vespa, szezlong Le Corbusiera czy tablet iPad .

– Nasza wystawa to zbiór 100 przedmiotów, rzeczy zaprojektowanych, od małych – jak spinacz do papieru, po duże jak samolot; są wśród nich ołówekz gumką i hula hoop, wiadro i temperówka. Bo dizajn jest wszędzie 0 wyjaśnia Ewa Solarz, kurator wystawy. – Wystawa o dizajnie powinna być dizajnerska i dlatego do jej stworzenia zaprosiłam 25 polskich ilustratorów. Utalentowanych grafików młodego pokolenia. Są wśród nich nie tylko ilustratorzy książek dla dzieci. Ciekawiło mnie również jak podejdą do tematu ilustratorzy „dorośli”. Każdy z grafików narysował po cztery przedmioty. Prezentujemy je na wystawie według kolejności alfabetycznej nazw przedmiotów, jak to w elementarzu. Każdy przedmiot ma swoją metryczkę: tak aby widzowie mogli dowiedzieć się np. kto zaprojektował słynny scyzoryk szwajcarskiej armii albo butelkę coca coli, albo w którym roku powstały: opakowanie czekolady „Jedyna” czy cukierki M&M’sy, skuter „Vespa”, czy trampki „Convers”.