1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Styl Życia

Styl japoński we wnętrzach

fot. materiały prasowe
fot. materiały prasowe
Zobacz galerię 4 Zdjęcia
Lato to okres sprzyjający podróżom, bliższym i dalszym. Żeby cały rok czuć się jak na wakacjach, proponuję wnętrze inspirowane kulturą prosto z kraju kwitnącej wiśni. Jak stworzyć styl japoński w europejskim mieszkaniu?

Japończycy cenią harmonię, porządek i bliskość natury. I do tych zasad odwołuje się styl japoński we wnętrzach. Najważniejsza jest niczym niezakłócona przestrzeń i brak trwałych podziałów. To dlatego nie budują ciemnych korytarzyków i małych pokoi. Ściany i drzwi zastępują lekkie przesuwane parawany zrobione zazwyczaj z papieru ryżowego. Są dość prześwitujące, aby przepuszczać światło, ale jednocześnie wystarczająco matowe, aby zapewnić intymność.

</a> 123rf.com 123rf.com

W japońskich wnętrzach króluje naturalne światło i jasne stonowane kolory. Przeważają biele, beże i brązy. Wystrój jest minimalistyczny, wręcz ascetyczny. Jeśli chcesz urządzić mieszkanie w tym stylu, pamiętaj, że nie tylko musisz ograniczyć liczbę mebli, ale te, które już są, maja być niskie i oszczędne w formie. Te tradycyjne zwykle są zrobione z drewna, czasem pokrytego laką. Jeśli jesteś prawdziwym amatorem  stylu japońskiego, powinieneś zrezygnować ze stołu i krzeseł na rzecz niskiego stolika na środku pokoju i rozłożonych wokół poduszek. W końcu prawdziwi samurajowie nie rozsiadają się, tylko klęczą z pośladkami opartymi na piętach. Na podłogach rozłóż maty tatami, a jeśli jesteś twardzielem, zamiast łóżka wystarczy ci materac zwany futonem.

</a> fot. materiały prasowe fot. materiały prasowe

Wystroju dopełnią lampiony i grafiki. Do ich tworzenia, podobnie jak do budowy ścian, wykorzystywany jest papier ryżowy. Popularne są również malowane zwoje jedwabiu. Najczęściej motywy takich grafik pochodzą ze świata przyrody i przedstawiają zwierzęta lub rośliny. Popularne są także kaligrafowane tuszem japońskie litery. Inne spotykane dekoracje to drzewka bonsai i ikebana, czyli kompozycje z kwiatów. Ważne jednak, żeby zachować powściągliwość i nie zakłócać przestrzeni zbędnymi bibelotami.

W stylu japońskim dominuje zasada „co za dużo to niezdrowo” . Zdecydowanie nie będą czuły się w nim dobrze osoby o naturze zbieraczy. Jest on jednak doskonały dla minimalistów ceniących porządek i harmonię. W takim otoczeniu wystarczy przysiąść na poduszce, wziąć do rąk czarkę z sake i rozkoszować się wszechogarniającym stanem zen.

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze