fbpx

Styl rustykalny w mieszkaniu

Przytulnie, w zgodzie z naturą i tradycją – to cechy mieszkania w stylu rustykalnym. Być może zupełnym laikom nazwa sugeruje, że ma on coś wspólnego z Rosją. Ale to zły trop. Jest to styl nawiązujący do tradycji wiejskich chat i dworków. Coś w sam raz dla miłośników ludowości, ciepłej atmosfery i życia blisko przyrody.
Charakterystyczne dla stylu rustykalnego w mieszkaniu jest wykorzystanie naturalnych materiałów: kamienia, wikliny, bawełny. A przede wszystkim drewna, które powinno znaleźć się zarówno na podłodze (długie i szerokie dechy), jak i w formie belek sufitowych. Najładniejsze jest stare drewno, nieco zniszczone, mające sęki i niedoskonałości. Drewniane muszą być również meble. Powinny mieć proste kształty, rodem z wiejskiej chałupy. Mogą być delikatnie zdobione rzeźbieniami i przetarciami. Kredens na którym można wyeksponować naczynia; stół, przy którym zmieści się cała rodzina i łóżko z grubą pierzyna, i stertą poduch to elementy obowiązkowe.We stylu rustykalnym dominują jasne ciepłe barwy. Doskonale sprawdzą się tu kolory natury: beże, brązy, przydymione zielenie. Ściany pomalowane na biały lub błękitny kolor, z lekką przecierką dobrze imitują te bielone niegdyś gipsem z dodatkiem ultramaryny. Plamy koloru wprowadzają do wnętrza tkaniny. Mogą to być kwieciste zasłony, wełniane, kraciaste koce lub lniane, haftowane obrusy. Istotne są również koronkowe dodatki w postaci firanek lub robionych na szydełku serwetek.

W budowaniu przytulnego nastroju pomocny będzie kominek. Zgodnie z tradycją powinien być zbudowany z cegieł, ale współcześnie w tej roli dobrze odnajdzie się również żeliwna koza. Cegłę można natomiast wykorzystać do zbudowania ścianek działowych między pomieszczeniami lub zabudowy kuchennej.

Najważniejsze w stylu rustykalnym są detale sprawiające, że wnętrze staje się przytulne. Wiklinowe kosze, ceramiczne, ręcznie malowane naczynia, wazony pełne kwiatów i zioła suszące się w kuchni. Pamiętaj tylko, żeby w ich doborze zachować umiar. Zwłaszcza we wnętrzu w miejskim bloku. Tak to już jest, że wiejski styl najlepiej pasuje do życia na wsi. Ale zawsze można się nim inspirować.

  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze