1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. REKLAMA

Jak urządzić dużą łazienkę?

Duża łazienka z dużym oknem i wanną wolnostojącą (Fot. materiały partnera)
Duża łazienka z dużym oknem i wanną wolnostojącą (Fot. materiały partnera)
W czasopismach i na stronach internetowych poświęconych aranżacji wnętrz znaleźć można mnóstwo sprytnych sposobów, by urządzić wygodną i stylową łazienkę na niedużym metrażu. Brakuje jednak często wskazówek, jak poradzić sobie z projektowaniem tak ważnego pomieszczenia, gdy jest przestronniejsze. Choć mogłoby się wydawać, że to wymarzone okoliczności, aranżacja dużej łazienki potrafi przytłoczyć. Co zrobić, by była ona elegancka i przytulna? Jak uniknąć wrażenia zbyt pustego pomieszczenia? Które akcesoria sprawdzą się w tej sytuacji najlepiej?

Projekt dużej łazienki – podstawa udanej aranżacji wnętrza

Pierwszą zasadą projektowania wnętrz jest podział na poszczególne strefy. Gdy wiemy, czego oczekujemy od łazienki idealnej, należy zaplanować rozmieszczenie kluczowych sprzętów.

Jakie strefy mogą znaleźć się w łazience?

  • toaletowa z sedesem, bidetem albo bidetką,
  • kąpielowa z wanną, prysznicem albo oboma urządzeniami,
  • pralnia z pralką i suszarką bębnową bądź urządzenie wielofunkcyjne, kosz na pranie, miejsce na środki piorące,
  • kącik do makijażu z toaletką i miejscem do przechowywania kosmetyków,
  • schowek na środki czyszczące, mopy czy odkurzacz.

Planując podział łazienki na strefy, można zaprojektować każdą jako zupełnie oddzielną przestrzeń. Dobrym rozwiązaniem jest też nakładanie się kilku funkcjonalności, np. pralnia połączona ze schowkiem. Warto jednak pamiętać, by nie pozostawiać trudno dostępnych miejsc, których sprzątanie będzie dużym problemem. 20-centymetrowa przerwa między sedesem a szybą prysznicową spowoduje, że utrzymanie czystości na tym obszarze będzie trudniejsze i bardziej czasochłonne. Aby uniknąć takich miejsc, należy dokładnie przeanalizować zarówno potrzeby i wymagania użytkowników łazienki, jak i wymiary pomieszczenia oraz poszczególnych stref.

Aranżacje dużej łazienki – tradycja czy nowoczesność?

Duża łazienka to nie tylko aranżacyjne wyzwanie, lecz także mnóstwo możliwości! Większy niż standardowa rozmiar pomieszczenia umożliwia zastosowanie wielu ciekawych rozwiązań i pomysłów, których nie da się zrealizować w ciasnych wnętrzach. Doskonale w dużych łazienkach prezentują się wszystkie style: od klasyki i minimalizmu, przez scandi, boho i industrialny aż po rustykalne, stylizowane wnętrza.

Duże powierzchnie mają olbrzymi atut – mogą być multifunkcjonalne bez efektu przytłoczenia. Świetnie wyglądają obszerne łazienki połączone, np. z garderobą. To też doskonała okazja, by zaaranżować domowy salon SPA ze strefą wypoczynku.

Przestronna łazienka, choć podzielona na strefy, powinna być spójna stylistycznie. Bez względu na to, w jakim stylu została urządzona, wszystkie jej elementy muszą do siebie pasować. Nadmiar kolorów czy wzorów może przytłoczyć wnętrze i odebrać mu jego główny atut – przejrzystość i wygodę.

Jak urządzić dużą łazienkę? Najmodniejsze style: japandi, mid-century modern, klasyczny. (Infografika: materiały partnera) Jak urządzić dużą łazienkę? Najmodniejsze style: japandi, mid-century modern, klasyczny. (Infografika: materiały partnera)

Duża łazienka z wanną i prysznicem?

Ludzie dzielą się na tych, którzy preferują szybki, orzeźwiający prysznic i tych, którzy zdecydowanie bardziej wolą długą kąpiel z pianką. Właściciele dużych łazienek nie muszą wybierać jednej z tych opcji. W ich przestronnych wnętrzach znajdzie się miejsce zarówno na natrysk, jak i klasyczną wannę.

Co zmieści się w dużej łazience?

  • prysznic bezbrodzikowy, o większych niż standardowe wymiarach,
  • lub klasyczna,
  • WC w zabudowie,
  • bidet,
  • podwójna umywalka albo dwie pojedyncze.

Najważniejsza przy wyborze sprzętów do łazienki – zarówno tej dużej, jak i całkiem małej – jest jakość. Wysokiej klasy wyposażenie ułatwia utrzymanie czystości, doskonale prezentuje się w każdym wnętrzu i świetnie wygląda przez długi czas. Łazienka jest pomieszczeniem, którego aranżacji nie zmienia się często, dlatego tak istotne jest przywiązywanie wagi do trwałości jej elementów.

Produkty o wysokiej jakości i świetnym designie oferuje sklep internetowy lazienkaplus.pl, w którym można zaopatrzyć swoją łazienkę od A do Z.

Gdzie rozmieścić urządzenia sanitarne w dużej łazience?

Rozmieszczenie urządzeń sanitarnych stanowi bazę całej aranżacji. Są to najważniejsze rzeczy, które powinny znaleźć się w łazience. W przypadku dużego metrażu można zastosować klasyczne rozwiązania, takie jak umieszczenie sedesu, wanny i prysznica pod ścianami.

Większa przestrzeń umożliwia także nieco bardziej awangardowe projekty, w których część sanitariatów znajduje się, np. w samym środku pomieszczenia. Nowoczesnym rozwiązaniem jest ściana w centralnym miejscu, do której z jednej strony przytwierdzona jest wanna, a za nią znajduje się . Aby było to możliwe, pomieszczenie powinno mieć co najmniej 11-12m2 oraz instalacje wodno-kanalizacyjne w odpowiednich miejscach.

Przy niestandardowej aranżacji warto skorzystać z pomocy doświadczonego architekta, który zaprojektuje punkty świetlne oraz wodno-kanalizacyjne, by łazienka była nie tylko ładna, lecz także wygodna w użytkowaniu.

Duża łazienka? Zawsze w stylu eko!

O tym, że nasza planeta potrzebuje pomocy, a jej zasoby naturalne powoli się kurczą, wie każdy. Ważne jest więc, by w miarę możliwości troszczyć się o naturę – także korzystając z łazienki. To właśnie codzienne nawyki oraz ekologiczne rozwiązania mogą powstrzymać dalszą degradację środowiska.

Jakie ekorozwiązania można zastosować w łazience? Przede wszystkim te, które pozwalają oszczędzać wodę.

Oszczędzanie wody powinno być sprawą naturalną i oczywistą. Nawet podczas tak prozaicznej czynności jak mycie zębów, warto zakręcić kran, by niepotrzebnie nie zużyć nawet jednej, cennej kropli.

Kąpiel w wannie pełnej wody to cudowny sposób na relaks. Nie powinno się jednak zapełniać wodą tak dużego zbiornika każdego wieczoru. Lepiej postawić na codzienny, szybki prysznic, podczas którego – na czas nakładania środków myjących – można wyłączyć natrysk.

Nowoczesne rozwiązania, które oszczędzają wodę. (Infografika: materiały partnera) Nowoczesne rozwiązania, które oszczędzają wodę. (Infografika: materiały partnera)

Jak oświetlić dużą łazienkę?

Urządzając wnętrza, często przywiązujemy dużą wagę do armatury, koloru i wzoru płytek czy kształtu lustra. Są to bardzo ważne kwestie, jednak nawet najpiękniejsza wanna wolnostojąca, najbardziej wyszukane i najdroższy gres nie będą prezentowały się dobrze w złym oświetleniu. Dobrze jest rozplanować je już na samym początku projektowania łazienki, tuż po wyznaczeniu stref. Odpowiedni dobór liczby punktów świetlnych, lamp i mocy żarówek zaprocentuje pięknym, luksusowym i praktycznym wnętrzem.

Oświetlenie główne jest najistotniejsze. To ono zwraca na siebie uwagę każdego, kto wchodzi do pomieszczenia. Jest najmocniejszym źródłem światła w łazience, dlatego bywa często zbyt mocne, by sprawdzić się podczas korzystania z niektórych stref. Należy wtedy zaplanować oświetlenie pomocnicze, które uzupełni to główne. Dzięki temu, np. w strefie, gdzie swoje miejsce ma wanna, przytłumione światło wprowadzi odpowiedni nastrój. Rozproszone i nieco chłodniejsze oświetlenie umożliwi natomiast precyzyjne wykonanie makijażu. Każda ze stref powinna mieć własny obwód tak, aby można było włączać jedynie dedykowane jej oświetlenie.

Aby ułatwić sobie korzystanie ze wszystkich szafek i schowków, można zamontować listwy LED. To tanie i niezwykle użyteczne rozwiązanie, które poprawia komfort korzystania z pomieszczenia i wszystkich jego funkcjonalności.

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze