1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. REKLAMA

Dokąd na weekend. Biebrzański Park Narodowy

Zobacz galerię 5 Zdjęć
Wyjazd w plener gwarantuje zdrowy relaks po całotygodniowym wysiłku. Doskonałe warunki do aktywnego wypoczynku oferuje największy z polskich parków – Biebrzański Park Narodowy.

Teren Biebrzańskiego Parku Narodowego obejmuje niemal całą dolinę Biebrzy, od jej źródeł aż do ujścia do Narwi. Ochronę tych terenów zapoczątkowano już w latach międzywojennych, tworząc m.in. rezerwat Czerwone Bagno. Do dziś jest to unikalny obszar na skalę światową, zachował się tu prawie pierwotny obszar bagienny, nadal praktycznie bezludny. W 1993 roku tereny otaczające Biebrzę zostały uznane za park narodowy.

W 2010 Dolina i Bagna Biebrzy otrzymały tytuł Najlepszej Europejskiej Destynacji Turystycznej, ale jest to wciąż obszar rzadko odwiedzany przez Polaków. Tymczasem jest tu naprawdę wiele możliwości aktywnego wypoczynku. Przez Biebrzański Park Narodowy i jego otulinę prowadzi kilka szlaków rowerowych. Większość zaczyna się lub kończy w Tykocinie, Grajewie, Rajgrodzie i Korycinie. Na terenie samego parku jest blisko 70 kilometrów tras rowerowych i około 160 kilometrów szlaków pieszych.

Specjalnie przygotowane ścieżki edukacyjne z wieżami i pomostami widokowymi, z których można podziwiać osobliwości biebrzańskiej przyrody, mają łączną długość 30 kilometrów. Dla turystów wędrujących po podmokłych terenach przygotowano specjalne kładki, ale, wybierając się na spacer, warto pomyśleć o odpowiednim obuwiu. Wyjątkowo ciekawe jest też podziwianie przyrody z perspektywy wody. Na przyjezdnych czeka tu ponad 220 kilometrów tras kajakowych. Można je przemierzyć podczas spływów krótkich lub ciągiem podczas kilkudniowych podróży.

Trasy wodne przebiegają nie tylko przez Biebrzę, ale i kanałami – Augustowskim, Rudzkim czy Woźnawiejskim. Największą atrakcją ostatnich lat są spływy tratwą! Biebrzańskie tratwy to pływające domki, z sypialniami, jadalnią i tarasem widokowym. Wszystko to oczywiście w wersji mikro. Tratwa płynie, a na niej toczy się życie: można łapać słońce, łowić ryby, obserwować przyrodę. Przez kilka dni, podziwiając wschody i zachody słońca, albo przez kilka godzin.

Pod wycieczce rowerowej albo spływie na tratwie czy w kajaku przyjemnie jest skorzystać z prawdziwej rosyjskiej bani, których jest sporo na tych terenach. Na można znaleźć hotele z całego regionu Podlasia w cenach od 90 PLN za dwie osoby za dobę.

mat.pras/fot.www.esky.pl

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze