fbpx

Dziś Światowy Dzień Zwierząt

Swiatowy dzien zwierzat
123rf.com

Dziś Światowy Dzień Zwierząt. Został ustanowiony podczas konwencji ekologicznej we Florencji w 1931 r., a w Polsce obchodzimy go od 1993 r. Przypada tego samego dnia, w którym Kościół rzymskokatolicki obchodzi uroczystość św. Franciszka z Asyżu, patrona zwierząt.
Światowy Dzień Zwierząt rozpoczyna obchody Światowego Tygodnia Zwierząt. Inicjatywa ma w szczególny sposób przypominać o obowiązkach człowieka wobec zwierząt. Obrońcy zwierząt i organizacje ekologiczne zwracają uwagę negatywne skutki rozwoju cywilizacji dla ekosystemu. WWF od 1970 r. bada spadek liczebności zagrożonych gatunków ptaków i ssaków. Raport organizacji pokazuje, że sytuacja jest naprawdę poważna

– Na podstawie badań nad 9 tysiącami populacji prawie 2700 gatunków ssaków, ptaków, gadów, płazów i ryb wiemy, że ich liczebność zmniejszyła się w skali globalnej aż o 1/3! Największy spadek nastąpił w strefie tropikalnej, gdzie populacja zwierząt lądowych zmniejszyła się o ponad 40%, a populacja zwierząt żyjących w morzu nawet o 60% – mówi Anna Połotnicka z WWF Polska. – Przykładem jest dorsz atlantycki, którego liczebność spadła aż o 74 procent w ciągu 50 lat. Z kolei na lądzie, liczba tygrysów w naturalnym środowisku zmniejszyła się aż o 70 procent!

Oprócz szkód wynikającymi z uprzemysłowienia do wymierania gatunków przyczynia się także nielegalny handel zwierzętami egzotycznymi. Według WWF do Polski trafia corocznie kilkadziesiąt tysięcy takich zwierząt, z których większość albo nie trafia nawet do nabywców, lecz ginie w czasie podróży, albo – źle hodowana – wkrótce umiera. Nielegalny handel zwierzętami dostarcza także składników do produktów medycyny naturalnej, przywożonych z Azji przez turystów.

Czytaj także o akcji edukacyjnej: Pozwólmy zwierzętom żyć tam, gdzie się urodziły

– Bez dobrej woli i świadomości ludzi żadne rozwiązania prawne czy patrole policji nie uratują ginącej przyrody – podsumowuje Połotnicka.

na podstawie WWF Polska